Klip týdne: S Numbers představují Mydy (Rabycad) svou transformaci a nový směr

Jsou digitální friends skuteční přátelé, pragmaticky kalkulující obchodníci s emocemi nebo voyeuři? Odpověď nejen na tyto otázky se snaží nalézt Mydy (Rabycad) ve své novince Numbers.

Je digitalizace a virtualizace našich životů ta správná cesta? Lze lidi a jejich vzájemné vztahy měřit jen počty lajků, sdílení a sledujících na sítích? Na tyto otázky, charakterizující dnešní digitální dobu, se snaží nalézt odpověď česká elektropopová senzace Mydy (Rabycad).

Na albu Numbers, které vyslali před pár týdny do světa, najdeme nejen další muzikantský posun, ale posluchači ocení jistě i pohled kapely na stávající realitu, kdy už hudba dávno není jen o kvalitních písničkách, ale i o neustálé sebeprezentaci. V osmi písních na desce analyzují dobu, ve které se úspěch umělců měří na základě počtu palečků a srdíček na sociálních sítích a společenský status definuje cifra a počet nul na bankovním účtu.

„S deskou Numbers přichází nová kapitola téhle kapely. Od poslední desky se v nás nahromadila spousta emocí a poznatků a zjistili jsme, že chceme dělat věci jinak, než tomu doposud bylo. Album je tedy krokem jiným směrem víc, než tomu bylo kdy dřív,“ říká producent a klávesista Nèro Scartch.

Klip je dílem autorsko-produkčního tandemu Nino Zardalishvili & Oliver Beaujard z Bao-bab a byl natočen v dekadentní lokalitě bývalého Discolandu Sylvie, jež podtrhuje nejednoznačnost a napětí, které v písni Numbers můžeme nalézt. Kapela jej vydala jako pozvánku na svou zatím největší a nejnáročnější show ve Foru Karlín.

Koncert, kterým za doprovodu předkapely N.O.H.A. Mydy Rabycad vykročili do nové tvůrčí etapy, se uskutečnil 22. listopadu a kromě křtu nového alba na něm hudebníci oznámili, že jde zároveň o jejich poslední koncert. Nově totiž budou vystupovat pouze pod jménem Mydy.

Mydy (Rabycad) je česká hudební skupina z Prahy vzniklá v roce 2012. Hraje fúzi electroswingu a dalších stylů elektronické hudby, kterou sama nazývá glamtronic. „… jde o zábavný, chytlavý ale přitom propracovaný a inteligentní electropop s řadou odkazů na různé retro styly.“
Podle jejich slov v sobě glamtronic spojuje dva hlavní prvky, kterými se skupina vyznačuje. Jedním je „glam“ s odkazem na velkolepost a prezentaci glamových kapel 80. let ztělesněnou například ve filmu Velvet Goldmine a druhým je mix současné elektronické hudby.
Teprve jako druhá česká kapela v historii vystoupili na festivalu Glastonbury v Anglii.
Po vydání alba Numbers a koncertu v pražském Foru Karlín 22. listopadu 2019 kapela změnila název a nyní vystupuje pod jménem Mydy. 

Členové:
Žofie Dařbujánová
Mikuláš Pejcha
Nèro Scartch
Jan Drábek
Tomáš Konůpka
Ondřej Slánský

Diskografie:
Let Your Body Move, 2013
Glamtronic, 2015
Just Dance, 2016 – singl
M.Y.D.Y., 2017
Live at Colours of Ostrava, 2018
Numbers, 2019

Zdroj: Wikipedia

Mydy
Zdroj: ČT24/Roman Černý/Mydy

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
před 2 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025
Načítání...