Vyléčí nižší daně českou ekonomiku?

Praha - V době, kdy světová ekonomika zažívá nejhorší časy za posledních několik desetiletí, začala i česká vláda hledat způsob, jak udrží tuzemské hospodářství nad vodou. Ministr financí Miroslav Kalousek přišel začátkem týdne s myšlenkou na snížení sazeb DPH. Návrh na snižování daní má mít v neděli na stole nově zřízená Národní ekonomická rada vlády. Ta ho má v pondělí představit Topolánkově kabinetu.

Ještě koncem loňského roku brala vláda pomoc ekonomice jen jako teoretickou možnost. Horšící se makroekonomické údaje ji však nyní nutí k zásahům. Nejčastěji se skloňuje snížení daně z přidané hodnoty. Ministerstvo financí ji nechce snižovat plošně. Dolů by mohly jít daňové sazby například u elektřiny nebo některých služeb.

Analytikům se nižší daň u elektřiny příliš nezamlouvá 

Možný dopad tohoto zásahu na ekonomiku zpochybňují analytici. „Nemyslím si, že je to úplně nejefektivnější nástroj. Mnohem efektivnější by bylo podpořit poptávku, to znamená, aby lidé měli více peněz v peněžence a aby podniky měly více peněz na účtu,“ míní analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

Pokud jde o distribuci elektřiny, odborníci by také spíš uvítali, kdyby její konečná cena víc kopírovala cenu na energetických burzách. Ta totiž od poloviny června loňského roku klesla téměř na polovinu a obchoduje se kolem padesáti eur za megawatthodinu. Pro domácnosti i podniky však často zůstává až čtyřikrát vyšší.

ČEZ slibuje, že se zlevnění projeví se zpožděním. Elektřinu totiž nakupuje v dlouhodobých kontraktech a momentální cena na burze tak aktuální cenu pro spotřebitele neovlivní. Případné snížení DPH by však společnosti hrálo do karet. Ceny elektřiny by totiž pro spotřebitele snížil, ale ne na úkor vlastních marží.

Nižší DPH pro služby v celé unii

Sám Kalousek ale vidí své priority jinde. O snížení DPH si podle něj říká spíš sektor služeb s vysokou přidanou hodnotou. I když i to by pro státní kasu znamenalo výrazný propad. „Například snížení DPH u restaurace je propad ve státním rozpočtu 3 miliardy korun,“ počítá ministr. Jeho návrh předpokládá, že se cestou snižování DPH u služeb vydá celá Evropská unie. Své záměry chce Kalousek představit ministrům financí členských zemí. V březnu je pak projedná i Rada Evropy.