Španělsko chystá odvetu za YPF, omezí dovoz bionafty z Argentiny

Madrid - Španělsko podnikne proti Argentině první odvetný úder za znárodnění ropné společnosti YPF, která patří španělské skupině Repsol. Vláda dnes oznámila, že omezí dovoz argentinské bionafty, čímž kromě zásahu proti Buenos Aires vyhoví domácímu odvětví biopaliv.

Místopředsedkyně vlády Soraya Sáenzová po dnešním zasedání kabinetu sdělila, že ministerstvo průmyslu uvede vládní záměr v platnost ještě dnes. Podrobnosti neuvedla, jednou z možností je ale zavést do požadavků na povinné míchání biopříměsí do motorových paliv preferenci produktů vyráběných v Evropské unii.

„Cílem je podpořit využívání bionafty původem z EU,“ řekl agentuře Reuters zdroj z ministerstva průmyslu. Španělští výrobci biopaliv za takový krok lobbují již několik let. Španělsko dováží 74 procent své spotřeby bionafty a 90 procenty se na tomto dovozu podílí Argentina a Indonésie.

Španělsko hrozí Argentině za znárodnění YPF „vážnými následky“. Uvalit tvrdé sankce proti zemi, která se po státním bankrotu před deseti lety izolovala od světových finančních trhů a ignoruje pokuty mezinárodních soudů za neplnění závazků ze sporů s věřiteli, je však složité.

Jak na Argentinu?

Argentina se ale stává jedním z největších světových výrobců biopaliv. Podle údajů amerického ministerstva zemědělství letos produkce bionafty v zemi dosáhne tří miliard litrů. Podle zdrojů z odvětví Španělsko loni dovezlo z Argentiny 720 tisíc tun biopaliv v hodnotě asi 750 milionů eur (18,7 miliardy korun).

Španělští činitelé dnes uvedli, že ve sporu s Argentinou zřejmě převezme iniciativu EU a začne aktivně hájit zájmy Španělska. Madrid už minulý týden pohrozil tvrdou odvetou, pokud Argentina od záměru neustoupí, a chce do sporu vtáhnout i země skupiny G20.

Evropský parlament v dnešním usnesení vyzval Evropskou komisi, aby v reakci na „svévolný“ krok Argentiny využila všechny vhodné nástroje k urovnávání sporů, které jsou k dispozici v rámci Světové obchodní organizace a G20. EK a členské státy EU by měly přijmout všechna možná opatření, například částečné pozastavení celních preferencí v rámci systému GSP, který pro vývoz vybraných zemím do EU zajišťuje nižší nebo nulové celní sazby.

Vydáno pod