Vláda a penzijní fondy veřejnosti zdůrazní, na co je druhý pilíř dobrý

Praha - Vláda a penzijní fondy slíbily, že budou veřejnost více informovat o druhém pilíři penzijní reformy. Vláda podle premiéra Petra Nečase bude informovat prostřednictvím inzerátů, nikoho však nechce „lámat“. Výdaje státu na informování o druhém pilíři neupřesnil. Opoziční ČSSD se mezitím chystá dát jasně najevo, že reformu hned po svém případném vítězství ve volbách v roce 2014 zruší.

Důchodová reforma, jedna ze zásadních vládních změn, má přitom odstartovat už za 25 dní. Zavedení takzvaného druhého pilíře ovšem provází obava z toho, kolik lidí nakonec využije možnost nového systému spoření na stáří. Už tři penzijní fondy z něj totiž vycouvaly. Premiér Nečas si proto na dnešek pozval na jednání společnosti, které se do systému zapojí.

Podle Nečase je koordinovaný postup informační kampaně Úřadu vlády a ministerstva práce a sociálních věcí limitován zákonem o veřejných zakázkách a rozpočtovými omezeními. „Představa, že začneme s 'barnumskou reklamou', není realistická,“ upozornil.

Petr Nečas

„Vláda nebude nikoho přesvědčovat nebo lámat, ale chceme dát na stůl poctivá čísla, na základě kterých se lidé rozhodnou postupně vstupovat do druhého pilíře.“

„Současný stupeň informovanosti o změnách a vývoji důchodového zabezpečení jako celku není na dostatečné úrovni,“ prohlásil prezident Asociace penzijních fondů a ředitel PF ČSOB Stabilita Karel Svoboda. Informace budou nyní více podávat i samy fondy, které mají téměř pět milionů klientů, dodal.

Komu se druhý pilíř vyplatí?

Od ledna bude možné do druhého pilíře přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého. Vstup do něj má být podle dřívějších odhadů Nečase výhodný pro polovinu obyvatel. Některé studie ale hovoří o nižším podílu lidí, jimž se vyplatí. Podíl zájemců o vstup do druhého pilíře klesá podle různých průzkumů pod deset procent.

Ilustrační foto
Zdroj: ISIFA/Capital Pictures

„Jsem přesvědčen, že počet zájemců o druhý pilíř se bude postupně zvyšovat. Lidé byli totiž znejistěni neuvěřitelně negativní publicitou, která se na druhý pilíř nespravedlivě svrhla. Logicky byli znejistěni i tím, že do poslední chvíle v prosinci nebylo jasné, zda druhý pilíř od ledna odstartuje. Je třeba to překonat a dát na stůl objektivní skutečnosti,“ uvedl Nečas.

Ne všechny penzijní fondy se do druhého pilíře zapojí

Už v minulých týdnech přitom svou neúčast ve druhém pilíři avizovaly penzijní fondy ING PF a AXA PF, v pondělí se k nim přidal Aegon Penzijní fond. Podle vyjádření fondu je hlavním důvodem nejistota, zda se podaří získat dostatečný počet zájemců o vstup do druhého pilíře.

Do nynějška licenci umožňující účast ve druhém pilíři získaly PF České spořitelny, ČSOB PF Stabilita, PF České pojišťovny, PF Komerční banky, Generali, Allianz a Raiffeisenbank. Ta je mezi nimi jediná, která zatím neposkytovala penzijní připojištění.

Podstatným rozdílem je, že nové fondy už nebudou ručit za to, že případný prodělek nesníží úspory klienta. Navíc ani nebudou vyplácet polovinu naspořených peněz po 15 letech. Nabídnou ale odvážnější investiční strategie s vidinou možného vyššího zhodnocení. Hlavním důvodem změny fungování penzijních fondů je požadavek na účetní oddělení majetku účastníků penzijního připojištění od majetku akcionářů fondů.

ČSSD: Druhý pilíř zrušíme

„Oni obhajují neobhajitelné a vysvětlují nevysvětlitelné,“ uvedl stínový ministr financí Jan Mládek (ČSSD), který poukázal na špatné zkušenosti Slovenska s penzijní reformou. Představitel nejsilnější opoziční strany také varoval před tím, že peníze mohou lidem ve fondech druhého pilíře i ubývat. Navíc neradí lidem, aby si pod dojmem nové kampaně tento pilíř zřizovali, protože ho ČSSD plánuje zrušit a při té příležitosti by lidé mohli také část naspořených prostředků ztratit. „My to zrušíme, byť ústavně konformním způsobem, takže by ti lidé o mnoho nepřišli, ale nějaké transakční náklady by tam byly,“ řekl Mládek.

