Drama Želary vypráví v Olomouci tancem, zahraniční tanečníci se učili moravský folklór

3 minuty
Želary jako taneční divadlo
Zdroj: ČT24

Moravské divadlo Olomouc se inspirovalo novelou Květy Legátové a filmem Ondřeje Trojana. Příběh Želary, odehrávající se v horské vsi za nacistické okupace, odvypráví jako taneční drama. Zásadní roli v premiérové inscenaci hraje hudba cimbalistky Zuzany Lapčíkové.

Ústřední postavou děje je mladá lékařka, která za německé okupace musí utéct z města. Ukryje se v odlehlé vesnici na Moravských Kopanicích pod novou identitou, když se provdá za horala Jozu. Střetnutí dvou naprosto odlišných světů a kultur dvou lidí, kteří se do té doby neznali, se postupně promění v láskou naplněný vztah.

V taneční inscenaci role hlavních hrdinů i vesničanů ztvárnili členové olomouckého baletu. Většina z nich pochází ze zahraničí, z Číny, Brazílie či Španělska. „Narazili jsme na to, že i když se tanečníci pokoušeli tančit folklór, zůstávali ve slovníku klasického tance, ve kterém jsou celoživotně školeni. Na zkouškách jsme se proto hodně nasmáli, ale nakonec je musím pochválit, že to zvládli. I oni sami byli rádi, že se mohli seznámit s českým folklórem,“ prozradila autorka choreografie Hana Litterová.

Představení je spojením tance a civilního herectví. Zapojil se do něj celý baletní soubor. Hudbu zkomponovala cimbalistka Zuzana Lapčíková, zároveň při představení na cimbál hraje a také zpívá. Její partitura je pro orchestr Moravského divadla základ, velký prostor ale dostává také improvizace, jak bývá pro folklór typické. „Všichni hrají, co je v notách, ale opravdu zhruba. Je to speciální hudební kategorie, kterou je potřeba umět,“ poznamenal šéfdirigent Petr Šumník.

Želary v Moravském divadle Olomouc
Zdroj: Moravské divadlo Olomouc/Serghei Gherciu

Kniha a film jako inspirace

Námět nového představení nebude většině diváků neznámý. Buď ho četli v knihách od Květy Legátové, nebo znají z na Oscara nominovaného filmu režiséra Ondřeje Trojana. „Ne zcela jsme se chtěli ztotožnit s knižní předlohou a s filmem. Chtěli jsme to jednak propojit, jednak upravit pro adaptaci na taneční divadlo. Některé postavy jsme vypustili, některé přidali, příběh jsme ale zachovali,“ popsala autorský přístup Hana Litterová.

Premiéra Želar se odehraje v pátek 16. února. „Věřím, že Želary osloví naše diváky nejen tím, že jsou protkány emocemi a krásnou hudbou, ale také díky své folklórní moravské tematice,“ zve diváky šéf baletního souboru Jan Fousek.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Každá třetí obec mívala kino. Dnes většinou slouží k jinému účelu

V Česku v posledních dvaceti letech zanikly stovky klasických jednosálových kin. Ve velké části z nich se stále zachovala promítací technika, i když už slouží jinému účelu. Oživit je a připomenout jejich historii, má projekt Rekino. Ten chce postupně rozjet promítačky v různých koutech Česka.
před 5 hhodinami

Amazon točí v Česku akční seriál, blíží se i „noví Bridgertonovi“

V Česku je v plném proudu natáčení akčního seriálu Ride or Die (Jeď, nebo zemři), jenž se objeví ve videotéce Amazon Prime Video. Podle informací ČT24 bude letos v Česku točit i Netflix, a to dobový seriál Věk nevinnosti, který by mohl být „novými Bridgertonovými”. Czech Film Commission hlásí, že tuzemsko se pro zahraniční a hollywoodské produkce stává zajímavějším i kvůli politické situaci v Maďarsku, které dříve „přetáhlo“ seriálovou Dunu nebo oscarové Chudáčky.
před 18 hhodinami

Pozdě, ale přece. Na svůj první román si počkali Chandler či Hrabal

Miroslav Hlaučo pracuje v oblasti medicínského výzkumu a vývoje buněčných biotechnologií. V sedmapadesáti letech ale vydal svou prozaickou prvotinu Letnice – a ta se nedávno stala Knihou roku 2024 cen Magnesia Litera. Není jediným, kdo se počítá k pozdním prozaickým debutantům.
včera v 10:30

V Británii vystavují knihu vázanou v lidské kůži. Na Harvardu ji raději schovali

Muzeum v britském Suffolku našlo na polici v pracovně knihu vázanou v lidské kůži. Konkrétně v kůži Williama Cordera odsouzeného před téměř dvěma stoletími za vraždu. Jeden podobný exemplář od stejného „dárce“ už muzeum ve sbírkách má. Poněkud znepokojivý způsob knihovazačství se nevyskytuje tak vzácně, jak by se možná mohlo zdát. Ale ne vždy ho muzea berou jako důvod k chlubení.
29. 4. 2025

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
27. 4. 2025

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
27. 4. 2025

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
27. 4. 2025

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025
Načítání...