Sdružení obrany spotřebitelů se otřásá v základech

Praha/Brno - Sdružení obrany spotřebitelů, které je největší spotřebitelskou organizací v zemi, kvůli sporům dvou znesvářených skupin o obsazení vedoucích postů omezilo poradenskou činnost a uzavřelo některé regionální pobočky. Zároveň vzalo zpět stažení žádosti na oddlužení, nejspíše se tak obnoví dnes ukončené insolvenční řízení. Sdružení se do finančních těžkostí dostalo kvůli tomu, že mu ministerstvo průmyslu nevyplatilo část dotace na letošní rok. Nedostatek peněz eskaloval právě kvůli nejasnostem ohledně toho, kdo vlastně organizaci řídí. Konečné slovo v celé kauze bude mít soud. Údajně už padla dokonce trestní oznámení.

Sdružení s více než dvacetiletou tradicí na svých internetových stránkách uvedlo, že od středy až do odvolání zastavilo poskytování služeb veřejnosti s výjimkou poradenství přes internet. Zároveň oznámilo, že jeho pražská centrála nefunguje a její agendu převzala brněnská pobočka.

Sdružení drtí spory mezi Prahou a Brnem

Jihomoravští členové sdružení jsou protistranou ve sporu o to, kdo po zářijovém republikovém shromáždění stojí v čele celé organizace. Pražské vedení tehdy nechalo dočasně zablokovat účty sdružení a ukončilo pracovní poměr s brněnskou právničkou Martinou Neuročnou, která si předsednický post po republikovém shromáždění také nárokuje.

Jedna z pracovnic brněnské kanceláře informovala, že činnost sdružení je nyní řízena z jihomoravské metropole, přičemž některé krajské pobočky sdružení zastavily činnost. „Položilo se například Zlínsko a Praha. Snažíme se jejich činnost obnovit. Ministerstvu průmyslu a obchodu posíláme různé informace a také kopie trestních oznámení, která jsou podána,“ uvedla pracovnice brněnské kanceláře, podle níž se trestní oznámení týkají hospodaření sdružení.

Zástupce druhé skupiny členů sdružení Ivan Urban z Prahy, který si rovněž nárokuje předsednický post, potvrdil, že sdružení omezilo poradenskou činnost pouze na internet. Pražská centrála podle něj ale nadále funguje. Urban zároveň tvrdí, že o zavírání regionálních poboček nemá žádné informace. „Snažíme se lidem nadále poskytovat poradenské služby,“ uvedl Urban, podle kterého se obě znesvářené strany o platnost volby vedení soudí, jelikož dosavadní pokusy o dohodu selhaly.

Sdružením zmítají i finanční problémy

Ivan Urban, zástupce pražské větve sdružení

„Bohužel se jedná o situaci, která může v konečném důsledku vést k zániku samotného sdružení, na což by doplatili nejvíce samotní spotřebitelé, neboť by již neměli v ČR zastání u silné organizace bránící jejich zájmy.“

Sdružení mělo letos slíbenu dotaci 5,3 milionu korun. Ministerstvo průmyslu a obchodu ale vyplácení peněz v létě pozastavilo, protože sdružení údajně neodstranilo nedostatky zjištěné při kontrole financovaného projektu. Vyplacení dotace navíc na podzim zkomplikovaly právě personální spory o složení vedení organizace. Sdružení se tak ocitlo v insolvenci. V pondělí ovšem oznámilo, že se s ministerstvem dohodlo a návrh na oddlužení bere zpět. Dnes je zase všechno jinak.

