Škrty se nelíbí ani zemědělcům, nevylučují protesty

Praha - Agrární komora nesouhlasí s návrhem rozpočtu pro příští rok. Důvodem je, že na dorovnání přímých plateb pro zemědělce v něm není ani koruna. Prezident komory Jan Veleba o tom dnes jednal s premiérem Petrem Nečasem. V případě, že by stát zemědělcům na zmírnění rozdílů v dotacích mezi nimi a jejich kolegy ze starých členských zemí skutečně poprvé od vstupu země do EU nedal ani korunu, nevylučuje Veleba protesty zemědělců v dalších měsících.

Agrárníci po premiérovi požadují pro příští rok plné dorovnání dotací. O tom, k jakým ústupkům hodlají zemědělci během dalších kol diskusí přistoupit, prý rozhodne představenstvo AK v příštím týdnu. Nulová částka je však pro zemědělce prý neakceptovatelná, uvedl Veleba: „Pokud s tím nehneme, velmi rychle jsme schopni nastartovat určité kroky, které umíme dělat, jak je známo.“ Komora v současnosti dává přednost vyjednávání před nátlakovými akcemi.

Vyjdou zemědělci opět protestovat do ulic?

Stát by podle smluv dojednaných před vstupem ČR do Evropské unie mohl zemědělcům v roce 2011 vyplatit až 4,8 miliardy korun. V důsledku úsporných opatření však nemají v příštím roce dostat ani korunu. Pro zemědělce přitom představuje dorovnání přímých plateb velmi citlivé téma, kvůli němuž neváhají vyjít do ulic.

Například loni v prosinci jich proti plánovanému krácení plateb v Praze demonstrovaly čtyři tisícovky. Zásluhou zejména levicových poslanců sněmovny následně přiteklo do rozpočtu ministerstva zemědělství 1,5 miliardy, jak rolníci žádali.

Čeští zemědělci, stejně jako jejich kolegové z dalších zemí, které vstoupily do EU až po roce 2004, pobírají na unijních dotacích stále méně peněz než farmáři v původních členských státech. To je na společném unijním trhu znevýhodňuje. Úrovni dotací ve starých členských státech se mohou tuzemští farmáři přiblížit právě díky platbám známým také pod jménem top-up.

Protesty zemědělců
Zdroj: Jakub Dospiva/ČTK