Frankensteinská hudba Gorana Bregoviče přátelům českým

Praha – Na Staroměstském náměstí zahraje dnes večer od 19:30 balkánský hudebník Goran Bregović společně se svým Svatebním a pohřebním orchestrem. Koncert s názvem Slovanský Jih přátelům českým pořádá občanské sdružení Lastavica. Bregovičovo vystoupení je poděkováním občanů bývalé Jugoslávie, kteří v Česku trvale žijí, za pomoc a porozumění. „Chceme říci 'děkuji' dostatečně hlasitě a neznáme lepší způsob, jak to udělat, než představit Bregoviče, nejlepšího hudebníka našeho regionu,“ uvedli zástupci sdružení. Vstup na koncert je zdarma.

Bregović je známý především svou filmovou hudbou, která zazněla ve snímcích Emira Kusturici. „Žádnou hudbu pro film skládat už nejspíše nebudu. Víte, když je člověk mladý, tak si myslí, že může zkoušet miliony věcí, ale když je mu padesát, přijde na to, že život je krátký a že už mu zbývá čas prozkoumat pořádně jen jednu věc. Stejně jako musíte jít stokrát do kina, abyste viděli nějaký dobrý film, tak stejnou mám šanci, abych dělal na nějakém dobrém filmu, a já raději hraju,“ říká Bregović.

Jeho orchestr je složen z hudebníků různých národností bývalé Jugoslávie a podobně pestrý je i repertoár. Na Bregovičově tvorbě je znát vliv hudby balkánských Romů, world music, ale i rocku a moderní elektronické hudby. „Jako hudebník, jako skladatel, který pochází z místa, kde vždycky byla hranice mezi katolíky, pravoslavnými a muslimy, skládám takovou frankensteinskou hudbu,“ tvrdí Bregović. Do Prahy přijede nejen se svou dechovkou, zpěvačkami, ale i s mužským sborem a smyčcovým orchestrem.

Českému publiku se naposledy představil v prosinci 2008, kdy v pražském Kongresovém centru uvedl svou operu Karmen s happyendem. Úryvky z první „cikánské“ opery, plné divokým rytmů, spontánní energie a emocí, k níž Bregoviče inspirovala Bizetova Carmen, zazní i dnes na Staroměstském náměstí.

Svatební a pohřební orchestr zahraje i skladby z poslední desky Alkohol. První část alba, nazvaná Slivovice, už vyšla, druhá – Šampaňské – vyjde příští rok. „U nás nemáme klasickou hudbu, v době, kdy Monteverdi složil svoji první operu, jsme měli jen jednostrunné nástroje. Ale naše hudba byla vždycky hudbou k pití, takže tohle album je můj drobný příspěvek k této hudební tradici,“ vysvětlil Bregović. „A také se mi líbí, že lidé mohou u mé hudby pít. Já neříkám, že alkohol je dobrý, napsal jsem na desku i příběh o tom, jak moje rodina byla alkoholem zničena,“ dodal.

Dnes večer nekoncertuje Bregović v Česku naposled. Příští rok zřejmě vystoupí na filmovém festivalu v Karlových Varech.

Goran Bregović se narodil v roce 1950 v Sarajevu. Svou první kapelu Bijelo Dugme (Bílý knoflík) založil v 16 letech. Proslavila se pak po celé Jugoslávii a z Gorana se stala rocková hvězda. Na konci 80. let si řekl, že má dost života hvězdy, a koupil si dům na Jadranu. V něm v roce 1988 napsal hudbu ke snímku režiséra Emira Kusturici Dům k pověšení. O dva roky později s Kusturicou spolupracoval na jeho filmu Arizona Dream a v roce 1995 pak na filmu Underground. Právě skladby z něj jako Kalašnikov či Mesečina téměř zlidověly a přispěly k celosvětové oblibě balkánské dechovky.

Po vypuknutí války v Jugoslávii se Bregović usadil v Paříži. Kromě Kusturicových snímků doprovodil hudbou například i velkofilm Královna Margot. Za filmovou hudbu má doma také dvě Zlaté palmy z festivalu v Cannes. Na pódia se vrátil v létě 1995, a to rovnou se 120 hudebníky. Od té doby koncertoval po celém světě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 8 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...