Čas Kafkovi pomohl, míní Soderbergh o svém filmu

3 minuty
Rozhovor se Stevenem Soderberghem
Zdroj: ČT24

Na filmový festival v Karlových Varech přijel oscarový režisér Steven Soderbergh. Ne náhodou v roce stého výročí Franze Kafky. Osobně totiž uvádí dva své snímky, které o pražském německém spisovateli pojednávají. Mr. Kneff je novou verzí více než třicet let starého dramatu Kafka.

Původní převážně černobílý film Kafka točil Soderbergh počátkem devadesátých let v Praze, aby zúročil atmosféru města, v němž literát žil. V mysteriózním dramatu zkombinoval spisovatelův skutečný život s fikcí. Titulní hrdina představovaný Jeremym Ironsem pátrá po zmizelém kolegovi a narazí na komplot plný vražd, korupce a byrokracie. Po třiceti letech se Soderbergh rozhodl ke snímku vrátit a přestříhat ho do nového titulu, možné to bylo díky znovunabytí práv k filmu.

„Popravdě jsem byl tím prvním filmem hodně frustrovaný, byly tam nějaké problémy, u kterých jsem cítil, že je nejsem schopný vyřešit, byl to můj druhý film. I u této verze jsme měli hodně problémů, ale ta první verze byla něco, s čím jsem opravdu nikdy nebyl spokojený. Nemyslím si, že tato verze je více dostupná než ta první, ale je to větší zábava. Řekl bych, že je srozumitelnější,“ uvedl Soderbergh v rozhovoru pro ČT.

Málo biografie

Mr. Kneff je o dvacet minut kratší a surreálnější. Soderbergh přeskládal strukturu vyprávění a některé scény nechal obarvit, aby jasněji odlišil skutečnost od protagonistovy imaginace. Do hudebního doprovodu přibyla mimo jiné instrumentální verze písně Enter Sandman od Metallicy. Vznikl film o Kafkovi bez Kafky.

Film Kafka Stevena Soderbergha
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

„Když se dívám zpět na první snímek, jsem šťastný, že to nebyla tradiční biografie. Ale právě s tím měla spousta lidí tenkrát problém. Možná právě čas pomohl, aby oceňovali, že se Kafka nesnaží být biografií jako spíše fiktivní detektivní záhadou se skutečnými životopisnými postavami,“ uvedl Soderbergh. Dodal, že ve Varech mohou diváci poprvé zhlédnout obě verze zároveň.

Mít život pod kontrolou

Soderberghova filmografie zvládá záběr od divácky vstřícných snímků po artové experimenty. Kafka byl teprve jeho druhým celovečerním počinem po debutu Sex, lži a video, za nějž hned obdržel první nominaci na Oscara. Na zlatou sošku si musel ovšem počkat ještě dekádu, kdy ho akademie ocenila za kriminální drama Traffic – nadvláda gangů. Ve stejném ročníku si vysloužil navíc zároveň nominaci za skutečným případem inspirované drama Erin Brockovich. Od té doby už se ale do hledáčku Oscara nedostal.

Nicméně fanoušky mezi diváky mu následně přihrála krimikomedie Dannyho parťáci a její pokračování i díky hollywoodskému castingu. Soderbergh se dále pustil do remaku sci-fi Solaris, životopisu revolucionáře Che Guevary či komedie o striptérovi Bez kalhot.

Film Mr. Kneff
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Víc než dobré přijetí se dostalo jeho dobovému seriálu Knick: Doktoři bez hranic. Hlavní roli chirurga v newyorské nemocnici počátku dvacátého století mimochodem ztvárnil Clive Owen, další letošní host Varů. Letos Soderbergh uvedl hororový příběh o podivné rodině v tajemném domě Presence.

Přes různorodost témat a žánrů vnímá sám filmař u svých počinů jistou spojnici. „Všechny jsou o kontrole, skoro ve všech se protagonisté s tímto problémem kontroly potýkají. Být schopní řídit svůj život a ovládat, co se jim stane, a konfrontovat síly, které jsou větší než oni sami. Ty síly mohou být vnější, někdy ale pocházejí z vlastního nitra. Může to být tlak emocí, sexuální síly, které jsou strůjcem zrady a konfliktů. Pokud je tam tedy nějaká spojovací linka, pak to, že se lidé snaží zjistit, na kolik mají svůj život pod kontrolou,“ shrnul.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 8 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 18 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...