Zavření obchodů o svátcích není fér, když tu jsou e-shopy, tvrdí šéfka svazu obchodu

Větší obchody by ve vybrané svátky měly mít zavřeno. Zastánci zákona argumentují kulturnějším pojetím svátků i požadavky zaměstnanců. Podle prezidentky svazu obchodu a cestovního ruchu Marty Novákové ale řada evropských států naopak od regulace ustupuje, zároveň se s ohledem na e-shopy vytváří nerovné podmínky. „Jejich podíly prodejů rostou a pro ně žádná regulace neplatí,“ uvedla Nováková. Svaz obchodu a cestovního ruchu kvůli senátnímu návrhu zákona zvažuje i podání ústavní stížnosti.

Otevírá se cesta k tomu, aby lidé trávili čas jinak než nakupováním, nebo se omezují možnosti zákazníků? Marta Nováková ze svazu obchodu a cestovního ruchu je přesvědčena, že stát do této oblasti nemá zasahovat. Na příkladu Evropy navíc ukazuje, že Česko sice ještě je výjimkou mezi státy střední Evropy, které už nějakým způsobem regulují otevírací dobu, ale neplatí to pro celou Evropu. „Portugalsko a Irsko ustoupily od regulace,“ zmínila je spolu s Finskem, které omezení zmírňuje.

V souvislosti s tím upozornila, že některé sousední státy mají regulaci danou historicky. „Regulace vznikla silným klerikálním hnutím po válce,“ řekla šéfka svazu. Zároveň je tu ještě jiný aspekt problému, vytváří se podle ní nerovné podmínky podnikání. „Jsou tady e-shopy, jejichž podíly prodejů rostou, a pro ně žádná regulace neplatí,“ zmínila.

Nováková: Vytváříme nerovné podmínky podnikání (zdroj: ČT24)

Nováková: Práce v obchodě předpokládá nasazení o víkendech či svátcích

Zastánci omezování prodejní doby o některých svátcích argumentují zájmy zaměstnanců. „Zákon není pro nás nakupující, ale pro zaměstnance,“ upozorňuje senátor František Bublan (nestr. za ČSSD). U malých prodejen se podle Bublana dá mluvit o svobodné vůli ohledně otevírací doby, u supermarketů a podobných zařízení ale není.

Nováková ale upozorňuje, že každý člověk, který jde pracovat do obchodu, přijímá některé premisy. „Jsem vyučená v obchodě, pracovala jsem v něm i za hlubokého socialismu. Když jsme nastupovali, tak pro nás bylo naprosto samozřejmé, že obchodníci jsou tady pro zákazníky, a to tehdy, kdy zákazník do obchodu chce přijít,“ zmínila šéfka svazu.

Má zkušenost s tím, že je skupina zaměstnanců, kteří o práci ve státní svátek mají zájem. „Je na odborech, aby dojednaly podmínky tak, aby chodili pracovat v tyto dny pracovníci, kteří o tuto práci mají zájem. Podle mých informací je jich dostatečný počet,“ dodala. Senátor ale oponuje tím, že „říkají, že stejně za práci žádný velký příplatek nemají, někdy si dokonce musejí brát náhradní volno“.

Zavřené obchody by mohly ohrozit brigádníky nebo lidi se zkráceným úvazkem

Podle statistiků pracuje ve velkoobchodě a maloobchodě skoro půl milionu lidí. Zákon o prodejní době by se dotkl zhruba 80 procent prodejen, takže by ho podle odborářů pocítilo zhruba 100 tisíc lidí.

Předseda českého výboru mezinárodní asociace obchodních center Jan Kubíček uvedl, že stávající návrh počítá s omezením pracovního fondu zhruba o 2 procenta. „Projeví se to u velkometrážních prodejen tím, že začnou propouštět brigádníky, lidi se zkráceným úvazkem, což tvoří mimo jiné sociálně slabší skupiny, jako jsou studenti nebo matky s dětmi,“ doplnil.

Platy v obchodech přitom nedosahují statistiky průměrných mezd. Hrubá měsíční mzda je například u pokladníka necelých 13 tisíc korun. Podobně si vydělá i člověk na pozici prodavač. Necelých 19 tisíc měsíčně pak mají vedoucí úseku v jednotlivých prodejnách a přes 21 tisíc si vydělá vedoucí celé prodejny.

  • Večerky
    Večerek je v Česku přes dva tisíce. Vietnamští obchodníci vlastní zhruba každý třetí malý obchod. Vetšinou jde o kombinovaný sortiment trafiky, potravin, domácích potřeb nebo drogerie. Na jejich provoz dohlíží Česká obchodní inspekce, stejně jako živnostenské úřady.
  • Benzinové pumpy
    Kromě klasické nabídky zboží jsou stále rozšířenější pobočky řetězců potravin na pumpách. Například Billa otevřela své mini markety s nepřetržitým provozem na pumpách Shell a Tesco se zase spojilo s Lukoilem a prodejnami Žabka. Jejich otevírací doba tak kopíruje otevírací dobu samotných benzinek.
  • Soukromníci
    Soukromé maloobchody, nejen malé vesnické obchůdky, ale třeba i různé prodejny delikates, mohou s otevírací dobou nakládat libovlně. Do malé plochy také spadá většina cukráren, sýráren nebo prodejen zdravé výživy.
  • Pojízdné prodejny
    Naprosto se vymykají novému zákonu,  některé z nich ale už teď fungují pouze ve všední den.