Dominik Lang získal double. Po Chalupeckém je i Osobností roku

Praha - Osobností roku výtvarného umění je Dominik Lang. Cenu za nejvýraznější umělecký počin uplynulého roku dostal za dvě samostatná výstavní vystoupení: Expanded Anxiety ve vídeňské Secesi a Procházení zdí v Domě umění v Českých Budějovicích. Porota ocenila i jeho prezentaci na výstavě finalistů Ceny Jindřicha Chalupeckého. Lang je nejmladším laureátem ceny a prvním, který v jednom roce získal Chalupeckého cenu i Osobnost roku.

Porota vyzdvihla Langovu schopnost obstát na mezinárodní umělecké scéně i to, že přes celkově kompaktní charakter své práce, v němž dominuje téma vnímání a prožívání výstavního prostoru, nalézá od výstavy k výstavě vždy nové a objevné řešení.

  • „Díra v překližce má právě díky kontroverzi, která ji obklopovala, možnost stát se jedním z ikonických děl českého umění,“ říká člen poroty Ondřej Horák k Langově práci ve finále Chalupeckého ceny (více čtěte zde).

„Smyslem ceny není říct, kdo byl v loňském roce absolutně nejlepší. Chceme spíš připomenout, co zajímavého se na umělecké scéně událo, proto také uveřejňujeme seznam všech finalistů a prvních deset z nich i s počtem obdržených bodů,“ vysvětluje motivaci k udílení ceny Jan Skřivánek, šéfredaktor časopisu Art+Antiques.

Porotci obecně ocenili hlavně úspěch na mezinárodní scéně a spíše než velkých retrospektivních výstav si všímali novátorských počinů. Na druhém místě se umístil Tomáš Džadoň. „Džadoňův Památník lidové architektury, trojice seníků nainstalovaných na střechu jednoho z košických paneláků, možná nejlépe naplňuje definici významného počinu, za nějž má být cena udělována,“ komentuje výsledky členka poroty Silvie Šeborová.

Na třetím místě je Eva Koťátková, která loni měla samostatné výstavy v Kunstverein Brunschweig, v Muzeu současného umění ve Vratislavi a v Modern Art Oxford a její práce byla součástí hlavní kurátorské výstavy benátského bienále.

V první desítce hlasování poroty figurují ještě Martin Zet, Jiří Kovanda, Magdalena Jetelová, Patrik Hábl, Pavla Sceranková, Kamila Ženatá a Vladimír Kokolia.

Cenu Osobnost roku pořádají časopis Art+Antiques a portál Artalk ve spolupráci s Galerií výtvarného umění v Chebu, jejíž ředitel Marcel Fišer vznik ceny v roce 2002 inicioval. V průběhu její existence se mezi oceněnými objevil Jan Merta, Pavel Brázda, Jiří Kovanda, Josef Bolf, Krištof Kintera či Pavel Mrkus.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
před 7 hhodinami

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
před 9 hhodinami

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
před 12 hhodinami

Zemřel nositel Nobelovy ceny za literaturu Vargas Llosa

Ve věku 89 let zemřel peruánský nositel Nobelovy ceny za literaturu Mario Vargas Llosa. Podle agentury AP to v neděli oznámil syn velikána latinskoamerické literatury, který je autorem oceňovaných románů jako Město a psi nebo Kozlova slavnost. Potomci spisovatele oznámili, že jejich otec bude zpopelněn a nebude se konat žádné veřejné poslední rozloučení.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
13. 4. 2025

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025
Načítání...