Český lev opět změnil podobu, už není abstraktní, ale milý a kubistický

Filmová a televizní akademie bude letos udílet nové České lvy. Soška během minulých 24 ročníků výrazně změnila podobu už dvakrát. Autorem té nové je sochař a designér Rony Plesl. Inspiroval se poetikou Josefa Lady a českým kubismem. Výroba sošek se letos vrátila do sklárny v Nižboru na Berounsku.

Nový křišťálový lev váží přesně 2 kilogramy a je vysoký téměř 28 centimetrů i s podstavcem. „Máme pětadvacátý ročník, výroční, byla dobrá příležitost to změnit. Ta předchozí cena byla také krásná, ale byla poněkud abstraktní, chtěli jsme, aby byla konkrétnější,“ říká režisér a člen prezidia České filmové a televizní akademie David Ondříček.

Cena Český lev poprvé výrazně změnila podobu v roce 2014. Mohutného lva ve skoku vystřídal mnohem subtilnější ležící lev ukrytý ve skleněném kuželu. Autorem nové podoby sošky byl výtvarník Jakub Berdych. O rok později sošku upravil, když sice zachoval tvar kuželu, ale lva transformoval do dvojrozměrné podoby zespoda sošky.

2 minuty
Český lev opět změnil podobu, je milý a kubistický
Zdroj: ČT24

Letos se soška opět vrátila k podobě figurky lva, ačkoliv značně stylizované. Designér Rony Plesl se při jejím navrhování inspiroval poetikou Josefa Lady a tvaroslovím českého kubismu. „Mám hrozně rád Ladu a chtěl jsem, aby ten lev byl milý a kubistický. Takže je to kombinace kubismu a takové ladovské milosti,“ popisuje svůj záměr.

Výroba jedné sošky od vylisování po lepení může trvat až tři dny. Do kovové, několikadílné formy se lev lisuje za užití lisostřiku, tedy velice precizního druhu lisu. Po dokončení lisování se soška chladí zhruba jeden den a následně se ještě brousí a leští. Podstavec se vyrábí ručně na píšťale a ručně se také vytáčí plný tvar do kovové formy. Lev a podstavec se nakonec za studena slepí speciálním lepidlem.

Novou soškou bude v sobotu 10. března v pražském Rudolfinu oceněno až 37 vítězů statutárních kategorií 25. ročníku Českého lva. Česká televize bude celý večer vysílat v přímém přenosu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 11 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 14 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 22 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...