Čas Kafkovi pomohl, míní Soderbergh o svém filmu

Rozhovor se Stevenem Soderberghem (zdroj: ČT24)

Na filmový festival v Karlových Varech přijel oscarový režisér Steven Soderbergh. Ne náhodou v roce stého výročí Franze Kafky. Osobně totiž uvádí dva své snímky, které o pražském německém spisovateli pojednávají. Mr. Kneff je novou verzí více než třicet let starého dramatu Kafka.

Původní převážně černobílý film Kafka točil Soderbergh počátkem devadesátých let v Praze, aby zúročil atmosféru města, v němž literát žil. V mysteriózním dramatu zkombinoval spisovatelův skutečný život s fikcí. Titulní hrdina představovaný Jeremym Ironsem pátrá po zmizelém kolegovi a narazí na komplot plný vražd, korupce a byrokracie. Po třiceti letech se Soderbergh rozhodl ke snímku vrátit a přestříhat ho do nového titulu, možné to bylo díky znovunabytí práv k filmu.

„Popravdě jsem byl tím prvním filmem hodně frustrovaný, byly tam nějaké problémy, u kterých jsem cítil, že je nejsem schopný vyřešit, byl to můj druhý film. I u této verze jsme měli hodně problémů, ale ta první verze byla něco, s čím jsem opravdu nikdy nebyl spokojený. Nemyslím si, že tato verze je více dostupná než ta první, ale je to větší zábava. Řekl bych, že je srozumitelnější,“ uvedl Soderbergh v rozhovoru pro ČT.

Málo biografie

Mr. Kneff je o dvacet minut kratší a surreálnější. Soderbergh přeskládal strukturu vyprávění a některé scény nechal obarvit, aby jasněji odlišil skutečnost od protagonistovy imaginace. Do hudebního doprovodu přibyla mimo jiné instrumentální verze písně Enter Sandman od Metallicy. Vznikl film o Kafkovi bez Kafky.

Film Kafka Stevena Soderbergha
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

„Když se dívám zpět na první snímek, jsem šťastný, že to nebyla tradiční biografie. Ale právě s tím měla spousta lidí tenkrát problém. Možná právě čas pomohl, aby oceňovali, že se Kafka nesnaží být biografií jako spíše fiktivní detektivní záhadou se skutečnými životopisnými postavami,“ uvedl Soderbergh. Dodal, že ve Varech mohou diváci poprvé zhlédnout obě verze zároveň.

Mít život pod kontrolou

Soderberghova filmografie zvládá záběr od divácky vstřícných snímků po artové experimenty. Kafka byl teprve jeho druhým celovečerním počinem po debutu Sex, lži a video, za nějž hned obdržel první nominaci na Oscara. Na zlatou sošku si musel ovšem počkat ještě dekádu, kdy ho akademie ocenila za kriminální drama Traffic – nadvláda gangů. Ve stejném ročníku si vysloužil navíc zároveň nominaci za skutečným případem inspirované drama Erin Brockovich. Od té doby už se ale do hledáčku Oscara nedostal.

Nicméně fanoušky mezi diváky mu následně přihrála krimikomedie Dannyho parťáci a její pokračování i díky hollywoodskému castingu. Soderbergh se dále pustil do remaku sci-fi Solaris, životopisu revolucionáře Che Guevary či komedie o striptérovi Bez kalhot.

Film Mr. Kneff
Zdroj: Film Servis Festival Karlovy Vary

Víc než dobré přijetí se dostalo jeho dobovému seriálu Knick: Doktoři bez hranic. Hlavní roli chirurga v newyorské nemocnici počátku dvacátého století mimochodem ztvárnil Clive Owen, další letošní host Varů. Letos Soderbergh uvedl hororový příběh o podivné rodině v tajemném domě Presence.

Přes různorodost témat a žánrů vnímá sám filmař u svých počinů jistou spojnici. „Všechny jsou o kontrole, skoro ve všech se protagonisté s tímto problémem kontroly potýkají. Být schopní řídit svůj život a ovládat, co se jim stane, a konfrontovat síly, které jsou větší než oni sami. Ty síly mohou být vnější, někdy ale pocházejí z vlastního nitra. Může to být tlak emocí, sexuální síly, které jsou strůjcem zrady a konfliktů. Pokud je tam tedy nějaká spojovací linka, pak to, že se lidé snaží zjistit, na kolik mají svůj život pod kontrolou,“ shrnul.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Návrat vnuka. Americký umělec oživuje českou rodinnou historii