Bohuslav Sobotka, předseda ČSSD:

„Premiér není schopen garantovat, že tu druhý pilíř zůstane ještě v roce 2015. My jsme deklarovali náš záměr zrušit ho pouze v parlamentu. Bylo by užitečné, abychom sdělili naše jasné stanovisko i provozovatelům penzijních fondů.“

Sobotka navíc podle Mladé fronty DNES šéfům penzijních společností rozešle do konce roku dopis, kde jim vysvětlí, že záměr reformu zrušit v roce 2014 myslí strana vážně. ČSSD se chce pojistit i proti arbitrážím ze strany penzijních společností tím, že jim dá včas najevo své plány.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nejméně dvě obchodní lodě zasáhla palba u znovu uzavřeného Hormuzského průlivu

Teherán v sobotu opět uzavřel Hormuzský průliv, důvodem je pokračující americká námořní blokáda jeho přístavů, uvedlo podle agentury AFP velitelství íránských ozbrojených sil. Následně se nejméně dvě obchodní lodě dostaly pod palbu, když se pokusily průlivem proplout, napsala agentura Reuters s odkazem na bezpečnostní zdroje. Teherán průliv dočasně otevřel v pátek. Americký prezident Donald Trump v noci na sobotu řekl, že blokádu ponechá, pokud nebude s Íránem uzavřena mírová dohoda.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

USA o měsíc prodloužily výjimku na nákup sankcionované ruské ropy na tankerech

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa v pátek prodloužila výjimku, která zemím na přibližně jeden měsíc umožňuje nakupovat sankcionovanou ruskou ropu a ropné produkty naložené na tankerech. Stalo se tak dva dny poté, co prohlásila, že tak neplánuje učinit. V sobotu to napsala agentura Reuters, podle níž se vláda snaží udržet pod kontrolou světové ceny energií, které kvůli izraelsko-americké válce proti Íránu zahájené na konci února prudce vzrostly.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Ceny ropy prudce klesly, akcie posílily

Ceny ropy na světových trzích prudce klesly poté, co Írán oznámil, že Hormuzský průliv je zcela otevřen plavbě obchodních lodí. Klíčovou úžinou za normálních okolností proudí zhruba pětina světových dodávek ropy. Její blokáda ze strany Teheránu po americko-izraelském útoku na Írán vedla k citelnému zdražení, kdy ceny opakovaně překročily sto amerických dolarů za barel.
17. 4. 2026Aktualizováno17. 4. 2026

Soud zrušil vítěznou arbitráž Česka proti Synotu a zároveň zakázal další

Nizozemský soud zrušil arbitrážní rozhodnutí z roku 2023, podle kterého Česko uspělo ve sporu o 3,6 miliardy korun proti kyperským firmám ze skupiny Synot. Zároveň jim ale zakázal znovu vést proti Česku arbitráž, uvedlo ministerstvo financí, které považuje rozsudek za příznivý pro Česko. Spor s firmami WCV Capital Ventures Cyprus Limited a Channel Crossings Limited se týkal zrušení povolení pro provozování videoloterijních terminálů. Synot se seznamuje s rozhodnutím a konzultuje jej s právníky.
17. 4. 2026Aktualizováno17. 4. 2026

O víkendu nejvyšší ceny paliv opět mírně klesnou

Maximální ceny paliv, které denně určuje stát, o víkendu opět mírně klesnou. Nejvyšší povolená cena nafty se oproti pátku sníží o 23 haléřů na 43,13 koruny za litr. Benzin bude možné prodávat za 41,33 koruny za litr, tedy o tři haléře levněji. Jde o ceny pro nadcházející tři dny včetně pondělí, o víkendu se měnit nebudou. Vyplývá to z cenového věstníku, který zveřejnilo ministerstvo financí.
17. 4. 2026Aktualizováno17. 4. 2026

Rusko zveřejnilo seznam firem, které má za potenciální cíle. Dvě jsou z Česka

Ruské ministerstvo obrany zveřejnilo seznam zahraničních firem, které se podle něj podílejí na výrobě dronů pro Ukrajinu. Místopředseda ruské bezpečnostní rady Dmitrij Medvěděv je označil za potenciální cíle pro ruské ozbrojené síly. Na seznamu figurují i dvě firmy z Česka. Policie je s nimi v kontaktu. Ministr zahraničí Petr Macinka (Motoristé) předvolal ruského velvyslance, aby vyjádření Moskvy české straně vysvětlil.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026

Cheb schválil vstup Daimler Truck do svého průmyslového parku

Chebští zastupitelé schválili memorandum o spolupráci a vstup německé automobilky Daimler Truck do Strategického podnikatelského parku (SPP) v Chebu. Vyrábět má bezemisní a dieselové nákladní tahače. Podle současných plánů by nová továrna mohla začít vyrábět v roce 2029.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026

Evropa má leteckého paliva jen asi na šest týdnů, řekl šéf IEA

Evropě zbývá už jen asi šest týdnů, než jí dojdou zásoby leteckého paliva, řekl v rozhovoru s agenturou AP výkonný ředitel Mezinárodní agentury pro energii (IEA) Fatih Birol. Pokud se neobnoví vývoz ropy Hormuzským průlivem, aerolinky podle něj mohou začít už brzy rušit lety. Hormuzský průliv je de facto zablokovaný kvůli válce, kterou proti Íránu vedou Spojené státy a Izrael. Lufthansa i kvůli rostoucí ceně leteckého paliva trvale odstaví 27 letadel své divize CityLine.
16. 4. 2026Aktualizováno16. 4. 2026
Načítání...