Adolfa Borna na poslední cestě vyprovodil Radeckého marš

2 minuty
Poslední rozloučení s Adolfem Bornem
Zdroj: ČT24

Desítky lidí se přišly v pátek dopoledne naposledy rozloučit s oblíbeným výtvarníkem Adolfem Bornem. Zemřel v neděli v Praze nedlouho před svými 86. narozeninami. Za všechny se ve Velké obřadní síni strašnického krematoria s milovníkem starých časů a habsburské monarchie rozloučil řečník oblečený v uniformě odkazující k Bornově oblíbené době.

Připomněl Bornovu práci, kterou zná několik generací čtenářů i milovníků umění nejen doma, ale také v zahraničí. Poděkoval mu za rodinu, jeho příznivce i za „svět, kterému přinášel radost, optimismus a štěstí“. Krátký, patnáctiminutový obřad zakončila společná modlitba Otčenáše a Bornův oblíbený Radeckého marš od Johanna Strausse.

obrázek
Zdroj: ČT24

Věnce k rakvi položili kromě členů rodiny zástupci grafického spolku Hollar či Herecké asociace a s umělcem se přišli rozloučit třeba herci Viktor Preiss s manželkou a Václav Postránecký, režisér Dušan Klein, malíř Kristián Kodet nebo spisovatel Ivan Klíma, jemuž Born také ilustroval knížky. Oblíbenou a stále dokola reprízovanou filmovou sérii Dušana Kleina o básnících doprovázely také Bornovy animované kresby.

Borna díky vyhraněnému uměleckému rukopisu znají malí i velcí. Děti mají rády jeho kreslené filmy, ti větší rozmanité precizní grafiky. Byl tvůrcem Macha a Šebestové a ilustrátorem více než 250 knih. Jsou mezi nimi Kytice, Válka s mloky, Pohádky bratří Grimmů, Jak jsem potkal ryby, Robinson, Muž s dýmkou a houslemi nebo Pipi Dlouhá punčocha.

Ve světě filmu je Adolf Born známý také seriálem Žofka a spol. nebo animovaným filmem Robinson Crusoe, námořník z Yorku. V kresbě, leptu a litografii si vypracoval nezaměnitelný výtvarný projev vycházející z humorného a groteskního pojetí světa.

Za svou tvorbu získal mnoho cen doma i v zahraničí. Mezinárodní úspěchy v šedesátých a sedmdesátých letech mu mimo jiné otevřely hranice a mohl se tak věnovat další své velké vášni, kterou bylo cestování. Miloval Řecko a především Turecko. Sám se označil za turkofila. Z dojmů z cest Born často čerpal náměty pro svou práci. Inspirovaly ho i historické a literární postavy, mytologie, divadlo, ale třeba i vzpomínky na staré pražské poutě. Zašlé časy někdejšího mocnářství byly také jeho láskou.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Kvíz: Vyznáte se v dobrodružstvích barona Prášila?

Jeho život byl plný neuvěřitelných dobrodružství. Většinou ale vymyšlených. Před 305 lety se narodil Karl Friedrich Hieronymus von Münchhausen, předobraz barona Prášila. Nejen své sousedy v rodném dolnosaském městečku Bodenwerder bavil notně přibarvenými historkami z vojenské služby. V Česku je řada fantastických příběhů známá hlavně díky filmu z roku 1961. Ověřte si v kvízu, jak dobře znáte – nebo aspoň dovedete odhadnout – barona Prášila a jeho fantaskní eskapády.
před 3 hhodinami

Zlín patří na týden designu

Ve Zlíně se koná týden designu. Mezinárodní festival do 13. května nabízí výstavy, módní přehlídky i workshopy. Akci nazvanou Zlin Design Week pořádá Fakulta multimediálních komunikací Univerzity Tomáše Bati.
9. 5. 2025

Na Bartošku vzpomíná Eben, Trojan i Crowe. Ve Varech by mohl mít ulici

Velkorysý, charismatický herec i člověk se smyslem pro humor, opakuje se ve vzpomínkách na Jiřího Bartošku. Filmový a divadelní herec zemřel 8. května. O trvalejší vzpomínku usiluje petice, která se zasazuje o přejmenování ulice Moskevská v Karlových Varech na ulici Jiřího Bartošky. Ten byl několik desetiletí prezidentem tamního filmového festivalu. Na setkání s ním zavzpomínala i jedna z festivalových hvězd Russell Crowe.
9. 5. 2025Aktualizováno9. 5. 2025

Břečka, nebo budoucnost? AI obrázky v sobě mají morbidní odér, říká expert

Reklamy na plakátech, titulní stránky časopisů, ale i lidskoprávní kampaně – to všechno lze vytvořit pomocí obrazových generátorů, které nahrazují práci kreativců, grafiků či fotografů. Jejich práci ale předtím bez souhlasu vytěžily, podotýká v rozhovoru pro ČT24 reklamní fotograf Adam Bartas. Vizuální kultura se podle něj nenávratně mění, což prý přinese i inflaci tohoto syntetického obsahu.
9. 5. 2025

„Obrovský frajer, rovný chlap“. Zemřel herec Jiří Bartoška

Ve věku 78 let zemřel Jiří Bartoška. Filmografie tohoto herce, oblíbeného i díky charismatu, čítá desítky rolí. Zapsal se například v trilogii z pravěké Osady Havranů, jako lékař záchranné služby v seriálu Sanitka či v komedii Teorie tygra, za niž získal Českého lva. Přes tři desetiletí stál také v čele filmového festivalu v Karlových Varech, který po sametové revoluci pomohl znovu vybudovat.
8. 5. 2025Aktualizováno8. 5. 2025

Euforii i obavy zachycuje program ČT k výročí konce války

Česká televize připravila k připomenutí osmdesáti let od konce druhé světové války desítky premiérových dokumentů a dílů dokumentárních cyklů. Přinášíme výběr některých z nich, k vidění jsou či budou na obrazovce i v iVysílání.
8. 5. 2025

„A hrdý buď, žes vytrval...“ Hrdý Budžes dosáhl tisícovky repríz, nejvíc to není

Inscenace Hrdý Budžes slaví tisící reprízu. Hra podle bestselleru Ireny Douskové získala diváckou popularitu i díky obsazení Báry Hrzánové do hlavní role osmileté Helenky, která ze svého pohledu komentuje život v normalizaci. Tisícáté přestavení je na českých scénách určitě úspěch, i když do rekordmana, jímž je Kouzelný cirkus, Hrdému Budžesovi ještě pár tisíc chybí.
7. 5. 2025

Hudební ceny Apollo za rok 2024 ukázaly na Ankiho a Pam Rabbit

Ceny české hudební kritiky Apollo označily za nejlepší loňské album I Want To Feel Safe od rappera Ankiho, které už letos obdrželo i cenu Vinyla. Oceněna byla i zpěvačka Pam Rabbit za singl Space.
7. 5. 2025
Načítání...