Stravenky možná zabrzdí daňovou reformu ve sněmovně

Praha – Dnešní projednávání návrhu daňové reformy proběhlo celkem hladce, a to i bez účasti ministrů TOP 09, včetně tvůrce reformy Miroslava Kalouska. Návrh, který míří do sněmovny, dál počítá se zrušením zvýhodnění stravenek a dalších benefitů – tedy s body nepřijatelnými pro Věci veřejné. Šéf jejich poslanců Vít Bárta už dnes předeslal, že v dolní komoře bude strana požadované změny tvrdě prosazovat. To může přinést další napětí v koaličních řadách. Názor Věcí veřejných je podle předsedkyně Poslanecké sněmovny Miroslavy Němcové připravena podpořit i ODS. Proti zrušení zvýhodnění stravenek jsou také odbory a zaměstnavatelé.

Věci veřejné proti zrušení daňového zvýhodnění stravenek ruce nezvednou, vzkázal dnes Bárta koalici. Strana by ještě o stravenkách ráda jednala ve sněmovně. Premiér Petr Nečas (ODS) připustil, že sněmovna může návrhy zákonů změnit, musí se však na nich shodnout všichni koaliční partneři. Šéf státní kasy Kalousek ale tak tolerantní není.

Miroslav Kalousek:

„Věci veřejné tím, že jejich ministři hlasovali ve vládě pro ten návrh v této podobě, tak jsou vázáni tím, že nesmí pro takový návrh hlasovat s opozicí. Pokud ano, pak je to fatální porušení koaliční smlouvy a v zásadě konec koalice.“

„Já plně rozumím našim ministrům, že podpořili, řekněme, podvozek daňové reformy a že na půdě Poslanecké sněmovny je dost prostoru v jednotlivých čteních k tomu, aby se tato zásadní norma jaksi doprecizovala. A v tomto směru chci ujistit občany ČR v tom, že poslanci Věcí veřejných dále stojí za zachováním stravenek,“ stojí ale na svém Bárta. Místopředsedkyně ODS Němcová večer pro Radiožurnál uvedla, že ODS je připravena podpořit názor VV a bude blokovat rušení daňového zvýhodnění stravenek. „Debata o stravenkách uzavřená není. Jako vedení ODS jsme se na toto téma taky bavili. Budeme chtít otevřít ještě toto téma na jednání sněmovny s tím cílem, aby se na stravenky nesáhlo, když to řeknu jednoduše,“ uvedla Němcová. 

Další, mnohem náročnější boj o podobu reformy, tak koaliční trojúhelník teprve čeká. Nejmenší vládní strana chce na mimořádné schůzi tvrdě tlačit na změny, od kterých dnes ve Strakově akademii couvla.

Pokud ale Věci veřejné skutečně ve sněmovně pro zrušení daňových výhod ruku nezvednou, zablokují celou daňovou reformu. Její případné úpravy totiž musí schválit všichni koaliční partneři, a to se v otázce stravenek nestane. Hlasování s opozicí navíc bude znamenat další napětí v koalici. To by naopak mohlo nahrát odborům a opozičním stranám, které nyní hledají spojence. Nejsilnější opoziční síla dolní sněmovny sociální demokraté totiž z reformy nadšená není. „Sociální demokracie ten návrh pokládá za nespravedlivý, pokládá ho za krajně kontroverzní a pokládá tento návrh také za škodlivý pro stabilitu veřejného rozpočtu,“ uvedl šéf strany Bohuslav Sobotka.

Místo stravenek daňový paušál

Resort financí zaměstnancům místo jídelních kuponů a dalších benefitů nabízí daňový paušál tři tisíce korun ročně. Podle Nečase bude zaměstnanecký výdajový paušál nejen v podobě daňové slevy, ale i daňovém bonusu. „To znamená, že paušál bude moci uplatňovat i ten, který má tak nízký příjem, že neplatí žádné daně,“ řekl premiér.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

SpaceX míří na burzu a chce výrazně překonat saúdské těžaře

Americká firma SpaceX předložila americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) potřebný dokument pro vstup na burzu. V něm například uvádí, že v budoucnosti chce rozvíjet měsíční ekonomiku, infrastrukturu pro umělou inteligenci na oběžné dráze či osobní a nákladní přepravu na Měsíc a Mars. Firma podle dokumentu v prvním čtvrtletí letošního roku hospodařila s čistou ztrátou 4,28 miliardy dolarů (90 miliard korun). Meziročně ztrátu výrazně prohloubila z 528 milionů dolarů. Obrat společnost navýšila meziročně z necelých 4,1 na téměř 4,7 miliardy dolarů.
před 7 hhodinami

