Fotografka Jungrová někdy jen zděšeně kouká

Praha – Alžběta Jungrová se jako fotografka specializuje na náročné reportážní a dokumentaristické projekty v rozvojovém světě. V minulosti mj. fotografovala překupníky heroinu v pákistánském Chajbarském průsmyku, vrakoviště lodí v Bangladéši, útulek pro HIV pozitivní děti ve Vietnamu, železniční provoz v Kambodži nebo pouliční nepokoje v pásmu Gazy. V současnosti probíhá výstava jejích reportážních snímků v pražských Žlutých lázních. Výstava bude posléze putovat po republice. Fotografka přijala pozvání do pořadu Hyde Park ČT24.

„Někdy se zastavím a koukám na ty hrůzy kolem sebe a ptám se, jaký smysl má to, že tam fotím. Jestli to může vůbec něco změnit. Pak se vrátím domů a tady si všichni stěžují, jak se mají špatně. Svět by byl mnohem lepším místem, kdybychom si dokázali vážit a měli radost z věcí, které máme. Pracuji samozřejmě s různými neziskovými organizacemi a již jen otevřít nějaké téma, donutit lidi o věcech přemýšlet, považuji v dnešní otupělé společnosti za úspěch,“ zamýšlela se nad svojí prací ve studiu Jungová.

„Kulturních šoků jsem zažila spoustu, ale vždycky se snažím nejprve místo a lidi poznat dřív, než začnu fotit. Když někam přijedu, tak třeba první den nefotím vůbec. A pak přijde ten okamžik, kdy vycítím, že už jim nevadím, že nejsem pro ně rušivý element, v tu chvíli začínám pracovat,“ přiblížila svou metodiku fotografka.

Hyde Park ČT24 (zdroj: ČT24)

„Snažím se zjistit o situaci a zemi, kam jedu, co nejvíce předem. Jedu kamkoli, ale riziko nesmí převážit to, co pak dodám. Nejlepší cesta, jak pracovat v cizím terénu, je najít někoho místního, nebo fotografa, který je tam již etablovaný. Situace je ale pokaždé jiná. Ovšem stejně se mi nejlépe pracuje doma, kde tomu rozumím. Ve svém volném čase si chci od světové brutality odpočinout a fotím portréty a lehčí témata. Z jedné cesty, kdy je to většinou koncipované tak, aby vznikly dvě reportáže, přivážím zhruba až 10 tisíc fotek. Pak tedy začíná druhá část práce u počítače,“ pokračovala Alžběta.

„Práce v novinách pro mne byla skvělá škola. Naučila jsem se rychle editovat, což je nyní s digitálem výhoda k nezaplacení. Naučila jsem se i neustálému hledání nových pohledů na věci, které fotíte posté, i když to ani napoprvé nebyla velká zábava. Takřka deset let každodenní práce s fotoaparátem vám dodá poměrně značnou jistotu ohledně technických věci. O potřebě vlastní obživy snad nemusím ani mluvit. Živit se právě dokumentem není nejlehčí a mnoho jiných variant, než noviny, není,“ uzavřela rozhovor Alžběta Jungová.

Alžběta Jungrová (nar. 18. dubna 1978, Praha)

Vystudovala Střední průmyslovou školu grafickou v Praze, obor užitá fotografie, kterou absolvovala v roce 1996. Po škole pracovala jako reportérka deníku Mladá fronta DNES, později působila v tiskové agentuře CPA. Mezi roky 2000–2002 žila v USA a Mexiku a následně strávila půl roku v Londýně. Během povodní v roce 2002 navázala spolupráci s Hospodářskými novinami, později fotografovala pro Lidové noviny a deníky vydavatelství Vltava Labe Press. V současné době spolupracuje s britskou agenturou Demotix a se vznikajícím mediálním impériem PPF Media. Opakovaně byla oceněna v soutěži české novinářské fotografie Czech Press Photo.

  • Fotografie Alžběty Jungrové autor: Alžběta Jungrová, zdroj: galerie WWG.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2649/264833.jpg
  • Fotografie Alžběty Jungrové zdroj: galerie WWG.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2649/264832.jpg
  • Fotografie Alžběty Jungrové autor: Alžběta Jungrová, zdroj: galerie WWG.cz http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/27/2649/264835.jpg

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 3 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
09:00Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...