Jízda na Graffitigerovi - cesta Pixy k Pixaru

Praha – Animátor Libor Pixa má zatím na kontě „jen“ krátkometrážní, převážně studentské filmy, ty ale nezůstávají bez povšimnutí. Ocenění získal Pixa například na tuzemských přehlídkách za snímek Psi-Cho (2007), do povědomí ovšem vstoupil především díky Graffitigerovi (2010), nominovaném na studentského Oscara. Pixa by rád jednou natočil i celovečerní film, kdoví třeba pod záštitou svého „jmenovce“, studia Pixar, jehož tvorbu má prý rád.

Do Pixovy filmografie přibude brzy i večerníček, který v současnosti připravuje pro Českou televizi. „Je to večerníček pro děti tak do deseti let, příběh o nejmenším slonovi na světě,“ prozradil. Seriál vzniká ve 3D, počítačovou 3D animaci vyučuje výtvarník na FAMU, kde studoval pod vedením Břetislava Pojara.

Pixovo jméno se ale v současnosti skloňuje především v souvislosti s krátkometrážním Graffitigerem. Příběh osamělého graffiti tygra, který po zdech a fasádách pražských domů hledá svou ztracenou lásku, zaujal mimo jiné Českého lva. Z udělování cen za rok 2010 si odnesl Cenu Magnesia pro nejlepší studentský snímek.

„Raději točím filmy beze slov. Mají větší mezinárodní uplatnění, nemusí se překládat, nonverbální humor bývá většinou univerzální,“ dodává ke Graffitigerovi Pixa. Rád by v budoucnu natočil i celovečerní snímek, k čemuž by mu úspěch na studentských Oscarech mohl pomoci. Na vzniku celovečerního filmu se už podílel – je režisérem a výtvarníkem jedné z čtyř epizod Autopohádek natočených podle stejnojmenných příběhů spisovatele Jiřího Marka.

Jako divák se Pixa prý nevyhýbá animované tvorbě pro široké publikum i pro zájemce na festivalech. „Z mainstreamové tvorby mám rád filmy studia Pixar, pochopitelně,“ říká Pixa s úsměvem, „protože vidím, jak jsou precizně udělané, perfektně promyšlené. Z festivalové, méně známé tvorby mám rád filmy, které přichází s novými technologickými nápady.“ Dodává, že sám při své práci už řadu technik vyzkoušel - například Graffitiger vznikl kombinací 2D kreslené animace a reálně natočených záběrů -, výběr se ale vždycky řídí až podle konkrétního námětu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
před 8 hhodinami

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
před 9 hhodinami

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025

Celebrity kvůli požárům v Los Angeles pomáhají i kritizují

Devastující požáry v okolí Los Angeles zničily domov mnohým celebritám. Řada osobností se rozhodla pomoci finančně, třeba Leonardo DiCaprio nebo Beyoncé, některé také vyjádřily svůj názor na zvládnutí požáru. Ke kritikům patří například Mel Gibson. Negativní reakce schytávají influenceři, pokud sdíleli fotografie s ohněm za zády.
16. 1. 2025

Jsme zpátky a je nám jedno, jak se jmenujeme, hlásí The Prostitutes

Kapela The Prostitutes loni ohlásila překvapivý comeback a teď se ve zkušebně připravuje na koncerty a dokončuje nové album. Představila z něj už první singl.
16. 1. 2025
Načítání...