Ministerstvo financí zvýší objem emise státních dluhopisů, oznámila Schillerová

Lidé si zatím objednali české státní dluhopisy za 22,4 miliardy korun. Zájem tak překročil původní emisní plán dvacet miliard korun, uvedla ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Zároveň rozhodla, že se budou Dluhopisy Republiky prodávat i po překročení emisního plánu, a to až do odvolání. Původně byl úpis první emise naplánovaný do 28. června.
včera v 14:12

Česká bankovní asociace zhoršila odhad letošního růstu ekonomiky

Česká bankovní asociace (ČBA) zhoršila odhad letošního růstu tuzemské ekonomiky. Hrubý domácí produkt (HDP) se podle aktuální predikce jejího prognostického panelu zvýší o dvě procenta, v únoru se očekával růst o 2,6 procenta. Pro rok 2027 vyhlíží návrat k silnějšímu růstu ekonomiky na 2,4 procenta. Průměrná inflace by letos dle ČBA měla zrychlit na 2,5 procenta, v únoru ji čekala ve výši 1,7 procenta.
včera v 10:59

EU se předběžně dohodla na legislativě, která má završit obchodní dohodu s USA

Evropská unie (EU) v noci na středu dosáhla předběžné dohody o legislativě, která má zrušit dovozní cla na průmyslové zboží z USA. Jde o klíčovou součást obchodní dohody s Washingtonem, která by měla zabránit zavedení vyšších amerických cel na výrobky z EU. Informovaly o tom agentury Reuters a DPA s odvoláním na kyperské předsednictví EU a europoslankyni Željanu Zovkovou, hlavní vyjednavačku pro obchodní dohodu.
včeraAktualizovánovčera v 09:31

Video„Malá čínská lavina.“ Nabídka elektromobilů roste, Češi je ale příliš nekupují

Největší tuzemská firma Škoda Auto v úterý ve světové premiéře ve Švýcarsku představila svůj třetí plně elektrický model. S novými vozy plánují přijít i další výrobci. Šéfredaktor portálu Automakers Erich Handl v této souvislosti mluví o modelech některých asijských značek, čekat dle něj lze „malou čínskou lavinu“. Zájem o elektromobily je ale v Česku ve srovnání s některými dalšími státy stále malý.
19. 5. 2026

Zemědělce trápí rostoucí náklady. Ovlivnit mohou i ceny potravin

Zemědělcům podle jejich profesního svazu rostou náklady až o pětinu. Důvodem je válka na Blízkém východě, která zvedla ceny nafty i hnojiv. Pro letošek má sice většina farmářů hnojiva zajištěná a další budou nakupovat nejdřív na podzim, ale drahá nafta se v nákladech projevila okamžitě. Výkupní ceny však zůstávají nízké. Zemědělci proto žádají podporu, a to nejlépe na unijní úrovni. Evropská komise v úterý představila Akční plán, jak posílit domácí produkce hnojiv a podpořit farmáře.
19. 5. 2026

VideoPolská ekonomika dál roste, pomáhají i firmy z ciziny

Polsko pokračuje v rychlém hospodářském růstu. Podle Mezinárodního měnového fondu tamní ekonomika loni vzrostla o tři a půl procenta. V Evropské unii je to čtvrtý největší posun. Pomáhají tomu i zahraniční firmy, které stále častěji volí Varšavu jako sídlo svých evropských centrál. Přestože se zemi ekonomicky daří, mezi samotnými Poláky pracovní síly ubývá. K dalšímu rozvoji proto bude podle ekonomů potřeba udržet dobré podmínky i pro přistěhovalce.
19. 5. 2026

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku z 350 tisíc na 400 tisíc korun. Na dvojčata a vícerčata by rodiče mohli místo 700 tisíc dostat 800 tisíc korun. Zvýšení má platit od 1. ledna, týkat se bude nově narozených dětí. Na přidání by podle ministerstva práce bylo příští rok potřeba 230 milionů korun a od roku 2030 po plném zavedení a v souvislosti nynějším nízkým počtem narozených asi 3,6 miliardy ročně.
18. 5. 2026Aktualizováno18. 5. 2026
Načítání...