Aby každá jizba byla krásná

Skleněné nápojové soubory, porcelánové jídelní servisy, svítidla, bytový textil i nábytek si lidé mohli od konce dvacátých do závěru čtyřicátých let minulého století pořídit v Krásné jizbě. Tato instituce vznikla se záměrem zpřístupnit esteticky hodnotný bytový design široké veřejnosti. Navrhovali pro ni třeba Adolf Loos nebo Ladislav Sutnar. I předměty s jejich rukopisem najdou návštěvníci do 20. ledna na výstavě v Uměleckoprůmyslovém muzeu v Praze. V následujícím rozhovoru Krásnou jizbou provádí autorka této expozice Lucie Vlčková.

Připomeňte na úvod, co Krásná jizba byla.

Krásná jizba byla nejen prodejna bytových doplňků, ale byla i nejvýznamnější prvorepublikovou institucí zaměřenou na bytový design a kulturu bydlení. Předměty nejen prodávala, ale také spolupracovala s designéry, pořádala osvětovou činnost, pořádala výstavy.

V jakém období Krásná jizba fungovala?

Založena byla roku 1927 a v původních ideách fungovala do roku 1948, později na stejné adrese obchod ještě pokračoval, ale neměl s původním zaměřením nic společného.

Na výstavě můžeme vidět třeba i nejprodávanější porcelánovou soupravu z Krásné jizby ve třicátých letech. Proč byla tak populární?

Jde o jídelní a nápojovou soupravu od Ladislava Sutnara, hlavního designéra Krásné jizby. Soubor je charakteristický jednoduchým tvarem, který odkazuje k základním geometrickým tělesům. Nicméně je třeba zmínit, že i když Krásná jizba dbala na funkčnost a jednoduchost, z těchto šálků se ne zcela dobře pilo. 

Proč přesto byla Sutnarova souprava tak oblíbená? 

Byla jiná než běžná produkce, měla obrovskou propagaci a po estetické stránce je dokonalá.

Ke Krásné jizbě patřila také keramika. 

Na výstavě jsou ukázky české, ale i německé produkce. Keramika patřila po celé fungování Krásné jizby k velmi prodávanému artiklu, a to z toho důvodu, že byla podstatně levnější než porcelán.

V Krásné jizbě se prodával i bytový textil, zvláště ve třicátých a čtyřicátých letech.

Byl to rentabilní artikl, lidé ho měli rádi, protože textilem velice snadno změníte ráz interiéru. Přesto byl zpočátku vnímán jako doplňkové, dokonce nehygienické zboží, až později zažil vekou renesanci.

Kde se všechno vyrábělo? Jen u nás, nebo se některé věci dovážely i ze zahraničí? 

Většina byla vyráběna v Čechách, ale Krásná jizba dovážela také zboží ze zahraničí, nakupovala na veletrzích, spolupracovala se zahraničními institucemi, třeba se školou umění a řemesel  Bauhaus v Německu.

8 minut
Kurátorka Lucie Vlčková provází výstavou Krásná jizba
Zdroj: ČT24

Bylo zboží z Krásné jizby snadno k dostání?

Nabídka byla široká, nicméně zajistit dostatek zboží v patřičné kvalitě nebylo vždy snadné. Problematické to bylo zejména na začátku, kdy průmyslově vyráběné designové zboží teprve začínalo, a obzvlášť problematická byla čtyřicátá léta. Po okleštění republiky se podstatná část území, kde se nacházeli tradiční výrobci, ocitla na německém území, tedy byl problém zboží získat a nahrazovalo se různými alternativami. 

Pro koho byla Krásná jizba určena? Bylo zboží opravdu dostupné pro všechny?

Ideou Krásné jizby bylo poskytnout co nejširším vrstvám kvalitní zboží. Nicméně ta představa byla trošku utopická, protože vždycky existuje hranice, kolik jsou lidé ochotni zaplatit. Takže primárními zákazníky byla inteligence, tedy knihovníci, učitelé, umělci.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Nákaza, monstra, ocenění. Vrací se seriál The Last of Us

Seriál The Last of Us ze světa pohlceného ničivou pandemií se vrací v druhé řadě. Příběh ověnčený osmi televizními cenami Emmy vznikl na motivy oceňované videohry. O pokračování ČT mluvila přímo s tvůrci. V herní předloze i v seriálu čelí hrdinové nákaze, která lidi proměňuje v nemrtvá monstra. Základ má přitom ve skutečném světě. Houba kordyceps reálně běžně parazituje na drobném hmyzu.
před 10 hhodinami

Na pražském Comic-Conu soutěžili cosplayeři

PragoCosplay je kostýmová soutěž na Comic-Conu v Praze. V prvním on-line kole kostýmy ohodnotila odborná porota a vybrala 12 nejlepších do druhého kola. V něm výtvory nejdřív neveřejně hodnotila zahraniční porota. Večer byl pak věnovaný show pro diváky, kde se hodnotilo nejen provedení kostýmu, ale také roleplay, který ke cosplayi patří.
12. 4. 2025

Celní bitva světových gigantů zasáhne v Číně i Hollywood

Americko-čínská obchodní válka má mnoho bitevních polí. Už léta čelí v Číně Hollywood tvrdé cenzuře. A nyní se chystá další omezení: sníží se roční počet povolených premiér.
12. 4. 2025

Nejhorší, okomentoval Trump portrét od britské malířky. Ten od Putina ho dojal

Americký prezident Donald Trump v nedávné době ohodnotil dva své portréty a jeho názory na umění se neobešly bez konfrontace. Zatímco obraz od britské malířky Sarah A. Boardmanové označil za „nejhorší ze všech“, jiná podobizna, namalovaná z podnětu ruského vůdce Vladimira Putina, mu připadala jako „laskavý“ dar.
12. 4. 2025

Nový dokument mapuje osudy vězeňkyň na Cejlu

Unikátní snímek mapující osudy vězeňkyň v brněnské věznici na Cejlu uvede za necelý měsíc Česká televize. Tvůrci po deset let natáčeli s ženami, které obávanou věznicí prošly v době protektorátu i komunistické totality. Čtvrteční premiéru v Brně zhlédla i jedna z posledních žijících pamětnic.
11. 4. 2025

Jak Josef Čapek zemřel, už nezjistíme, obává se odbornice

Před osmdesáti lety zemřel malíř a spisovatel Josef Čapek. Podle některých zdrojů se tak stalo 10. dubna 1945 v koncentračním táboře Bergen-Belsen. Čapkovo tělo se nikdy nenašlo. Za jakých okolností přesně zemřel, už možné zjistit není, obává se předsedkyně Spolku přátel Památníku Karla Čapka Kristina Váňová, která o Josefu Čapkovi mluvila s Martinem Řezníčkem v Událostech, komentářích.
11. 4. 2025

Velký Gatsby přestal před sto lety věřit americkému snu

Velký Gatsby odhaluje zvrácenou podobu amerického snu, redukujícího lásku a úspěch jen na bohatství. Vrcholné dílo amerického spisovatele Francise Scotta Fitzgeralda vyšlo poprvé před sto lety, 10. dubna 1925.
10. 4. 2025

Nejvýznamnější řecký režisér nemůže točit v Akropoli. Vadí mrtvoly

Zřejmě nejznámější současný řecký režisér Yorgos Lanthimos chtěl natočit svůj příští film částečně v Akropoli. Ale nenatočí. Ministerstvo kultury žádost zamítlo s vysvětlením, že scény chystané sci-fi komedie jsou neslučitelné se symbolikou této památky starověkých Athén.
10. 4. 2025
Načítání...