Mluvčí ministerstva Pavel Vlček upozornil, že úřad o případném doplacení dotace zatím nerozhodl. Urban zároveň oznámil, že zpětvzetí insolvenčního návrhu bylo za těchto podmínek zrušeno, takže návrh na oddlužení je opět aktuální.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy

Paliva o víkendu mírně zdraží, stát zvýšil cenové stropy pro sobotu, neděli a pondělí. Nafta zdraží o 70 haléřů na 45,90 koruny za litr, benzin o 18 haléřů na 41,95 koruny za litr. V pátek nafta na čerpacích stanicích podle předchozího rozhodnutí kabinetu výrazně zlevnila. Na mnohých místech ji prodejci nabízeli za 45,20 koruny za litr, tedy za maximální možnou cenu stanovenou ministerstvem financí. Ceny benzinu jsou u pump většinou nižší než cenový strop, který činí 41,77 koruny za litr.
10:25Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Šéfka MMF zařadila Řecko mezi přední ekonomiky eurozóny

Ředitelka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová na akci fondu před jarním zasedáním označila Řecko za jednu z nejvýkonnějších ekonomik eurozóny.
před 7 hhodinami

Nezaměstnanost v březnu klesla na pět procent

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla proti únoru o dvě desetiny procentního bodu na rovných pět procent, vyplývá z čerstvě zveřejněných údajů Úřadu práce ČR. Lidí bez práce ubylo o 9367, úřady evidovaly ke konci měsíce 372 338 uchazečů o zaměstnání. Počet volných míst stoupl o 1840, úřady nabízely 91 545 pracovních pozic.
10:13Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Indie ztrácí kvůli blízkovýchodní válce reputaci i prosperitu a tíhne k Rusku

Blízkovýchodní krize si vybírá daň na Indii, kde to vře kvůli omezení dodávek a zdražování klíčového ropného plynu i hnojiv. Konflikt může podle odhadů připravit zemi o procento hrubého domácího produktu (HDP). USA navíc posilují vztahy s Pákistánem, který se zhostil mírového vyjednávání, což Dillí znepokojuje. Opozice považuje nečinnost vlády Naréndry Módího za diplomatickou ostudu.
před 16 hhodinami

Venezuela po ropě zpřístupní soukromým společnostem také těžbu nerostů

Venezuela zpřístupní své rozsáhlé zásoby nerostů soukromým investorům. Učiní tak necelé tři měsíce poté, co v souladu s požadavky Spojených států otevřela podobným způsobem svůj ropný sektor. V noci na pátek to napsala agentura AFP, podle níž tento krok schválil parlament latinskoamerické země.
před 18 hhodinami

Írán by neměl účtovat poplatky za proplouvání Hormuzským průlivem, uvedl Trump

Pokud Írán účtuje poplatky tankerům proplouvajícím Hormuzským průlivem, měl by s tím přestat, uvedl v noci na pátek americký prezident Donald Trump na své síti Truth Social. V médiích se objevily zprávy, že by Teherán mohl chtít mýtné od proplouvajících lodí, poznamenala v této souvislosti agentura Reuters a dodala, že západní představitelé takovou možnost odmítají.
před 21 hhodinami

Ministerstvo na pátek výrazně snížilo maximální ceny paliv

Maximální ceny pohonných hmot určované státem v pátek oproti čtvrtku klesnou o koruny. Litr nafty bude nejvýše za 45,20 koruny, litr benzinu za 41,77 koruny. Maximální cena nafty stanovená na pátek je nižší, než za jakou ji většina prodejců paliv nakoupila, tvrdí Unie nezávislých petrolejářů. Ceny ropy se po středečním prudkém poklesu vrátily k růstu, zůstávají ale pod sto dolary za barel.
včeraAktualizovánovčera v 15:39

Doprava v Hormuzském průlivu je stále omezená, za den proplulo šest lodí

Hormuzským průlivem za posledních 24 hodin proplulo šest nákladních lodí, z toho jeden ropný tanker. Vyplývá to z analýzy údajů z aplikací pro sledování lodí, kterou zveřejnila agentura Reuters. Úroveň provozu v klíčové úžině tedy zůstává na podobné úrovni jako před středečním uzavřením příměří mezi Spojenými státy a Íránem. Před válkou touto vodní cestou proplouvalo kolem 135 lodí denně.
včeraAktualizovánovčera v 15:35
Načítání...