Praha - Vietnamští obchodníci v Česku výrazně zrychlili expanzi a na tuzemském trhu už provozují 19 až 20 tisíc prodejen, které otevírají ve stále menších městech a obcích. Novinářům to dnes řekl prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR a předseda Sdružení českých a moravských spotřebních družstev COOP Zdeněk Juračka, který svůj odhad opřel o statistiky registrovaných živností.
Vietnamci berou Česko útokem, mají tu 20 tisíc prodejen
Vietnamští podnikatelé nyní v ČR provozují několikanásobně více obchodů než tradiční spotřební družstva, pod která spadá zhruba 3 000 prodejen. „Vietnamské prodejny se v regionech rozšiřují doslova kobercovým způsobem. Je to neuvěřitelné tempo,“ uvedl Juračka. Tuzemští obchodníci podle něj za stávající situace nemají příliš možností, jak expanzi vietnamských prodejců čelit.
Generální tajemník Svazu vietnamských podnikatelů v ČR Nguyen Nam už loni odhadl, že jenom vietnamských večerek v Česku fungují dva až tři tisíce, přičemž jejich počet se stále zvyšuje. Vietnamští obchodníci dokážou díky nižším nákladům působit i v lokalitách s malými tržbami, kde by ostatní obchodníci zpravidla pohořeli.
Vietnamští obchodníci mají stále větší podíl na tržbách velkoobchodní společnosti Makro, která kvůli tomu nedávno zřídila pozici manažera pro komunikaci s asijskými a vietnamskými zákazníky. Například letos od ledna do dubna zaznamenalo Makro meziroční nárůst prodejů ve skupině vietnamských maloobchodníků o 13,4 procenta.
Venkovské prodejny čelí krizi
Expanze vietnamských obchodů už podle Juračky ohrožuje zejména venkovské prodejny, které se příští rok budou muset vyrovnat se zvýšením DPH, rostoucími cenami potravin i vyššími náklady. „Hrozí, že do dvou až tří let spotřební družstva vyklidí venkov, protože jsme zatím nenašli nástroj, jak se této šedé ekonomice účinně bránit,“ upozornil Juračka, podle kterého některá družstva uvažují o tom, že venkovské prodejny přestanou provozovat ve vlastní režii a nabídnou je k pronájmu.
Situaci by podle Juračky zlepšily účinnější kontroly. Stát by zároveň měl zrušit minimální limit pro registraci plátců této daně, čímž by se povinnost platit DPH vztahovala na všechny podnikatelské subjekty, včetně malých obchůdků. Limit pro platbu DPH v Česku nyní činí milion korun. Pokud má firma obrat vyšší, už musí DPH platit.