Filmy k likvidaci skrývaly poklad. ČT znovu odvysílá Zlatého slavíka 1966

Filmy určené k likvidaci skrývaly poklad (zdroj: ČT24)

Šťastná náhoda stála za objevením dvou unikátních pořadů ze šedesátých let, vyhlášení Zlatého slavíka za rok 1966 a záznam části představení divadla Semafor Básníci a sedláci z roku 1970. Oba pořady se dlouhá léta považovaly za smazané. Jako zázrakem byly objeveny na starých, vyřazených pásech. Zlatý slavík 1966 se dočká obnovené premiéry, ČT ho uvede 18. února na ČT art.

Oba pořady se ztratily na počátku normalizace, kdy bývalý režim utahoval šrouby a podobné záznamy mazal. Divadlo Semafor a Marta Kubišová nebyly politicky žádoucí a záznamy jejich vystoupení bylo třeba zničit nebo schovat. Technici v televizi však našli jednoduchý recept na případnou záchranu cenných pořadů. Ukrývali je do podlahy.

Drahé dvoupalce

„Když se otevřela podlaha, tak ten prostor byl plný kabelů a nepořádku a do těchto míst se dávaly pásky, které rozhodně neměly být na očích,“ vypráví pamětník a bývalý televizní technik Vratislav Rýpar. Československá televize tehdy vysílala z pražské Měšťanské besedy, kde v současnosti sídlí hotel. Prostory však prošly minimálně dvojí rekonstrukcí a zapomenuté pásy zřejmě až na výjimky skončily v kontejneru se stavební sutí.

Marta Kubišová na vyhlašování ankety Zlatý slavík 1966
Zdroj: Jovan Dezort/ČTK

V šedesátých a sedmdesátých letech se točilo na takzvané dvoupalce, což byly pět centimetrů široké pásy, které byly poměrně drahé, cenově srovnatelné s tehdejší škodovkou. I proto se některé pravidelné pořady mazaly, aby vzniklo místo pro nové. Ne všechny záznamy ale naštěstí skončily smazány nebo ve stavebním odpadu. Dlouho ztracené pořady byly v roce 2016 nalezeny v soukromé sbírce a zrekonstruovány.

Technologii, která se přestala využívat v devadesátých letech, znovu oživil technik České televize. Od německého sběratele koupil starý dvoupalcový stroj. Vrak opravil do funkčního stavu a na vyřazených pásech našel ztracený poklad. „Myslím si, že jsou v takové technické kvalitě, jako byly v době svého pořízení,“ říká technik ČT Zdeněk Houška.

Zlatý slavík 1966 po padesáti letech znovu na obrazovkách

Tisk v roce 1967 spekuloval, jestli prvenství v anketě Zlatý slavík obhájí Helena Vondráčková. Zlatý slavík za rok 1966 však přiletěl k Martě Kubišové. Zlatý slavík byl tehdy událostí, u slavnostního vyhlášení byli poprvé i televizní diváci. Od února 1970 měla Kubišová pro své občanské postoje zakázánu uměleckou činnost.

Semaforský záznam vznikl po smrti Jiřího Šlitra, kdy Jiří Suchý našel na pianu jeho písničky a otextoval je. Výsledkem byl pořad, jehož první část s Ferdinandem Havlíkem natočila televize. „Já jsem si tehdy hlídal svou druhou půlku, kterou nikdo nenatočil, protože já jsem byl tehdy persona non grata, ale Ferdinand Havlík nikomu nevadil,“ vzpomíná Suchý.

