Ji.hlava hledá domov, pomocí třímetrového skoku i kojotů na hranicích

5 minut
Festival Ji.hlava rozebírá téma domova
Zdroj: ČT24

Jak podstatný je domov? Ptá se letošní ročník přehlídky dokumentů Ji.hlava. Festivalové snímky reflektují zejména uprchlickou krizi a všímají si příběhů těch, kteří své domovy museli opustit kvůli válce nebo proto, aby dovedli zajistit rodinu.

Dokument Lotyšští kojoti sleduje převaděče, kteří na ruské hranici, v prostoru nekonečných bažinatých lesů a opuštěných vesnic, riskují svou svobodu, aby k ní dopomohli jiným. Z pobaltské země pochází i hrdina snímku Skok – námořník, jenž v roce 1970 přeskočil tři metry ze sovětské rybářské lodi na hlídkový člun americké pobřežní stráže, aby požádal o politický azyl. 

Ve filmu Vlastní domov hledá libanonská režisérka žijící v exilu své kořeny, a to prostřednictvím videodeníku. „Pracuji s vrstvami paměti. Se vzpomínkami na to, co jsem zažila. Ukazuje, jak jsem si tyto zážitky vybavovala, jak jsem je přijala za své, jak se staly mou vlastní minulostí skrze různá setkání a hlavně díky vyprávění mé matky,“ vysvětluje dokumentaristka Ruby Atiyehová.

Není lehké soudit

Hervého z Pobřeží slonoviny sleduje kamera do Řecka, kam utekl. Usadil se ve vybydleném bytě a začal dělat ilegálního převaděče. Režisér snímku Otčiny Gabriel Babsi jeho život dokumentoval pět let. „Samozřejmě jsem se divil, co dělám, že natáčím kriminálníky. Realita ale není jen bílá a černá. A když se potopíte hlouběji do světa podsvětí, zjistíte, že není lehké soudit,“ podotýká. 

Uprchlické krizi se už několik let věnuje také slovenský dokumentarista Tomáš Rafa. Jeho dokument s trpkým názvem Uprchlíci jsou tu vítaní je setkáním s pomáhajícími dobrovolníky i střetem s ultrapravicí. Sestříhán je z autentických záběrů bez vysvětlujícího komentáře. „Film začíná v Německu a končí na ostrově Lesbos v Řecku, tedy jsem se vydal opačnou cestou. Tato dramaturgie mi dala možnost se postupně podívat, jak jednotlivé státy reagují,“ prozradil filmař.

Festivalové snímky s tématem domova si diváci mohou letos pustit právě doma, tedy na místě, kde spousta lidí nejen z Česka musí trávit v současné situaci většinu času. Jihlavská přehlídka se totiž koná tentokrát pouze on-line, program má naplánovaný až do 8. listopadu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 2 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 4 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 13 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...