Festival spisovatelů: Kdo chytá lež

Praha – Literaturu a politiku, umění a historii mísili účastníci třetích Hovorů letošního Festivalu spisovatelů. Svoboda lhát byla tématem středeční debaty dvou čínských literátů Ma Jiana a Yanga Liana, americké básnířky Anne Waldmanové a českého spisovatele Jaroslava Rudiše. Je mezi svobodou lhát a svobodou vymýšlet si rovnítko, ptali se diskutující. Kdo je lhář, co je lží a může nás doběhnout na svých krátkých nohách? Nehoníme jen my ji, ale i ona nás.

„Když hovoříme o lži, měli bychom ukazovat prstem nejen na ostatní, ale i sami na sebe,“ uvedl básník a literární kritik Yang Lian v souvislosti s krvavým potlačením demonstrace čínských studentů na náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Po této události byl Lian zbaven čínského občanství a proskribován. Dnes žije v Londýně, stejně jako jeho krajan Ma Jian, jenž v roce 1989, už jako disident, vyjádřil podporu prodemokratickým aktivistům na pekingském náměstí Tchien-an-men.

O masakru napsal knihu Pekingské koma. „Lhaní je nástroj politiků,“ říká Jian, „a spisovatel stejně jako politik lže, aby ukázal svět v určitém světle.“ Při uvádění paradoxního příkladu se obrátil na básnířku a kulturní aktivistku Anne Waldmanovou, „duchovní manželku“ beatnika Allena Ginsberga. „Protestovali jste proti kapitalismu jako proti lži, proti věcem, které byly v té době náš sen. A my jsme v té lži neměli dosud možnost žít.“

Byl sen o světě po revoluci v osmdesátém devátém lží, zněla otázka, která proud diskuse obrátila k České republice. Jaroslav Rudiš jej přes dnešní Prahu, v jejímž centru „turista potká zase jen turistu“, stočil ke stále bolavé sudetské otázce, respektive česko-německým vztahům. „Je pro nás nezbytné vrátit se v mlze a najít sami sebe,“ uvedl Rudiš s odkazem na svou komiksovou trilogii o výpravčím Aloisi Nebelovi, který „občas v mlze vidí to, co jiní nevidí.“

Hovory pokračují zítra od 17:00 v Americkém centru diskusí na téma: Politika, identita, kultura. Záznamy diskusních podvečerů je možné přehrát na stránkách Festivalu spisovatelů.

Ma Jian
Zdroj: ČT24/Festival spisovatelů Praha

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 9 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025

Zemřel režisér David Lynch, mistr matoucích filmů

Ve věku 78 let zemřel americký režisér David Lynch. Oznámila to jeho rodina. Lynch byl nominován na Oscara za filmy Modrý samet, Sloní muž a Mulholland Drive. Byl také spoluautorem televizního seriálu Městečko Twin Peaks. Jeho dílo se stalo v mnoha kruzích kultovním a inspirovalo množství napodobitelů, byť se svojí logikou snu vzpíralo jasným interpretacím. „Život je velmi, velmi matoucí, a tak by to mělo být dovoleno i filmům,“ sdělil v jednom z rozhovorů.
16. 1. 2025Aktualizováno16. 1. 2025
Načítání...