Zaměstnanci Liberty Ostrava a Tamehu zůstanou doma další týden

Zaměstnanci hutě Liberty Ostrava a jejího dodavatele energií Tameh Czech, kteří se ve středu měli vrátit do práce, zůstanou doma další týden, oznámili v úterý mluvčí obou společností. Předseda Odborového svazu Kovo Roman Ďurčo na síti X napsal, že slib návratu zaměstnanců se začátkem roku byl nereálný. Firmy jsou mimo provoz od předminulého týdne, kdy Tameh huti zastavil dodávky energií. Následně firma skončila v úpadku a svou insolvenci zdůvodnila tím, že jí ostravská huť neplatila a dluží za dodávky energií dvě miliardy korun.

„Zaměstnanci Liberty Ostrava pokračují od 3. do 8. ledna 2024 včetně na takzvané jiné překážce na straně zaměstnavatele, a to dle zákoníku práce. Nástup zpět do práce bude 9. ledna,“ sdělila v úterý mluvčí Liberty Ostrava Kateřina Zajíčková. Podle podepsané kolektivní smlouvy jsou zaměstnanci doma za sto procent platu.

„Aktuální vývoj nyní nemohu komentovat, avšak dluh není splácen, tím pádem Tameh nemůže dodávat energie do Liberty Ostrava, a proto i většina našich zaměstnanců je na překážkách,“ sdělil mluvčí Tamehu Patrik Schober.

Zajíčková zmínila, že zaměstnanci budou o aktuální situaci informováni během úterka a středy. Podle informací od některých zaměstnanců vedení Liberty Ostrava těm, na které mělo telefonický kontakt, poslalo SMS zprávu. Ostatní se zprávu dozvědí až poté, co ve středu přijdou do práce na směnu. „Liberty pracuje s příslušnými zainteresovanými stranami na hledání rychlého a schůdného řešení v oblasti dodávek elektřiny a dalších médií do hutě,“ zdůraznila.

Další jednání

Předseda základní organizace Odborového svazu KOVO Liberty ČR Petr Slanina připustil, že prodloužení doby, kdy zaměstnanci budou doma, víceméně očekával. „Doufám, že se to nebude opakovat vícekrát a že se během toho týdne mezi Tamehem a Liberty Ostrava podaří něco domluvit,“ konstatoval.

Ve středu mimořádně zasedá dozorčí rada Liberty, odboráři navíc iniciovali schůzku mezi odbory, vedením huti i společností Tameh, ta by měla pravděpodobně proběhnout v tomto, nejpozději v příštím týdnu.

Ďurčo uvedl, že už před vánočními svátky upozorňoval při jednání u moravskoslezského hejtmana Jana Krkošky (ANO) na to, že sliby o návratu zaměstnanců k 3. lednu jsou nereálné. „Technologicky ani ekonomicky není možné, aby se zaměstnanci vrátili dříve než koncem měsíce ledna, a to je ještě optimistický pohled na věc,“ uvedl v úterý Ďurčo. Podle něj se v pátek opět chystá jednání na krajském úřadu, na němž by se mělo jednat o budoucnosti celého ocelářského průmyslu i s ohledem na rostoucí ceny regulované složky energií.

Zahájení restrukturalizace

Soud zároveň v úterý v Insolvenčním rejstříku zveřejnil návrh Tamehu na povolení reorganizace. Podle tohoto návrhu by se reorganizace podniku měla zakládat zejména na restrukturalizaci pohledávek věřitelů spočívající v odkladu jejich splatnosti, případně na zajištění financování dalšího provozu závodu za jeho současné restrukturalizace. Huť chrání před věřiteli moratorium vyhlášené soudem. Tento měsíc ale musí firma zahájit restrukturalizaci. Zástupci Liberty už dříve avizovali, že chtějí v lednu znovu uvést do provozu vysokou pec.

Liberty momentálně dluží jen Tamehu zhruba dvě miliardy korun, pohledávky vůči huti má ale více věřitelů. Liberty svým věřitelům oznámila, že veškeré pohledávky budou uhrazeny v plné výši, ale později, než bylo původně dohodnuto.

Podle informací na stránkách firmy Argus Media ale huť prodala v období od srpna 2022 do září 2023 emisní povolenky za 350 milionů eur, což je v přepočtu okolo devíti miliard korun. Právě emisní povolenky jsou důležité pro znovuobnovení výroby v Liberty.

Liberty a Tameh jsou úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodává elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodává Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti neobejde.

Když huť vlastnila skupina ArcelorMittal, byla Energetika vyčleněna do samostatné firmy. V roce 2019 se majitelem huti stala Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty, Tameh ale zůstal majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron.

Tameh má více než tři sta zaměstnanců, huť Liberty Ostrava i s dceřinými firmami zhruba šest tisíc. Do práce nadále chodí zaměstnanci, kteří pracují na nezbytné údržbě nebo udržují v takzvaném teplém útlumu koksovnu. Celkem jich jsou asi čtyři stovky. Při teplém útlumu se udržuje podstatně nižší teplo než při běžném provozu. Už od října má huť v teplém útlumu také svou poslední fungující vysokou pec.

Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl. Delší dobu ale čelí poklesu poptávky a má problémy platit závazky. Situace se vyhrotila v polovině prosince, když Tameh ohlásil, že mu dochází uhlí a brzy přestane huti energie dodávat.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Pavel podepsal flexinovelu zákoníku práce i mediální novelu

Prezident Petr Pavel podepsal šest nových zákonů, mezi nimi i takzvanou flexinovelu zákoníku práce a mediální novelu, která upravuje výši televizních a rozhlasových poplatků, ty se zvýší v květnu. Flexinovela zákoníku práce mění například zkušební dobu pro zaměstnance nebo povinnosti zaměstnavatelů v případě odchodu zaměstnance na rodičovskou dovolenou. Změny přinese patrně od června.
25. 4. 2025

Trump podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubokomořské těžby

Šéf Bílého domu Donald Trump ve čtvrtek večer podepsal exekutivní výnos zaměřený na podporu hlubinné těžby na mořském dně. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž je tento krok součástí Trumpovy snahy zlepšit přístup Spojených států k niklu, mědi a dalším kritickým nerostům, které se hojně využívají v celé ekonomice.
25. 4. 2025

Trump naznačil zmírnění přístupu ke clům na čínské zboží

Prezident USA Donald Trump nasadil tento týden smířlivější tón u amerických cel na dovoz z Číny a naznačil, že by mohla značně klesnout. Před časem byla zvednuta až do výše 145 procent, na což pak Peking odpověděl odvetným tarifem ve výši 125 procent. Na náznak případné změny amerického postoje reaguje Čína zatím odtažitě a za řešení považuje úplně zrušit všechna jednostranná celní opatření na ni uvalená. Zároveň přitvrzuje například vůči výrobci letadel Boeingu. Čínské sociální sítě pak výsměšně komentují chystaný Trumpův krok, který považují za slabost.
24. 4. 2025

Rozumím důvodům, proč Trump činí dané kroky, ale ne způsobu, říká Dlouhý

Nevytýkejme Donaldu Trumpovi, že on svoji představu projektuje do obchodní politiky. To my jsme v uplynulých letech dělali také. To, že to podle mého osobního názoru dělá špatně, je věc druhá, uvedl v Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Řezníčkovou prezident Asociace evropských obchodních a průmyslových komor Vladimír Dlouhý. Dodal, že Evropa si za poslední roky také projektovala své představy například o tom, jak musí obchod respektovat lidská práva či klima. Podotkl, že má určité pochopení a rozumí důvodům, proč Trump činí dané kroky týkající se například cel a vzájemného obchodu, ale nerozumí způsobu. „Nástroje, které používá, jsou špatné pro nás, ale obávám se, že dlouhodobě a střednědobě nebudou dobré ani pro Spojené státy,“ dodal.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Antimonopolní úřad definitivně zamítl rozklad EDF proti tendru na Dukovany

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) definitivně zamítl rozklad francouzské společnosti EDF proti průběhu tendru na výstavbu jaderných bloků v Dukovanech. Průběh soutěže a výběr korejské firmy KHNP byly podle úřadu v pořádku. Řízení o tendru tím končí. ČEZ tak už může s Korejci uzavřít finální smlouvy o výstavbě, podpis se očekává v příštích týdnech, informoval předseda ÚOHS Petr Mlsna. KHNP i ČEZ rozhodnutí uvítaly. EDF nechtěla rozhodnutí komentovat.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Německá vláda snížila odhad letošního růstu hospodářství, počítá se stagnací

Německá vláda znovu snížila odhad letošního růstu německého hospodářství. Nyní počítá s nulovým růstem, tedy se stagnací, oznámil dosluhující ministr hospodářství Robert Habeck. Hlavním důvodem je podle něj obchodní politika amerického prezidenta Donalda Trumpa. Na konci ledna německá vláda odhadovala letošní růst na 0,3 procenta, loni v říjnu ještě na 1,1 procenta. Pokud se výhled potvrdí, nezaznamenalo by Německo hospodářský růst tři roky po sobě.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Minimální mzda by mohla vzrůst o osmnáct set korun

Minimální mzda by mohla příští rok vzrůst o 1800 korun měsíčně na 22 600 hrubého. Podle nové prognózy ministerstva financí to spočítala ČT. Vláda loni schválila zákon, podle něhož má nejnižší možný výdělek do roku 2029 postupně vzrůst na 47 procent toho průměrného. ODS a TOP 09 to vnímají jako jeden z největších koaličních kompromisů, který musely udělat.
23. 4. 2025

Třinecké železárny posouvají plán na dekarbonizaci

Hutní podnik Třinecké železárny dokončí stavbu elektrické obloukové pece, která je klíčovým prvkem pro změnu v technologii výroby oceli, nejdříve v roce 2030 místo plánovaného roku 2028. Firma na její výstavbu nemá peníze a dotace, které by získala, nestačí. Jednat chce proto s českou vládou a s Evropskou unií o zajištění podpory. Třinecké železárny jsou posledním výrobcem oceli v tuzemsku.
23. 4. 2025Aktualizováno23. 4. 2025
Načítání...