Bauhaus je fenomén i pro české umění a školy, ukazuje publikace

3 minuty
Fenomén Bauhaus mapuje nová publikace
Zdroj: ČT24

Nová publikace přibližuje jednu z nejvýznamnějších uměleckých škol moderní doby. Německý Bauhaus loni oslavil sto let od vzniku. Byl hybatelem umění a architektury své doby a zároveň inspirací pro budoucí tvůrce. Kniha Fenomén Bauhaus od tří českých autorů se mimo jiné zabývá vlivem této školy na československé prostředí.

Bauhaus trval na propojení umění s řemeslem a prosazoval jednoduché tvary a funkčnost. Geometrický střih ovlivnil estetiku celého domu. „Hledal jsem metodický přístup k vyřešení různých problémů v oblasti designu. To šlo jedině s pomocí mnoha dalších lidí prostřednictvím školy,“ vysvětloval vznik Bauhausu jeho zakladatel, architekt Walter Gropius.

Kniha Fenomén Bauhaus
Zdroj: Grada

Experimentální umělecká škola posouvala studentskou kreativitu zcela novým směrem. „Platil zde velmi otevřený přístup. Studenti často určovali, jak bude výuka vypadat. Bylo to velmi demokratické,“ upřesňuje výtvarný kritik Miroslav Zelinský. Spolu s Markétou Svobodovou a Jiřím Kudělou je autorem publikace Fenomén Bauhaus.

Škola zahrnovala textilní ateliér i truhlářskou dílnu, aby se zde mohl vzdělávat nový typ řemeslníka-umělce. Pod vedením malířů Vasilije Kandinského a Paula Kleeho nebo architekta Miese van der Roheho, který právě dokončil brněnskou vilu Tugendhat.

Vliv na Sutnara i Baťu

Bauhaus vznikl ve Výmaru v roce 1919, budova z oceli a betonu s neobvyklou skleněnou fasádou byla ve své době senzací. Jen nedaleko od ní se otevřelo u příležitosti stého výročí nové muzeum věnované slavné škole.

Její vliv přesáhl hranice Německa, těžila z ní třeba československá meziválečná avantgarda. Jednou z mála tehdejších architektonických realizací je dům na pražském Smíchově od architekta Václava Zralého, absolventa Bauhausu. Škola zapůsobila i na desítky českých výtvarníků, třeba designéra a grafika Ladislava Sutnara či teoretika umění Karla Teigeho, který na Bauhausu i přednášel.

V Německu se škola postupně musela přestěhovat do Desavy a Berlína, skončila s nástupem nacismu. Nacisté ji považovali za destrukci architektury a obviňovali ji z „bolševické rozvratné činnosti“. Ideu Bauhausu ale šířili učitelé a studenti dál v zahraničí. A svou estetikou barev a tvarů vychovává i nejmladší generaci. „V době zrodu Bauhausu byla Evropa otevřená, jak je dnes,“ vidí jistou podobnost historik architektury Dan Merta. „Perioda socialistického experimentu to ale velmi narušila.“

Vlivy Bauhausu lze dnes pozorovat například ve způsobu výuky na tuzemských uměleckých školách. „Rezonují principy a jakýsi duch, který byl přinesen do Zlína koncem třicátých let,“ podotýká Richard Vodička z Fakulty multimediálních komunikací na Univerzitě Tomáše Bati. Výukou Bauhausu se inspirovalo už učiliště pro průmyslové výtvarníky, které v roce 1939 ve Zlíně vzniklo díky firmě Baťa. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Svět knihy přiblíží Portugalsko, hvězdou je nobelistka Tokarczuková

Přes osm set účinkujících se zapojí do programu Světa knihy Praha, který se letos koná potřicáté. Jubilejní ročník potrvá do 18. května a jako čestného hosta představí Portugalsko. K hlavním literárním hvězdám patří polská nobelistka Olga Tokarczuková. Své zastoupení má na mezinárodním veletrhu a literárním festivalu i tvorba České televize.
před 3 hhodinami

