Smart mince – zajímavější než zlatá cihla a osvobozené od DPH

Praha – Česká mincovna uvádí na trh nové investiční mince. Nejdražší kilový zlaťák bude stát víc než milion korun. Na mince se mincovna rozhodla vsadit proto, že jsou podle ní pro investory atraktivnější než jednoduché cihly, mají nejen hodnotu zlata, ale i sběratelskou hodnotu a v neposlední řadě jsou na rozdíl od pamětních medailí osvobozeny od daně z přidané hodnoty.

„Cihlička, slitek je nejlevnější, když to přepočítáte na gram zlata, bohužel se cena odvíjí od aktuální ceny na burze. Když se podíváte na zlatou investiční minci, jste ve stejném daňovém režimu, ale navíc tam máte nějaké grafické ztvárnění,“ uvedl v rozhovoru pro ČT24 ředitel České mincovny Radek Šulta.

Hodnotu mincí zvyšuje i to, že se jich vydává jen omezené množství. Mincí s portrétem generála Františka Peřiny, z nichž každá vyjde na 200 tisíc korun, vyrazí mincovna celkem 400. Kilových mincí s portrétem královny Anny bude dokonce jen 150. „Věřím, že prodáme všechno, a samozřejmě v našich plánech je, že příští rok přidáme další motivy, a to nejen ve zlatě, ale i ve stříbře,“ dodal Šulta.

Lukáš Jokl, marketingový manažer České mincovny

„Zejména motiv a zpracování jsou tím, co tyto mince odlišuje od obdobných produktů v zahraničí. Aktuálně chystáme ražbu čtyř druhů zlatých mincí, každý v nákladu stovek, maximálně tisíce kusů, a jeden druh stříbrné smart mince.“

Tzv. smart mince, jak firma produkt nazvala, razí Česká mincovna v licenci novozélandské mincovny. Jejich nominální hodnota se pohybuje v rozmezí od 50 do 10 tisíc novozélandských dolarů. Ceny těchto mincí začínají na 84 tisících korun. Největší mince váží jeden kilogram a nyní stojí 1,15 milionu korun.

V posledních letech cena zlata na trhu prudce roste. A s ní i zájem investorů. Největší boom poptávky zažila Česká mincovna v létě. Investování do zlata se tehdy změnilo takřka v davové šílenství. „My jsme byli během léta schopni prodat až za 200 milionů korun, dnešní prodej se pohybuje cca mezi 15 až 20 miliony korun za měsíc,“ podotkl Šulta.

5 minut
Rozhovor s Radkem Šultou
Zdroj: ČT24

„O zlaté mince je mezi investory poměrně výrazný zájem, a to už jenom z toho důvodu, že cena zlata samozřejmě dlouhodobě výrazně narůstá,“ upozornil analytik X-Trade Brokers Jaroslav Brychta.

Pro koho jsou mince určeny?

„Primární zákazník bude především investor, ale takový, který chce mít něco odlišného než tu s odpuštěním ošklivou cihličku nebo slitek.“

Česká mincovna je jedinou mincovnou na území ČR s licencí České národní banky. Od svého vzniku je výhradním dodavatelem oběžných a pamětních mincí pro potřeby ČNB. Vedle toho rozvíjí vlastní výrobu medailí, replik historických mincí, žetonů, medailonků a nyní i smart mincí.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Nákup a provoz F-35 projdou koaličním auditem, řekla Schillerová

Smlouvy na nákup a provoz 24 nadzvukových letounů F-35 za zhruba 150 miliard i dosavadní platby projdou koaličním auditem. ČT to sdělila vicepremiérka a ministryně financí Alena Schillerová (ANO). Reagovala tím i na ministra obrany a jeho slova ze sociálních sítí SPD. Jaromír Zůna řekl, že jeho resort udělá analýzu i s možností výpovědi smlouvy. S tou ale hnutí ANO nesouhlasí. Další z vicepremiérů Karel Havlíček (ANO) už dřív řekl, že nákup F-35 je rozhodnutou věcí.
před 11 hhodinami

Ekonomika si podle expertů příští rok udrží růst, inflace mírně zvolní

Česká ekonomika si v příštím roce udrží rychlý růst, když se hrubý domácí produkt (HDP) zvýší o dvě až 2,5 procenta. Inflace se dál přiblíží k dvouprocentnímu cíli České národní banky (ČNB). Růst nominálních mezd překoná tempo růstu spotřebitelských cen, zvýší se tedy i reálné příjmy domácností. Nezaměstnanost mírně vzroste, přesto bude nadále patřit mezi nejnižší v Evropské unii. Vyplývá to z výsledků pravidelného průzkumu ministerstva financí na základě prognóz patnácti tuzemských odborných institucí a odhadů analytiků.
před 23 hhodinami

Letošní rozpočet směřuje k překročení naplánovaného schodku

Stát letos velmi pravděpodobně nedodrží schodek rozpočtu, který předchozí vláda naplánovala na 241 miliard korun. Deficit byl totiž už před vánočními svátky téměř 275 miliard. Z nejnovějších dat ministerstva financí to zjistila ČT. S dodržením plánovaného schodku už nepočítá ani nová ministryně financí Alena Schillerová (ANO) ani nejsilnější opoziční strana ODS, ze které je předchozí šéf resortu.
25. 12. 2025

Benzin je nejlevnější za více než čtyři roky

Benzin v Česku je nyní nejlevnější za více než čtyři roky. Od minulého týdne cena Naturalu 95 klesla o 41 haléřů na průměrných 33,35 koruny za litr. Nižší byla naposledy v červenci 2021. O více než čtyřicet haléřů zlevnila za týden také nafta, prodává se v průměru za 32,62 koruny za litr. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
25. 12. 2025

Cena zlata znovu pokořila rekord

Cena zlata ve středu poprvé překročila 4500 dolarů (92 600 korun) za troyskou unci (31,1 gramu), na rekordu je i cena stříbra a platiny. Poptávku po drahých kovech zvyšuje podle analytiků zejména očekávané další snižování základních úrokových sazeb ve Spojených státech.
24. 12. 2025

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste, aerolinky přicházejí z celého světa

Zájem o revizi letadel v tuzemsku roste. V hangárech na pražské Ruzyni servisuje své stroje víc než desítka aerolinek z celého světa. Během dekády se jejich počet zdvojnásobil. I proto tam hledají nové zaměstnance. Lidí ve specializovaných profesích je ale málo.
24. 12. 2025

Svěřenský fond RSVP Trust, kam Babiš vloží Agrofert, je ve sbírce listin

Svěřenský fond RSVP Trust, do kterého premiér Andrej Babiš (ANO) nevratně vloží holding Agrofert, byl zveřejněn ve sbírce listin Evidence svěřenských fondů. Založila ho poradenská společnost Roklen s podporou právní kanceláře DBK, sdělila firma v pondělí. Babiš poté uvedl, že tak učiní do termínu, jak mu stanovuje zákon, tedy do třiceti dnů od svého jmenování premiérem.
23. 12. 2025Aktualizováno23. 12. 2025

Tatra dodá na Slovensko vojenské vozy za až 25 miliard

Společnost Tatra Defence Systems ze skupiny Czechoslovak Group (CSG) českého podnikatele Michala Strnada uzavřela se slovenským ministerstvem obrany samostatnou rámcovou smlouvu na dodávku až 1289 vojenských vozidel řady Tatra Force. Finanční rámec smlouvy pro potřeby ministerstva činí až 1,032 miliardy eur (přes 25 miliard korun).
23. 12. 2025
Načítání...