Knižní grafik a ilustrátor Jindřich Janíček je už od dětství fascinován Amerikou. Jedné ze svých cest po Spojených státech teď věnoval celou knihu. Odráží se v ní autorova fascinace americkou geografií, folklorem či popkulturou. Už název Na západ severozápadní linkou parafrázuje film Alfreda Hitchcocka.
Ilustrátor Janíček vykreslil cestu po Americe. Fascinovaly ho mosty i cedule v Twin Peaks
Vzpomínky na dvoutýdenní dovolenou zachycoval Janíček tři roky. Na západní pobřeží Spojených států se vypravil v březnu 2019, původně chtěl z cesty vytvořit jen krátkou reportáž. „Ale pak jsem to pár let po večerech kreslil a zjistil jsem, že najednou to má tři sta stránek,“ dodal.
Vrací se třeba k návštěvě míst, kam David Lynch zasadil seriálové Městečko Twin Peaks. „Přijelo velké černé luxusní auto, z něho vystoupil průvodce v obleku a začal na hnusnou plastovou konstrukci skládat špatně vytištěnou falešnou ceduli ‚Vítejte v Twin Peaks‘, aby se turisti z jeho auta mohli vyfotit,“ popisuje jednu ze situací, která mu z cesty uvízla.
Se sebeironickým nadhledem popisuje obyčejné příhody z měst i národních parků. Vzpomíná na hotely u silnic, zapadlé benzinky a stánky s občerstvením a často také na mosty.
„Fascinující stavby, fascinující kousky infrastruktury. Mám prostě rád mosty a pořádně nevím proč,“ přiznává. Kniha se vydává i ke kořenům autorova okouzlení Amerikou. Nachází je v devadesátých letech, kdy vyrůstal u přívalu amerických televizních seriálů, filmů a hudby.
Komiks, texty i soundtrack
Komiksové pasáže se prolínají s ilustrovanou prózou obohacenou o encyklopedické zajímavosti, nákresy, mapky či schémata. Kniha má i pomyslný soundtrack inspirovaný některými místy, i čtenáři tak můžou v hlavně znít písně od Julien Bakerové, Talking Heads či Sun Kil Moon.
„Politicky se Spojenými státy absolutně nesouhlasím, je to úplně příšerná země, ale zároveň mě fascinuje a láká mě se tam vracet,“ říká Janíček. S manželkou se stihl podívat i na východní pobřeží, další cestopis v podobném formátu ale zatím neplánuje.