Senátoři posvětili aukce emisních povolenek

Praha - Senát schválil zákon, který umožní zavést aukce emisních povolenek. Stát může prodejem získat desítky miliard korun. Normu ještě musí podepsat prezident. Energetické firmy si musejí od příštího roku nově pořizovat emisní povolenky, jak vyžadují pravidla EU. Část povolenek ale bude stát moci dávat firmám zdarma. Ušetřené peníze mají investovat do ekologických opatření.

V letech 2013 až 2020 bude mít ČR k dispozici 645 milionů povolenek. Celkem 342 milionů povolenek půjde do aukcí a 303 milionů dostane český průmysl zdarma.

Výnosy z povolenek půjdou třeba na program Zelená úsporám

Ministerstvo životního prostředí chce významnou část výnosů z povolenek využít na pokračování dotačního programu Zelená úsporám. Program dříve sloužil na podporu zateplování budov či energeticky efektivních spotřebičů.

Zelená úsporám
Zdroj: ČT24

Část získaných peněz má jít na zvyšování energetické účinnosti v průmyslu, zejména v teplárenství. Podle ministra životního prostředí Tomáše Chalupy (ODS) má jeho resort program, jehož součástí bude podpora výměny domácích topenišť z tuhých fosilních paliv na paliva z obnovitelných zdrojů. Půjde například o štěpku nebo pelety. Program má obecně podporovat úspory energií u konečných spotřebitelů, hlavně domácností, ale i u veřejných budov.