Více než půl století po smrti sochaře Alberta Giacomettiho se jeho práce v nevídaném rozsahu dostává k veřejnosti pod jednou střechou. Návštěvníci mohou navštívit umělcův pařížský ateliér přesně v té podobě, v jaké ho opustil. Vedle dosud nevystavovaných soch a obrazů jsou v něm i nedokončené skici nebo popelník, ve kterém výtvarník naposledy uhasil cigaretu.
Kde se rodilo moderní umění. Ateliér Alberta Giacomettiho se otevřel veřejnosti
Nové centrum věnované Giacomettimu se nachází ve čtvrti Montparnasse, pařížské umělecké křižovatce poloviny dvacátého století, kde tento významný švýcarský sochař a malíř čtyři desítky let žil a tvořil.
V Giacomettiho institutu, jak zní oficiální název nového muzea, je v rámci stálé expozice k vidění především věrná rekonstrukce umělcova „chaotického“ ateliéru. Vdova Annette Giacomettiová si většinu věcí z ateliéru ponechala, a návštěvníci tak mohou poprvé spatřit některá dosud nevystavená díla i původní nábytek.
„Giacomettiho práce je spojená s jeho ateliérem, je to něco neoddělitelného. Právě v ateliéru vznikla všechna jeho díla. Je to tvůrčí místo, místo inspirace,“ říká kurátorka Serena Bucalo-Musselyová.
Nové muzeum chce každoročně uspořádat tři až čtyři výstavy, které se budou věnovat různým aspektům Giacomettiho tvorby nebo jeho vztahu k dalším umělcům a spisovatelům své doby.
Alberto Giacometti se věnoval nejrůznějším formám výtvarného umění, včetně malby a kresby, ale světový věhlas získal hlavně jako jeden největších sochařů dvacátého století. Jeho štíhlé postavy v pohybu se zařadily mezi klíčová díla moderního umění.
Přátelil se a spolupracoval s dalšími ikonickými umělci své doby, výtvarníky Joanem Miróem, Maxem Ernstem a Pablem Picassem nebo s dramatikem Samuelem Beckettem.
Rodák ze švýcarské obce Borgonovo zemřel 11. ledna 1966 ve věku 64 let. O Giacomettiho umělecký odkaz dnes pečuje nadace, která uchovává více než 350 soch, 90 maleb a přes 5000 kreseb. Stará se také o sochařův archiv, včetně korespondence a fotografií.