Film o Paulu Pottsovi není až tak velký kýč

Bylo jen otázkou času, kdy se někdo chopí životního příběhu chlapíka jménem Paul Potts, aby ho převedl na filmové plátno. Stalo se v roce 2013, šest let po jeho fenomenálním úspěchu v první sérii televizní show „Británie hledá talent“. Na to, jak vděčný námět jeho život nabízí, je to kupodivu dost pozdě. Ale pravděpodobně vše, co tomuto člověku osud přináší, si musí počkat na svou chvíli. Pro životopisný snímek One Chance (do českých kin jde s názvem Životní šance) ta pravá chvíle nastala loni, kdy se toho chopili dva Američané, scénárista Justin Zackham (Než si pro nás přijde, Velká svatba) a režisér David Frankel (Ďábel nosí Pradu, Marley a já, Druhá šance).

Britské produkci se vyplatilo vsadit na Američany, kteří se dokázali vzdát pověstné bombastičnosti, patetičnosti i umně vykresleného hraní na city, což jsou hollywoodské atributy s úspěchem používané právě u životopisných filmů. Snímek Životní šance vyhrává tím, že netlačí na pilu, je natočen s nadhledem, lehce a příjemně, třebaže by si některé Pottsovy životní pasáže (jako např. šikana spolužáků nebo jeho náhlé zdravotní potíže) samy mohly říkat o dramatické zpracování.

Zackham citlivě postavil scénář nikoli na boji jedince s nepřejícím okolím, ale jde tu o důvěru v sebe sama, ve své schopnosti, o vítězství, aniž bychom museli potlačit svoji přirozenost a dobrotu. Scenárista obdařil nejistého a vlastně nevýrazného hlavního hrdinu barvitými spoluhráči, ať již se jedná o rodiče, kteří v nádherně protikladné symbióze svého syna milují i prudí, podporují i srážejí, nebo okouzlující dívku po internetu, jejíž part je zajímavý svou přímou jednoduchostí a přímočarostí. Nejzábavnější je ovšem hrdinův kamarád a spoluzaměstnanec v obchodě s mobily. Krásně vyštafírovaný týpek, který nikdy nezklame, každý jeho výstup je zábavný, nikoli však samoúčelný. Na této sestavě se dá dobře dokumentovat dramaturgický um: postava je tak dobrá, kolik dobrých spoluhráčů dostane.

Dobrý scénář, s ústřední postavou o něco usilující, vykreslenou tak, že se s ní divák rád ztotožní, režisér nepotopil. K vyprávění zvolil klasickou formu, kdy příběh plyne lehce kupředu, snad jen přechody z jednotlivých situací mohly být řešeny poněkud nápaditěji než zatmívačkou, při které i náhle končí zvuková stopa provázející celou sekvenci. Také mě osobně mrzelo, že se režisér nedokázal ubránit použití popových cajdáků, byť líbivých, ve scénách, které měly romantizující charakter. Je to vyzkoušené, funguje to, jasně, ale u filmu, který dobře vypráví o cestě za nekonvenčním snem, by se mohl režisér konvencí vyvarovat tím spíš, že i klasická hudba obsahuje dost působivých melodií, které zaručeně potřebné emoce dokáží vyvolat či podtrhnout.

Nicméně Životní šance je velmi příjemný film, na který se dobře kouká. Navíc po jeho konci v divákovi přetrvává spokojený pocit z nepodbízivě natočeného příběhu o chlapíkovi, který to dokázal, a my mu to fakt bez jakýchkoli výhrad můžeme přát.

Životní šance / One Chance - Velká Británie, 2013, 103 min, Režie: David Frankel. Scénář: Justin Zackham. Kamera: Florian Ballhaus. Hudba: Theodore Shapiro.

Hrají: James Corden, Colm Meaney, Julie Walters, Simon Cowell, Mackenzie Crook, Alexandra Roach, Valeria Bilello, Jemima Rooper.

Paul Potts v pořadu Na plovárně Marka Ebena

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025

Trabanty nahradila žába. Žlutý obojživelník se vypravil do Mongolska

Cestovatel Dan Přibáň vyměnil žluté trabanty za obojživelné vozidlo stejné barvy. S ním a s česko-slovenskou partou dobrodruhů vyrazil do Ulánbátaru – a od 24. dubna se vydá i do kin. Cestopisný film Žlutou žábou do země modrého nebe dokumentuje téměř osmnáct tisíc kilometrů mezi Prahou a hlavním městem Mongolska. Vznikl v koprodukci České televize.
22. 4. 2025

Hřebejk a Formanová řeší v komedii Na tělo krizi středního věku

Jan Hřebejk natáčí nový seriál podle knižní předlohy a scénáře Martiny Formanové. Ironická vztahová komedie Na tělo o krizi středního věku, dospívajících dětech a třídním srazu po třiceti letech zamíří na obrazovky jako hlavní titul jarní sezony 2026. V obsazení se vedle Ivy Janžurové či Zuzany Bydžovské objeví také Hřebejkovi režisérští kolegové.
21. 4. 2025

Čtení provází fantazie i nešvary, ukazují v Brně divadlo a výstava

Knihy se staly tématem hned dvou kulturních novinek z Brna. Jak inscenace pro děti Berta mezi řádky v divadle Polárka, tak výstava Člověk čtoucí v Památníku písemnictví se snaží návštěvníkům ukázat, jak je literatura v lidském životě důležitá. A také prozrazuje, že některé čtenářské nešvary se nemění ani po stoletích.
17. 4. 2025

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
16. 4. 2025
Načítání...