Začal festival Open House. Lidem otvírá jindy nepřístupná místa

V úterý začal festival Open House. Jeho jedenáctý ročník nabídne prohlídky zhruba 120 běžně nepřístupných budov, například opuštěného depa lokomotiv u Masarykova nádraží v Praze, kde je připravená i prezentace budoucího Muzea železnice a elektrotechniky. K vidění zde budou historické drezíny, motorové lokomotivy nebo salónní vozy. Vedle tohoto depa se díky festivalu o víkendu v metropoli zdarma budou moci lidé podívat třeba do barokního Faustova domu nebo funkcionalistického Paláce Atlas na Florenci.
13. 5. 2025

Kvíz: Vyznáte se v českých soutěžících Eurovize?

Mezinárodní písňová soutěž Eurovize vybírá vítěze šedesátého devátého ročníku. První semifinále se ve švýcarské Basileji koná 13. května, zástupce Česka Adam Pavlovčin alias ADONXS se pokusí miliony posluchačů po celém světě přesvědčit o dva dny později. Finále odvysílá v sobotu i Česká televize. Ověřte si v kvízu, co o českých úspěších a neúspěších na Eurovizi vlastně víte.
13. 5. 2025

Gérard Depardieu dostal podmínku za sexuální napadení dvou žen

Pařížský soud uznal Gérarda Depardieua vinným v případu sexuálního napadení dvou žen při natáčení v roce 2021. Uložil mu osmnáctiměsíční podmíněný trest. Francouzský herec se u soudu k nevhodnému chování přiznal, ale opakovaně popřel, že by se dopustil sexuálního násilí. Proti rozsudku se odvolá. Francouzská média rozsudek označují za zásadní moment kampaně proti sexuálnímu zneužívání žen vlivnými muži. Depardieu je podle nich dosud nejznámějším odsouzeným provinilcem ve Francii.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Navštěvoval ji Palacký i Mánes. Vědecká knihovna v Olomouci slaví 250 let výstavou

Už 250 let je veřejnosti otevřena Vědecká knihovna v Olomouci. Od té doby jejích služeb využily tisíce lidí, mezi nimi i slavné osobnosti české historie – třeba Josef Dobrovský nebo Josef Mánes. Jubileum si instituce připomíná výstavou v Červeném kostele, který je její součástí.
13. 5. 2025

Festival v Cannes ocení De Nira a uvede český Karavan

Filmaři, herecké hvězdy a profesionálové z filmové branže přijíždějí opět po roce do Cannes, kde začíná sedmdesátý osmý ročník festivalu. O Zlatou palmu usilují dvě desítky snímků, tu čestnou převezme herec Robert De Niro. Českou kinematografii zastoupí po letech ve vedlejší sekci celovečerní Karavan.
13. 5. 2025

Vězněných autorů je stále více, ukazuje index amerického PEN klubu

Lze zaznamenat jasný a trvalý nárůst počtu uvězněných autorů po celém světě, upozorňuje americký PEN klub. Vychází z analýzy indexu svobody psaní, který letos v dubnu zveřejnil už pošesté. Loni bylo vězněno nejméně 375 autorů oproti 238 zadrženým literátům a jiným píšícím tvůrcům v roce 2019.
13. 5. 2025Aktualizováno13. 5. 2025

Začalo Pražské jaro. Osmdesátý ročník oslaví orchestry z Vídně i USA

Na výročí úmrtí Bedřicha Smetany a jeho cyklem symfonických básní Má vlast začal tradičně festival Pražské jaro. Zahájení, přenášené z pražského Rudolfina i na venkovní obrazovky a do vysílání České televize, se tentokrát ujala Česká filharmonie. Program osmdesátého ročníku tvoří více než padesát koncertů, včetně návratu uznávaných zahraničních orchestrů.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025
Načítání...