Taxislužba Uber musí žádat o licenci podle zákona, uvedl generální advokát Soudu EU

Americká elektronická platforma Uber, která poskytuje alternativní způsob taxislužby, spadá do kategorie přepravních služeb. Tudíž je možné jí ukládat povinnost opatřit si licence a povolení podle příslušných zákonů zemí, v nichž je aktivní. Uvedl to generální advokát Soudu Evropské unie, který soudnímu dvoru poskytuje právní poradenství. Soud se může, ale nemusí ve svém rozhodování tímto názorem řídit, ale většinou tak činí.

Uber právě ode dneška přerušil svoji činnost v Brně. Reagoval tak na předběžné opatření, jímž soud firmě zakázal ve městě provozovat taxislužbu za podmínek, za jakých ji Uber nabízí. Firma se proti rozhodnutí odvolá a věří, že bude moci v Brně brzy zase působit. V Praze se na její činnosti  nic nemění.

Unijní soud v tiskovém prohlášení uvedl, že „jakkoliv se jedná o novátorský koncept, spadá elektronická platforma Uber do oblasti dopravy“, upravené právem členských států Evropské unie. Uber podle generálního advokáta Macieje Szpunara „nemůže uplatňovat zásadu volného pohybu služeb zaručenou unijním právem pro služby informační společnosti“.

Odlišnost od nákupních portálů

Generální advokát upozornil, že Uber není pouze zprostředkovatelská služba, jako jsou například portály, které zajišťují nákup letenek nebo rezervaci hotelů nebo které vedou onlinový prodej zboží. Tato výsledná služba je totiž na těchto zprostředkovatelích nezávislá.

Naopak řidiči jezdící pro Uber nevykonávají vlastní činnost, která by mohla existovat nezávisle na této platformě. Jejich aktivita může existovat pouze prostřednictvím Uberu, bez něhož by neměla žádný smysl. A stejně tak podle Szpunara hlavní náplní Uberu je přeprava osob - „jedná se spíše o organizování a řízení uceleného systému městské dopravy na vyžádání“.

obrázek
Zdroj: ČT24

K čemu dojde soud?

Soud EU se bude otázkou letos zabývat na podnět obchodního soudu v Barceloně, který projednává žalobu profesní organizace sdružující řidiče taxislužeb v Barceloně proti filiálce Uberu ve Španělsku za nekalou soutěž. Barcelonský soud má za to, že pro řešení jím projednávaného sporu je nezbytný výklad několika ustanovení unijního práva.

Společnost Uber podle agentury Reuters zareagovala prohlášením, že se na jejích službách - tak jak jsou již nyní regulované v evropských zemích - nic zásadnějšího nezmění. Názor nicméně podle mluvčí firmy „podkope potřebnou reformu zastaralých zákonů, které zabraňují milionům Evropanů v přístupu ke spolehlivé jízdě po zmáčknutí tlačítka“.

obrázek
Zdroj: ČT24