Blue Effect se vrátil k Meditaci

4 minuty
Karel Deniš o novém vydání Editace
Zdroj: ČT24

Album Meditace je jednou z nejzásadnějších nahrávek české rockové historie. Proslavily ji skladby Paměť lásky nebo Slunečný hrob. Debutová deska kapely Blue Effect nyní po 47 letech vyšla jako LP i CD – především k poctě nedávno zesnulého kytaristy Radima Hladíka. V rozhovoru význam nahrávky připomněl editor nového vydání Meditace Karel Deniš.

Meditace je dodnes považovaná za zásadní desku české rockové hudby. V čem je podle vás její nadčasovost?

Je nádhernou ukázkou toho, co se dělo na konci šedesátých let. Kapela Blue Effect vznikla v roce 1968, nahrávka byla pořízena o rok později a vyšla v roce 1970. Je to ukázka doby, v které ta muzika vznikala, změny politických a kulturních poměrů a především ukázka asi první československé superskupiny a první desky, která, myslím si, se dotkla evropských hranic. 

Album mělo poměrně pohnutou historii, původně pro jednu stranu desky napsal texty Jaroslav Hutka, neprošly ale cenzurou jako ideově vhodné. Zachovaly se alespoň v textové podobě?

Můj předchůdce Karel Knechtl i já jsme se snažili velmi najít texty nebo nahrávky z té doby. Ale nikomu se to doposud nepodařilo. Do bookletu jsem dal jen kopie nahrávacích protokolů, kde je napsáno, jak se původní písničky mohly jmenovat, kdo byl jejich autorem, ale bohužel předlohy se nezachovaly.

Na jakou příčku pomyslného žebříčku nejslavnějších desek české hudby byste Meditaci zařadil?

Tohle neumím. Muzika není sportovní utkání, kde někdo vyhraje o prsa a někdo zůstane o dvě kola zpět. Je to nesporně jedna z dvaceti, možná pětadvaceti nejdůležitějších desek rockové historie, ale jestli je to lepší deska než Kuře v hodinkách kapely Flamengo nebo Město ER od Framus Five, to si opravdu netroufám říct. Je to jiná deska, v jejíchž českých i anglických textech cítíte smutek, frustraci, zklamání z toho, co se po roce 1968 tady začalo dít. Je to deska politická, ale zároveň nádherná muzikou, protože odráží všechno, co se v Evropě dělo na konci šedesátých let, a to už bylo mnohem víc než tříakordové písničky.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Zlatou palmu získal v Cannes Džafar Panahí, který svůj film natočil tajně

Zlatou palmu na sobotním zakončení festivalu v Cannes získal íránský režisér Džafar Panahí za film It Was Just an Accident (Byla to jen náhoda). Cenu za nejlepší mužský herecký výkon si odnáší brazilský herec Wagner Moura, nejlepší herečkou je Francouzka Nadia Mellitiová. Během neděle se ještě uskuteční projekce filmů, které se neodehrály kvůli sobotnímu masivnímu výpadku elektřiny. Ten postihl vedle Cannes i zbytek jihovýchodní Francie.
před 5 hhodinami

Cannes hlásí obnovení dodávek elektřiny

Francouzské město Cannes, kde právě probíhá filmový festival, oznámilo obnovení dodávek elektřiny po rozsáhlém výpadku. Departement Alpes-Maritimes se s výpadkem potýkal od sobotního rána a desítky tisíc domácností zůstaly bez proudu. Úřady pracují s možností, že blackout zapříčinil úmysl.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

Mercury měl utajenou dceru, tvrdí nová biografie

Zpěvák Freddie Mercury z britské kapely Queen měl utajenou dceru, kterou zplodil v devětadvaceti letech s manželkou svého známého. V nové biografii o zpěvákovi s názvem Love, Freddie (S láskou, Freddie) to tvrdí žena, která jako důkaz poskytla deníky svého údajného otce. Napsal to v sobotu web listu The Guardian. Žena pracující jako lékařka si před veřejností přeje zůstat utajena.
před 22 hhodinami

Springsteen versus Trump. Střetly se rozdílné idoly amerických dělníků

Americký prezident Donald Trump a rocková hvězda Bruce Springsteen jsou oba sedmdesátníci a sousedé z New Jersey, oba oslovují bílou dělnickou třídu, a přesto je dělí vzájemná averze. Muzikant Trumpovu vládu nedávno onačil za zkorumpovanou a neschopnou, vrcholný politik zase rockera zesměšnil videem, v němž ho srazí k zemi golfovým míčkem.
23. 5. 2025

Kasárna Karlín znovu otevřou

Pražské volnočasové centrum Kasárna Karlín po roce znovu otevře. Provoz startuje v úterý 27. května, sdělil ČT24 provozovatel prostoru Matěj Velek. Zatím půjde o provizorní režim se stany s občerstvením a toaletami na nádvoří, v plánu je ale plnohodnotné fungování. To zakázal stavební odbor Prahy 8, protože bylo v rozporu se zákonem. Provoz neodpovídal územnímu plánu, ten však město loni v prosinci změnilo. Centrum slibuje větší ohled na sousedy, co se hluku týče.
23. 5. 2025

Premiéra Karavanu vrátila po třiceti letech český film do soutěže Cannes

Čeští tvůrci po letech vstoupili do soutěže filmového festivalu v Cannes. Režisérka Zuzana Kirchnerová na prestižní přehlídce uvedla ve čtvrtek světovou premiéru snímku Karavan s Annou Geislerovou v hlavní roli. Snímek vznikl v česko-slovenské koprodukci i za přispění České televize.
23. 5. 2025

Památky hyzdí nechtěná mementa. Turisté sprejují penisy či ryjí jména

Peruánské město Chan Chan ze seznamu památek UNESCO navštíví měsíčně tisíce lidí. Mezi nimi byl i neznámý vandal, který v polovině května na několik set let starou zeď nasprejoval penis. Nutkání smrtelníků přidat ke kulturnímu dědictví i svou nepatrnou stopu musí čas od času odolávat snad každá světoznámá památka.
23. 5. 2025

Cruise účtuje s Mission: Impossible. Ta první skončila v Praze ostudou

Umělá inteligence se rozhodla ovládnout svět, ale naštěstí je tu ještě Ethan Hunt. V osmém a údajně závěrečném filmu ze série Mission: Impossible se i v českých kinech od 22. května pustí do Posledního zúčtování. Účty si v hlavní roli opět přišel vyřídit Tom Cruise, který se do „nemožné mise“ poprvé pustil před třiceti lety při natáčení v Praze. Ale nejspíš na něj nevzpomíná rád.
22. 5. 2025
Načítání...