Záznam Zlatého slavíka 1966 se překvapivě dochoval téměř celý a brzy se dočká obnovené premiéry. Přenos se původně vysílal 18. února 1967 a Česká televize ho divákům nabídne od té doby poprvé a na den přesně po padesáti letech na ČT art. Pořad moderuje Darek Vostřel a účinkují v něm Karel Gott, Marta Kubišová, Helena Vondráčková, Waldemar Matuška, Eva Pilarová, Václav Neckář a další.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Koncerty 2025: Do Česka poprvé míří Dua Lipa, vrací se Marilyn Manson

I v roce 2025 se mají hudební fanoušci na co těšit. Česko jako zastávku na svých turné si zapsala pro samostatné koncerty řada hvězd, některé z nich zmiňuje následující fotogalerie. Poprvé například přijede Dua Lipa, naopak třeba Imagine Dragons či Lanny Kravitz se vrací opakovaně.
před 3 hhodinami

V ateliéru Langhans se nechali portrétovat slavní, připomíná kniha

Dvousvazková kniha System Langhans přibližuje historii ateliéru Langhans, místa, kde se více než sedm desítek let nechávali fotografovat umělci, státníci, vojáci, šlechta i běžní občané. Portrétování u Langhanse patřilo k dobrému bontonu. Publikace vznikla i díky sedmi tisícům portrétů, které kdysi byly pořízeny v tomto ateliéru a později se našly při rekonstrukci domu v centru Prahy.
před 21 hhodinami

Zemřela Jana Synková známá z Ypsilonky a Saturnina

V osmdesáti letech zemřela herečka Jana Synková. Synková patřila k oporám divadla Studio Ypsilon, které zakládal její manžel Jan Schmid. Nezapomenutelná ale zůstává i její role tety Kateřiny, kterou ztvárnila ve filmu Saturnin a stejnojmenném televizním seriálu.
28. 12. 2024Aktualizováno28. 12. 2024

Nový film o Robbiem Williamsovi přibližuje zpěvákův život svérázně

Životopisný film Better Man přibližuje vzestupy i pády zpěváka Robbieho Williamse svéráznou formou. V kinech se začal promítat od čtvtka. „Williams je v celém filmu znázorněn jako opičák. Je to proto, že popisuje sám sebe, jak se cítil během svojí kariéry – jako cvičená opice,“ vysvětluje Marta Žurková z Vertical Entertainment. Sám Williams řekl, že se umělci obávají, že si kvůli životopisnému filmu zničí reputaci. „Já to tak nemám,“ tvrdí. V minulosti otevřeně mluvil třeba o svém milostném životě i závislostech na alkoholu nebo drogách.
27. 12. 2024

V Chagallově světě neplatila logika

Obrazy malíře Marca Chagalla se vznášejícími se postavami a podobně fantaskními motivy viděl snad každý. Přesto existuje ještě jiný, složitější Chagall. Chagall za Chagallem, kterého představuje na aktuální výstavě vídeňská Albertina.
27. 12. 2024

Stíhání herce Baldwina definitivně skončilo

Soudní proces s hercem Alecem Baldwinem je definitivně u konce. Baldwin stanul před soudem kvůli obvinění z neúmyslného zabití kameramanky Halyny Hutchinsové během natáčení westernu Rust. Prokurátorka v pondělí upustila od odvolání proti předchozímu soudnímu zamítnutí obžaloby, informovala agentura Reuters.
24. 12. 2024

Premiérové Tři princezny i „staří známí“. Vánoce na ČT patří pohádkám

Na obrazovce České televize patří Vánoce tradičně hlavně pohádkám. Ta štědrovečerní nazvaná Tři princezny je premiérová. Objeví se i starší snímky, například na druhý svátek vánoční diváci uvidí S čerty nejsou žerty. Od prvního uvedení tohoto filmu letos uplynulo čtyřicet let. Neodmyslitelnou součástí pohádek jsou kostýmy, fundus České televize jich eviduje 150 tisíc.
24. 12. 2024

Kniha ukazuje 150 let měnících se Vánoc

Nová kniha Šťastné a veselé – České Vánoce ve vzpomínkách pamětníků ukazuje, že oslavy Vánoc se do dnešní podoby začaly formovat na přelomu 19. a 20. století s příchodem měšťanské společnosti. Za první republiky vznikla i tradice velkých vánočních stromů na náměstích, od začátku spojená s charitou. Nacisté stromy zakázali, komunisté zase chtěli ze svátků odstranit duchovní rozměr. Návrat některých tradic přinesla až sametová revoluce.
22. 12. 2024
Načítání...