Snížíme sociální pojištění hůře zaměstnatelným, navrhl Sobotka

Ostrava - Lidem, kteří jen obtížně shánějí práci, by mohlo brzy pomoct nižší sociální pojištění. Pilotní projekt určený pro Moravskoslezský kraj už připravuje vláda a premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) jej představil během své návštěvy tohoto regionu. Současně jednal také o možnostech prodloužení těžby v Dole Paskov o další dva roky, zaměstnanosti a znečištěném ovzduší.

S receptem na vyřešení vysoké nezaměstnanosti dorazil premiér do oblasti, ve které je bez práce víc než 90 tisíc lidí. A podíl nezaměstnaných na konci ledna dosáhl 10,9 procenta. Změnit by to podle Sobotky mohl právě nový vládní projekt. Usnadnit hledání zaměstnání by mohl především lidem nad padesát let. 

Snížení sociálního pojištění ve spojení s programy zaměstnanosti orientované na tyto kategorie nezaměstnaných by podle Sobotky bylo efektivnější než například zavádění předčasných penzí pro horníky. V regionu je přitom až 40 procent nezaměstnaných starších 50 let. 

premiér Bohuslav Sobotka

"Pokud by existovaly programy zaměstnanosti orientované na lidi v předdůchodovém věku, a naše vláda takové programy připravuje, chceme zavést slevu na sociálním pojištění pro lidi v předdůchodovém věku, tak si myslím, že je to lepší řešení z hlediska stability státního rozpočtu než se vracet k předčasným penzím pro některé zaměstnanecké kategorie."

Kromě lidí v předdůchovém věku by se nižších plateb sociálního pojistění mohli dočkat i dlouhodobě nezaměstnaní absolventi nebo matky po rodičovské dovolené. 

Sobotka lobboval i za Paskov

Premiér se v Ostravě sešel i se zástupci hornických odborů. Přislíbil jim, že vláda projedná návrh ministerstva průmyslu a obchodu, aby se těžba v Dole Paskov prodloužila o další dva roky. Původně měl být útlum těžby zahájen výrazným propouštěním ještě do konce tohoto roku. „Místo nárazového propouštění bychom tady mohli vytvořit určitý polštář. Tak, aby se trh práce mohl s touto situací lépe vyrovnat,“ vysvětlil Sobotka.

Důl Paskov
Zdroj: ČT24/ČTK

Dalším palčivým problémem Moravskoslezska je životní prostředí. Hejtman Miroslav Novák (ČSSD) přitom kritizuje polský průmysl, který se má velkou měrou na kvalitě vzduchu podílet. „Jsme schopni nabídnout úspěšné recepty za předpokladu, že polská strana bude akceptovat jednotné evropské normy, které my beze zbytku plníme,“ řekl Novák.

Sobotku pak ve středu čeká právě návštěva Varšavy, kde bude (mimo jiné) o znečištění ovzduší na české straně jednat s polským premiérem Donaldem Tuskem. Pro předsedu vlády jde o první oficiální návštěvu regionu ve funkci. „Každé pondělí, pokud nebude jednat vláda, bych rád navštívil některý z regionů České republiky,“ nechal se slyšet Sobotka. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

VideoPřibývá veřejných dobíjecích stanic pro elektroauta

Veřejných dobíjecích stanic je v tuzemsku už téměř stejně jako těch klasických čerpacích. Jen za loňský rok stoupl jejich počet o devatenáct procent. Co do počtu rychlonabíjecích míst patří Česko k nadprůměru Evropské unie. Například Praha ale plánuje i rozvoj pomalého dobíjení na sídlištích, třeba prostřednictvím lamp veřejného osvětlení.
před 4 hhodinami

Lídr v kyberbezpečnosti s problémy s bydlením. Jak je na tom Česko v Indexu prosperity?

Česko si v loňském roce v unijním srovnání polepšilo v Indexu prosperity a finančního zdraví z šestnáctého na čtrnácté místo. Lépe na tom tuzemsko bylo pouze v prvním ročníku měření v roce 2022. Za loňským zlepšením stál zejména stav ekonomiky, především zmírnění inflace. Česko dle indexu v rámci sedmadvacítky dominuje v rozvoji zdraví a bezpečnosti. Naopak jeden z nejhorších výsledků v celé EU zaznamenalo v oblasti bydlení.
před 5 hhodinami

Měly by algoritmy určovat mzdy lidí na volné noze? Litevská vláda je rozdělena

V Litvě vypukla roztržka ohledně toho, kdo by měl určovat cenu jízdy nebo za doručení jídla – zda člověk, nebo software. Spor se dotýká širší evropské debaty o právech pracovníků takzvané gig ekonomiky a Litva ho musí vyřešit do prosince.
před 18 hhodinami

Cena jednorázových rukavic roste. Dodavatelé zavádějí limity

Konflikt na Blízkém východě a krize v Hormuzském průlivu zdražují produkty vyráběné z ropy. Růst cen se dotkl i zdravotnického materiálu, zejména jednorázových rukavic. Některé typy podražily až o sto procent, nemocnice proto navyšují zásoby a dodavatelé zavádějí odběrové limity.
7. 6. 2026

Česko dle ministerstva vyhrálo stamilionovou arbitráž s JCDecaux

Česko podle ministerstva financí vyhrálo arbitráž s francouzskou společností JCDecaux a nemusí tak platit údajnou škodu zhruba 550 milionů korun. Firma žalovala stát kvůli ukončení smlouvy o pronájmu reklamních ploch mezi pražským dopravním podnikem (DPP) a svou dceřinou firmou Rencar.
7. 6. 2026Aktualizováno7. 6. 2026

Z reformy penzijního spoření vyjdou nejlépe mladí, říká ekonom

Byla by to asi největší změna dobrovolného spoření na důchod za třicet let. Ministerstvo financí chce mladé motivovat k zajištění na stáří, snížit poplatky penzijních společností a upřednostnit dynamické investice. V horizontu deseti let počítá také se zrušením starých transformovaných fondů. Téma v Událostech, komentářích z ekonomiky probrali externí poradce ministerstva financí a ekonom ze společnosti CERGE-EI Lukáš Nádvorník a prezident Asociace penzijních společností Radek Moc. Debatou provázeli Vanda Kofroňová a Milan Brunclík.
7. 6. 2026

VideoKvůli krizi Hormuzu přivolává pozornost Malacký průliv

Přetrvávající krize v Hormuzském průlivu vyvolává obavy o další významnou obchodní tepnu mezi Asií, Evropou a Blízkým východem – Malacký průliv. Je to nejkratší námořní spojení mezi Indickým a Tichým ocenánem a prochází jím čtvrtina veškerého námořního obchodu a pětačtyřicet procent ropy přepravované po moři. Pro východní Asii je hlavní trasou pro dovoz energií, opačným směrem proudí zboží na evropské a jiné světové trhy. Znepokojení vyvolává nedávný výrok indonéského ministra, který naznačil možnost poplatků.
6. 6. 2026

Bitcoin se poprvé od října 2024 propadl pod hranici 60 tisíc dolarů

Cena nejrozšířenější kryptoměny bitcoin se v pátek poprvé od října 2024 propadla pod hranici šedesáti tisíc dolarů (1,3 milionu korun). Investoři se kvůli širší globální nejistotě zbavují aktiv považovaných za riziková. Více než kryptoměny je nyní zajímají investice do umělé inteligence (AI). Podle některých analytiků se někteří také mohou chystat z peněz utržených za bitcoin nakoupit akcie vesmírné společnosti SpaceX, která příští týden vstupuje na akciovou burzu.
5. 6. 2026
Načítání...