Český znalec islámu Alois Musil se dočkal vlastního komiksu

Český znalec islámu se dočkal komiksu (zdroj: ČT24)

Českého cestovatele a znalce islámu Aloise Musila představí komiks Kristýny Košutové. Připomíná v něm jeho dobrodružné expedice do arabského světa ze začátku minulého století. Komiks s názvem Šejch Músá aneb prof. Alois Musil vyjde díky podpoře fanoušků.

Komiks vznikl původně jako bakalářská práce studentky umění a designu Kristýny Košutové a vychází v rámci odborné spolupráce s Akademickou společností Aloise Musila. Skoro 60 tisíc korun z příspěvků na webu Startovač autorka použije na dokončení knížky.

Pro titul knihy použila jméno Šejch Músá. „Tak mu říkali lidé z domorodých kmenů, aby to bylo v jejich jazyce srozumitelné,“ říká Košutová. Autorka čerpala z knih samotného Aloise Musila, z osobněji laděných vzpomínek jeho neteře i z historické literatury. Jednotlivá okénka komiksu se tak drží doložených faktů. Komiks by měl být ke koupi v únoru.

Ze světa islámu

Již v únoru vyšla Musilova vlastní kniha Ze světa islámu. Knihu o historii, věrouce a různých proudech nejmladšího monoteistického náboženství dokončil Musil v roce 1941, v protektorátní době ale vyjít nemohla. Další vydání znemožňovala nejen nepřízeň komunistického režimu vůči Musilovi, ale i ztracený rukopis. Knihu vydalo nakladatelství Akropolis.

Alois Musil / Ze světa islámu
Zdroj: ČT24/Nakladatelství Akropolis

Musil popisuje situaci v části islámského světa přibližně před sto lety. Zatímco dnes mnozí varují před islamizací Evropy, tehdy Musil pozoroval evropské výboje do muslimských zemí a obával se dokonce, že do tamních zemí šířené křesťanství islám „udusí“.

Teolog špionem

Světoznámý orientalista a spisovatel Alois Musil vystudoval teologii, stal se knězem a hned po studiích vycestoval do Arábie. Chtěl poznat místa, o nichž se píše v bibli. Postupně se naučil osm světových jazyků a asi 26 arabských nářečí. Podnikl řadu objevitelských cest, mimo jiné se stal šajchem dvou kmenů a dosáhl mnoha vědeckých uznání.

Jako první Čech navštívil tajemstvím opředenou Petru a v roce 1907 vydal čtyřdílný popis Petry a okolí pod názvem Arabia Petraea. Na svých cestách objevil legendární jordánský zámeček Amra z 8. století, který je zdoben freskami a mozaikami s figurálními motivy, což je v islámském umění unikát. Za první světové války podnikl ve službách Rakouska-Uherska několik misí špionážního charakteru do Osmanské říše.

Později se stal profesorem Univerzity Karlovy a autorem mnoha odborných statí a knih pro mládež. Alois Musil se v roce 2008 dostal také na poštovní známky. Stálou expozici má v Muzeu Vyškovska.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Návrat vnuka. Americký umělec oživuje českou rodinnou historii

Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
před 38 mminutami

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 14 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025
Načítání...