Jeho předci uprchli do Spojených států, když museli za druhé světové války čelit nacistické perzekuci. Teď se americký grafik a výtvarník Noah Breuer do Česka vydává na návštěvu a při své tvorbě vychází právě z rodinné historie. „Tohle je vlastně návrat jejich vnuka s uměleckými díly, která odkazují k Česku a k Vídni,“ podotkl umělec v Událostech, komentářích.
před 17 mminutami

Režisér seriálu Bylo nás pět Karel Smyczek dostane Českého lva za přínos ve filmu

Českého lva za mimořádný přínos kinematografii dostanou dvě osobnosti. In memoriam dirigent Mario Klemens: pod jeho taktovkou byla nahrána hudba k více než sto padesáti filmům a seriálům. Druhou oceněnou osobností je režisér a herec Karel Smyczek. Ceny bude Česká filmová akademie předávat začátkem března.
před 13 hhodinami

Sněmovna schválila zřízení dětského ombudsmana

Poslanci podpořili zřízení dětského ombudsmana. Od července má působit v Kanceláři veřejného ochránce práv. Sněmovna schválila i novelu zákona, která má u velkých akvizic a veřejných zakázek zajistit rovné podmínky firem z EU vůči firmám ze zemí mimo Unii. První čtení novely mysliveckého zákona sněmovna ve středu nedokončila.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Muzea a galerie v Česku mají bohatší sbírky. I díky dotacím

Tuzemská muzea a galerie získaly v loňském roce do svých sbírek několik významných kulturních děl. Patří mezi ně třeba obraz od Jana Zrzavého, grafiky od Toyen nebo skleněné negativy s prvním československým prezidentem Tomášem Garriguem Masarykem. Výkup desítek mimořádně hodnotných předmětů podpořilo dotací ministerstvo kultury. Jen Masarykovo muzeum v Hodoníně si do sbírek pořídilo 189 negativů z let 1918 až 1937. Za kolekci zaplatilo zhruba 280 tisíc korun, ze státních peněz šlo sedmdesát procent této částky.
20. 1. 2025

Novým rektorem AVU chtějí být tři kandidáti

O post rektora Akademie výtvarných umění (AVU) v Praze se ucházejí tři kandidáti. Splnili podmínky, které stanovil Akademický senát AVU. Uchazeči Tomáš Pospiszyl a Dušan Zahoranský na AVU už nyní působí, Marek Pokorný je externista. Senát AVU zvolí nového rektora 5. března. Předchozí rektorka Maria Topolčanská rezignovala loni v říjnu. AVU od té doby vede v zastoupení nová prorektorka pro studijní záležitosti Šárka Krtková, kterou do funkce jmenovala Topolčanská.
20. 1. 2025

Nový ředitel Studia Ypsilon plánuje zrušit stávající podobu souboru

Ředitelem Studia Ypsilon bude od 1. března děkan Divadelní fakulty AMU (DAMU) v Praze František Tománek, jehož koncepce počítá se zrušením stávající podoby souboru. Výsledky výběrového řízení v pondělí schválili radní hlavního města, jehož příspěvkovou organizací divadlo je. Tománek plánuje divadlo transformovat na výukové a umělecké pracoviště Divadelní fakulty AMU. To podle serveru iRozhlas.cz kritizují členové souboru, divadlo situaci odmítlo komentovat.
20. 1. 2025Aktualizováno20. 1. 2025

Putina ve filmu hraje umělá inteligence i Jude Law

V lednu se shodou okolností dostalo pozornosti dvěma novým hraným filmům o Vladimiru Putinovi. Oba sledují jeho cestu k moci, každý ale jiným způsobem. V Polsku měl premiéru snímek s jednoduchým názvem Putin, který příběh ruského vůdce vypráví stylizovanou satirou i pomocí AI. Ve francouzské produkci se zase chystá politický thriller Mág z Kremlu, v němž byl pro roli Putina potvrzen Jude Law.
17. 1. 2025

Na Berlinale budou soutěžit dva české animované filmy

Česká kinematografie bude mít na letošním festivalu Berlinale zastoupení díky dvěma animovaným filmům. Světovou premiéru čekají loutkové Pohádky po babičce, natočené podle knihy Arntošta Goldflama čtyřmi režiséry. Do soutěže krátkometrážních snímků se po deseti letech od poslední české účasti dostal Kámen osudu od studentky Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze (UMPRUM) Julie Černé.
17. 1. 2025
Načítání...