Blue Effect se vrátil k Meditaci

4 minuty
Karel Deniš o novém vydání Editace
Zdroj: ČT24

Album Meditace je jednou z nejzásadnějších nahrávek české rockové historie. Proslavily ji skladby Paměť lásky nebo Slunečný hrob. Debutová deska kapely Blue Effect nyní po 47 letech vyšla jako LP i CD – především k poctě nedávno zesnulého kytaristy Radima Hladíka. V rozhovoru význam nahrávky připomněl editor nového vydání Meditace Karel Deniš.

Meditace je dodnes považovaná za zásadní desku české rockové hudby. V čem je podle vás její nadčasovost?

Je nádhernou ukázkou toho, co se dělo na konci šedesátých let. Kapela Blue Effect vznikla v roce 1968, nahrávka byla pořízena o rok později a vyšla v roce 1970. Je to ukázka doby, v které ta muzika vznikala, změny politických a kulturních poměrů a především ukázka asi první československé superskupiny a první desky, která, myslím si, se dotkla evropských hranic. 

Album mělo poměrně pohnutou historii, původně pro jednu stranu desky napsal texty Jaroslav Hutka, neprošly ale cenzurou jako ideově vhodné. Zachovaly se alespoň v textové podobě?

Můj předchůdce Karel Knechtl i já jsme se snažili velmi najít texty nebo nahrávky z té doby. Ale nikomu se to doposud nepodařilo. Do bookletu jsem dal jen kopie nahrávacích protokolů, kde je napsáno, jak se původní písničky mohly jmenovat, kdo byl jejich autorem, ale bohužel předlohy se nezachovaly.

Na jakou příčku pomyslného žebříčku nejslavnějších desek české hudby byste Meditaci zařadil?

Tohle neumím. Muzika není sportovní utkání, kde někdo vyhraje o prsa a někdo zůstane o dvě kola zpět. Je to nesporně jedna z dvaceti, možná pětadvaceti nejdůležitějších desek rockové historie, ale jestli je to lepší deska než Kuře v hodinkách kapely Flamengo nebo Město ER od Framus Five, to si opravdu netroufám říct. Je to jiná deska, v jejíchž českých i anglických textech cítíte smutek, frustraci, zklamání z toho, co se po roce 1968 tady začalo dít. Je to deska politická, ale zároveň nádherná muzikou, protože odráží všechno, co se v Evropě dělo na konci šedesátých let, a to už bylo mnohem víc než tříakordové písničky.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Mňau, hlásí se kapela Dunaj s Janou Vébrovou ke svým kořenům

Kapela Dunaj vydala nové album. Nazvala ho Mňau. Trio muzikantů si na nahrávku přizvalo zpěvačku Janu Vébrovou.
6. 5. 2025

Trump ohlásil stoprocentní clo na filmy vyrobené v zahraničí

Prezident Spojených států Donald Trump na své sociální síti Truth Social oznámil clo ve výši sto procent na všechny filmy vyrobené v zahraničí. Filmový průmysl v USA včetně Hollywoodu je podle Trumpa „ničen“, a to záměrně cizími státy, takže jde o hrozbu pro národní bezpečnost. Podle listu Variety Trump svým oznámením „šokoval“ Hollywood.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Český trh pocítí cla na film, nebudou ale likvidační, říká šéf producentské asociace

Uvalení stoprocentních cel na všechny filmy vyrobené mimo USA, které avizoval americký prezident Donald Trump, by na české producenty určitě mělo dopad, ale ne likvidační. Řekl to předseda Asociace producentů v audiovizi Vratislav Šlajer. Odhadl, že americké zakázky tvoří asi polovinu ze všech zahraničních v tuzemsku. Ministerstvo kultury bude analyzovat, jak by českou audiovizi případná americká cla ovlivnila.
5. 5. 2025Aktualizováno5. 5. 2025

Agathu Christie oživila AI, ale zločin to není

Jako by vás učila ona sama, tvrdí britská platforma BBC Maestro o kurzu psaní detektivek, který vede Agatha Christie – stvořená umělou inteligencí. Virtuální dvojnice nejslavnější a nejprodávanější autorky detektivních příběhů vznikla se svolením jejích dědiců. A mohla by sloužit jako příklad etického používání AI.
5. 5. 2025
Načítání...