Těžba ropy v Rusku dosáhla rekordu

Moskva - Těžba ropy v Rusku v září poprvé v historii překročila hranici deseti milionů barelů denně. Nárůst zaznamenala rovněž produkce zemního plynu. Vyplývá to z údajů ruského ministerstva energetiky. Těžba ropy minulý měsíc stoupla o 0,4 procenta na 10,01 milionu barelů denně ze srpnových 9,97 milionu barelů denně, což byl předchozí rekord. Produkce zemního plynu se meziměsíčně zvýšila dokonce o 8,6 procenta na 1,52 miliardy krychlových metrů denně.

Rusko se v letošním roce stalo v produkci ropy jasnou světovou jedničkou. V současnosti již těží téměř o 25 procent ropy více než jeho nejbližší konkurent, Saúdská Arábie. Ta v září těžila 8,1 milionu barelů ropy denně, tedy zhruba stejně jako v předchozím měsíci. Těžba ropy v Rusku letos oživuje poté, co loni poprvé za deset let klesla. Moskva se snaží zvyšováním těžby podpořit domácí ekonomiku, která byla těžce zasažena světovou finanční krizí a hospodářskou recesí.

Růst těžby ropy v Rusku se ale příliš nelíbí Organizaci zemí vyvážejících ropu (OPEC), která se snaží omezováním produkce podpořit ceny. OPEC se od loňského září dohodl na snížení těžby o celkem 4,2 milionu barelů denně, což odpovídá zhruba pěti procentům celosvětové spotřeby ropy.

Analytici nicméně upozorňují, že Rusko je možná největším světovým producentem ropy pouze dočasně, protože země nebude schopna dostatečně rychle nahrazovat vytěžená ropná pole novými projekty. „Nynější oživení (těžby) je výsledkem investic z předchozích let,“ upozornil jeden z analytiků ruské společnosti Alfa-Bank.

Vydáno pod