Je Česko dobrá značka? Ukáže celoroční projekt Českých center

Jaká je současná image naší země? Touto otázkou otevírají Česká centra, ve spolupráci s dalšími institucemi, svůj příspěvek ke stému výročí vzniku republiky. Prostřednictvím pěti projektů se během celého roku vyjádří k pěti důležitým tématům tuzemských dějin.

Tématem prvního projektu je zamyšlení nad tím, jak Češi vidí sami sebe i jak je vidí cizinci. Projekt i stejnojmenná výstava plakátů CzechImage začíná v Galerii Českých center. Do 15. března tu studenti plzeňské fakulty umění a designu představují své vnímání české historie a identity. 

„Cílem je získat pohled mladé generace na současnou image naší země. Prostřednictvím našich center oslovujeme také zahraniční studenty, aby se do projektu zapojili a přinesli svůj pohled na Českou republiku zvenčí,“ uvedla Monika Koblerová, pověřená řízením Českých center. Hledání současné „značky“ Česka doprovodí také diskuse, ankety či besedy v tuzemsku i v zahraničí.

Hračky i Palach

Také další čtyři tematické okruhy oslovují zahraniční veřejnost akcemi z oblasti filmu, literatury, designu či výtvarného umění. Program Československá státnost zasadí momenty samostatné republiky do kontextu dvacátého století i prostřednictvím designu.

Vedle výstavy Století českého designu v českých zemích očekávají organizátoři velký zájem o výstavu dobových dětských hraček.

Kulturou přibližuje projekt i politické změny v období pražského jara a roku 1968. Připomene bruselský styl, jímž v československé architektuře a užitém umění dozníval velký úspěch ze světové výstavy EXPO 58, nebo divadelní hry Václava Havla. Panelová výstava pak bude věnována osobnosti Jana Palacha.

Dědictví českého jazyka a literatury bude představeno mimo jiné výstavou o století komiksu nebo soutěží o nejkrásnější českou knihu roku. A nakonec bude tematický projekt Czech Innovation Expo prezentovat úspěchy české vědy, výzkumu a inovací.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
před 4 hhodinami

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
před 17 hhodinami

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
před 21 hhodinami

Na festivalu v Cannes bude soutěžit český Karavan

Po více než třiceti letech se v oficiálním programu festivalu v Cannes objeví český celovečerní film. Do sekce Un Certain Regard byl vybrán hraný debut režisérky a scenáristky Zuzany Kirchnerové Karavan. Účast v programu prestižní přehlídky jí už před lety zajistilo vítězství jejího studentského snímku Bába.
včera v 13:50

Přípravy na Expo 2025 provázely potíže, prodražila se i stavba českého pavilonu

Přípravy mezinárodní výstavy Expo v japonské Ósace se blíží do finále. V sobotu bude slavnostní zahájení a v neděli se brány otevřou návštěvníkům. Pořadatelé jsou přesvědčeni, že všechno jde podle plánu, přestože stavby pavilonů provázely prodlevy a rostoucí náklady. Potíže se nevyhnuly ani tomu českému.
včera v 06:30

Kostky jsou vrženy a sbírají rekordy. Úspěch Minecraft filmu překvapil

Populární „krychličková“ videohra Minecraft se začátkem dubna stala i filmovým příběhem. V tržbách za premiérový víkend v amerických kinech se stala historickým rekordmanem mezi adaptacemi počítačových her. Dobře si vedla i v českých biografech. Mnohé takový úspěch překvapil a zpětně analyzují, jak je možné, že filmové kostky tak skvěle zapadly do sebe.
9. 4. 2025

Nejseš moje máma, slyší náhradní rodiče. Přesto jsme díky dětem lepší, říká režisérka

Být biologický rodič je někdy těžké, být náhradní rodič může být ještě náročnější. Režisérka Markéta Oddfish Nešlehová natočila dokument Nejseš moje máma o svých bezprostředních zkušenostech adoptivní matky. Snímek uvedla Česká televize. „Chtěla jsem točit o bezpodmínečné lásce náhradních rodičů k jejich přijatým dětem. A myslím si, že se to povedlo,“ řekla v Událostech, komentářích v rozhovoru s Markétou Řezníčkovou.
9. 4. 2025

Kvíz: Po kom jsou pojmenované české mosty?

Začátkem dubna pojmenovali v Kroměříži most po písničkáři Karlu Krylovi, tamním slavném rodákovi. Jména známých osobností nesou i další mosty v Česku. Ověřte si v kvízu, jak dobře tyto mosty a osobnosti znáte vy.
8. 4. 2025
Načítání...