Vláda: Studenti by měli mít nárok na podporu v nezaměstnanosti

Praha - Studenti denního studia zřejmě získají od příštího roku nárok na výplatu podpor v nezaměstnanosti. Podmínkou bude, že předtím pracovali a přispívali na sociální pojištění. Vyplývá to z novely zákona o zaměstnanosti, kterou dnes schválila vláda. Novela také mění pravidla pro nárok na podporu v nezaměstnanosti. Zatímco v současnosti je přiznána lidem, kteří odpracují za poslední tři roky minimálně 12 měsíců, nově budou muset stejný čas odpracovat za dva roky.

Vláda chce novelou odstranit nerovný stav, kdy studenti sice platí příspěvky státu podobně jako jiní zaměstnanci, ale po ztrátě práce nárok na podporu v nezaměstnanosti ani na úhradu rekvalifikace nemají. Pokud jsou navíc starší 26 let, musí si také sami platit zdravotní pojištění.

Úpravou odpracované doby, která je podmínkou získání podpory, chce vláda zvýšit aktivitu lidí při hledání vlastního zaměstnání. Změnu přitom kritizovaly například odbory, podle kterých ji nelze hodnotit jinak než jako snahu snížit náklady na výplatu podpor a jako útok na postavení nezaměstnaných.

Brífink po jednání vlády (zdroj: ČT24)

Zdůvodnění údajným posílením motivace k hledání zaměstnání podle odborů vyznívá groteskně v situaci, kdy nabídka volných pracovních míst je zcela nedostatečná. „Ohroženi budou zejména občané v regionech s vysokou mírou nezaměstnanosti. Tím, že dotyční 'nedosáhnou' nesplněním zpřísněné podmínky předchozího zaměstnání na výplatu podpory, bude jim hrozit pád do chudoby,“ uvedla v připomínkovém řízení Českomoravská konfederace odborových svazů.

Novela také zavádí nabídku veřejně prospěšných prací nebo veřejné služby v rozsahu až 20 hodin týdně. Pokud ji uchazeč o zaměstnání bez vážných důvodů odmítne, bude vyřazen z evidence úřadu práce.

Stát zpřísňoval pravidla pro vyplácení podpory už od letošního roku. O podporu například přišli ti, kteří si přivydělávají byť sebemenší částku. Výplata podpory se také nově odsouvá lidem, kteří dostali odstupné. Pokud ho dostali např. na tři měsíce, stát jim začne vyplácet podporu až po uplynutí této doby. Pracovníci, kteří ze svého pracovního místa odešli sami, pak mají podporu v nezaměstnanosti podstatně nižší než ti, které propustil zaměstnavatel.

Ilustrační foto
Zdroj: ČT24