Divadlo Vosto5 zve na Zabijačku, existenciální krizi zažene flákota

3 minuty
Divadlo Vosto5 zve na Zabijačku
Zdroj: ČT24

„Hladový je vždycky smutný, nacpat bříško, to je nutný,“ vyzývá publikum k návštěvě nového kusu soubor Vosto5 a Moravské divadlo. Jejich operní Zabijačka je svérázným příspěvkem k „národním“ operám v době, kdy tápe smysl opery i národa. Inscenace původně vznikla na závěr předsednictví Česka v Radě Evropské unie, nyní se hraje v pražském prostoru Vzlet.

Původní anotace Zabijačky zněla: Jako by hudbu složil Bedřich Smetana, libreto napsal Josef Kajetán Tyl a výpravu dělal Josef Lada. „A toto ladovsko-tylovsko-smetanovské ballabile, tu atmosféru jsme se snažili nasát, ale zároveň ji přitom neparodovat,“ dodává spoluautor a spolurežisér Jiří Havelka.

Na divadlo uvádí českou vesnici plnou rázovitých postav: sedlák, farář, učitelka nebo bylinkářka. Všichni se těší na zabijačku, jenže ve vsi žádný řezník není, musí přijet přespolní. Nejdůležitější postavu ztvárnil operní pěvec Vladimír Chmelo.

„Zabijačku dobře znám, pocházím ze středního Slovenska a jako dítě jsem to miloval. Když mi paní režisérka Loulová asi dva měsíce před Vánoci řekla, o co jde a jestli bych nemohl trochu přibrat, řekl jsem: Okamžitě beru,“ přiznává. Jídlo je ostatně důležitou součástí příběhu, „kus flákoty je východiskem z každé existenciální krize“.

Inspirace Prodankou i Tvrdými palicemi

Zápletka připomene opery z dob národního obrození. Těch autoři libreta – vedle Havelky také umělecká šéfka opery Moravského divadla Veronika Loulová a hlavní dramaturgyně Vzletu Marta Ljubková – nastudovali několik.

Mimo jiné opomíjenou jednoaktovku Antonína Dvořáka Tvrdé palice, či naopak notoricky známou Prodanou nevěstu. Stejně jako Smetanovu operu uvádějí tvůrci Zabijačku popisem „komická opera o třech dějstvích“. „Krásnohorská, Světlá, i ženské autorky tam byly,“ dodává k rešerším Loulová.

Hudba je dílem Ivana Achera a Martina Konvičky. „Příspěvek českému umění v době postní pro nás znamená opulentní uměleckou hostinu s nefalšovaným operním zpěvem, tanečními čísly, a dokonce dětským sborem,“ slibují tvůrci.

Zabijačkové hody čekají i na diváky, pokud si koupí lístek u stolu s pohoštěním.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
11. 5. 2025
Načítání...