Vláda má o kurzarbeitu jasno: lidé budou dostávat 70 procent mzdy

Praha – Kabinet schválil základní parametry takzvaného kurzarbeitu. Zaměstnanci podniků, kteří kvůli hospodářské krizi či přírodní katastrofě nebudou mít práci na plný úvazek, by mohli po dobu výpadku dostávat 70 procent mzdy. Z toho jim 50 procent uhradí zaměstnavatel, 20 procent by šlo ze státního rozpočtu. O každé jednotlivé žádosti o podporu ze strany podniků bude nicméně rozhodovat vláda.

O vyhlášení jakéhosi „krizového stavu“, který umožní firmám žádat o podporu v rámci kurzarbeitu, bude rozhodovat vláda. Stejně jako o každé žádosti, která se následně objeví. Podle ministryně práce Michaely Marksové (ČSSD) požadoval pro vládu právo posoudit jednotlivé žádosti ministr financí Andrej Babiš (ANO). „Výsledná podoba je výsledkem dlouhých a komplikovaných koaličních jednání,“ poznamenala Marksová.

V praxi by měly žádosti od podniků přijímat úřady práce, které by je postoupily Strakově akademii. Při schválení pak žádost zpětně vyřídí daný úřad práce. Marksová se nedomnívá, že by opatření mělo být výraznou byrokratickou překážkou. Pokud by se jako takové ukázalo, dá se prý přehodnotit.

Co je to kurzarbeit? Přečtěte si podrobnou analýzu, která srovnává německý vzor a český model.

Ministři se také dohodli na tom, že státní příspěvek bude firmám vyplácen nejdéle půl roku, při opakované žádosti pak maximálně jeden rok. Výše příspěvku by přitom byla zastropována na 10 či 15 procentech průměrné mzdy (nyní 2 481 či 3 721 korun). Paragrafované znění návrhu by v rámci novely zákona o zaměstnanosti mohlo podle Marksové projít sněmovnou a Senátem v příštích měsících. Samotný kurzarbeit by tak mohl fungovat už na jaře 2015.

„Kurzarbeit není nic jiného, než že polovina veřejnosti, která není zaměstnanec nebo zaměstnavatel, se skládá té druhé polovině na jejich vzájemný smluvní vztah,“ reagoval na rozhodnutí vlády místopředseda opoziční TOP 09 a bývalý ministr financí Miroslav Kalousek.

Tento model není motivační, myslí si firmy

Tuzemské podniky, které se ocitnou v tísni, mohou na kratší pracovní dobu – kurzarbeit – přecházet už léta, jen nedostávají od státu žádný příspěvek. V době výpadku platí zaměstnancům 60 procent mzdy, pokud si odbory nedomluvily vyšší sumu. V krizi tohoto opatření využily podle odhadů stovky firem.

I kvůli možnosti vyplácet sníženou 60procentní mzdu považují zaměstnavatelé novou podobu kurzarbeitu za neživotaschopnou. „Svaz průmyslu a dopravy nepovažuje dnešní rozhodnutí vlády o podobě tzv. kurzarbeitu za dostatečně motivující pro udržení pracovních míst ve firmách,“ uvedl mluvčí svazu Milan Mostýn. Poukázal na to, že rozdíl mezi 60 procenty náhrady mzdy a 50 procenty s příspěvkem od státu prý není pro zaměstnavatele motivační.

Podle odborů by náhrada pro zaměstnance měla být ještě vyšší, alespoň 90procentní (přičemž 45 by hradila firma a 45 stát). Kurzarbeit by měl navíc zohledňovat i počet dětí.

Diskusi o zavedení kurzarbeitu rozvířily vzájemné sankce, které kvůli ukrajinské krizi v průběhu léta přijaly západní státy a Ruská federace. Sankce ze strany EU cílí na kapitálový trh, vojenský průmysl, zboží dvojího užití a citlivé technologie pro těžbu ropy.

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) už dříve uvedl, že evropské sankce povedou k poklesu tržeb českých firem o více než 2 miliardy korun a ohrožení 700 pracovních míst. Odvetné sankce Moskvy, tedy embargo na dovoz potravin a zemědělských produktů, prý sníží tržby o 300 milionů korun a dotknou se 130 pracovních míst.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
před 15 hhodinami

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
před 18 hhodinami

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
13. 7. 2025
Načítání...