Více ochrany pro dodavatele před řetězci schválil i Senát

Senát schválil novelu zákona o významné tržní síle, která má více chránit dodavatele před nekalými praktikami obchodních řetězců, které však namítají, že změna může v konečném důsledku zdražit potraviny. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže takový vývoj už dříve odmítl. Senátoři také podpořili nová pravidla výkupu pozemků kvůli stavbě silnic nebo dálnic.

Schválená novela zpřesňuje definici významné tržní síly. Bude to takové postavení odběratele, v jehož důsledku si může vynutit vůči dodavatelům bez spravedlivého důvodu výhodu při nákupu potravin. Zneužití se může projevit například jako uplatňování plateb a jiných protislužeb za to, že odběratel zařadí potraviny do prodeje. 

Zakázaným zneužitím významné tržní síly se stane i provádění auditu nebo kontroly dodavatele na jeho náklady nebo požadování rozborů potravin na náklady
dodavatele. Prohřeškem má také být, když odběratel nerespektuje výsledky úřední kontroly potravin.

Zavádí se také pojem nákupní aliance, což bude jakákoli forma spolupráce odběratelů. Také aliancím má za zneužití tržní síly hrozit postih. Podle zákona se bude posuzovat i zneužití významné tržní síly, které nastalo v cizině, ale pokud jeho účinky nastaly nebo mohou nastat na území České republiky. Zákon nyní míří k podpisu prezidenta.

Pravice: Přednost dostanou zahraniční dodavatelé

Novelu kritizovala tak jako ve sněmovně pravice. Pavel Eybert (ODS) například poukazoval na to, že obchodníci budou raději dávat přednost dodavatelům ze zahraničí, aby se jich zákon netýkal. Jeho straničtí kolegové chtěli návrh zamítnout. „Vy ochraňujete tak dlouho, až nezůstane kámen na kameni,“ prohlásil Jaroslav Kubera (ODS). Zákon je podle něj nejen špatný, ale i špatně napsaný.

Ivo Valenta (za Stranu soukromníků) míní, že zákon míjí svůj cíl a ještě více poškodí malé české dodavatele. Vláda podle něho poslušně vyšla vstříc zájmům ministra financí Andreje Babiše (ANO) a jeho skupiny Agrofert, která je významným výrobcem potravin.

obrázek
Zdroj: ČT24

Štěch: Chceme, aby se tu prodejci chovali solidně

Zákon našel zastání u Jana Veleby (SPO). „Tento zákon je pro české zemědělce a zpracovatele zákonem naprosto klíčovým,“ prohlásil. Předseda Senátu Milan Štěch (ČSSD) řekl, že monopolní prodejci v potravinářství se v tuzemsku chovají jinak než ve svých domovských zemích. „Chceme aby se tu chovali solidně,“ prohlásil.

Svaz obchodu a cestovního ruchu v reakci na schválení novely uvedl, že změna zákona může zdražit potraviny v obchodech, omezit vývoz tuzemských výrobků a snížit podíl českých potravin v obchodech. Podle svazu také umožňuje šikanovat odběratele a brání běžnému obchodnímu vyjednávání. Podle prezidentky svazu Marty Novákové bude mít zákon negativní dopady na domácí ekonomiku.

Při výkupu pozemků pro stavbu silnic se mají zavést pevné ceny

Senátoři podpořili také novelu, která mění pravidla výkupu pozemků kvůli stavbě silnic nebo dálnic. Přináší pevné ceny místo maximálních limitů. Cílem novely je urychlit přípravu dopravních staveb, které brzdí snaha majitelů pozemků domoci se co nejvýhodnější ceny. Podle zastánců novely by pro ně měli platit stejné podmínky a stát by měl v porovnání se současným stavem ušetřit. U jiných než stavebních pozemků, tedy u polí nebo lesů, se sníží koeficient z dosavadních 16 na polovinu. Jejich cena se tedy stanoví tak, že se odhadní cena vynásobí osmi, řekl za předkladatele poslanec ANO Martin Kolovratník.

Práce na úseku D11
Zdroj: David Taneček/ČTK

Senátorka Jitka Seitlová (za SZ) však měla pochybnosti o tom, zda je koeficient stanoven řádně a zda stát příliš nezvýhodňuje. Uvedla také, že koeficient se nebude vztahovat na pozemky, které stát bude chtít koupit pro směnu za půdu, na níž bude chtít stavět.

U stavebních pozemků se má odhadní cena vynásobit koeficientem 1,15 a bude to rovněž pevná cena místo dosavadního maximálního limitu. Současná řízení by se nicméně měla dokončit podle nynější legislativní úpravy.