Sazka začíná vyplácet věřitele

Praha - Insolvenční správce zkrachovalé Sazky Josef Cupka může na základě rozhodnutí Městského soudu v Praze začít s výplatou věřitelů společnosti v rámci částečného rozvrhu. Cupka vyplatí v první fázi věřitelům 874 milionů korun, tedy necelých 20 procent z jejich pohledávek.

V první fázi dostane více než tisícovka lidí přibližně dvacetiprocentní podíl ze svých pohledávek. Tyto pohledávky byly přiznány v rámci insolvenčního řízení. Cupka nyní požádal všechny věřitele, kterých se částečný rozvrh týká, aby sdělili advokátní kanceláři čísla účtů, na něž mohou být peníze směřovány. Výplata bude následovat bezprostředně po jejich obdržení. 

Soudy ještě musí vyřešit několik set sporů

Celková výše pohledávek, kterých se částečný rozvrh týká, dosahuje 4,5 miliardy korun. Zbývající peníze budou mezi věřitele rozděleny až po vyřešení několika set sporů, které stále řeší soudy. Peníze by se měly rozdělovat mezi 2 000 věřitelů, jimž insolvenční správce uznal pohledávky přesahující 15 miliard korun.  

Konkurz na Sazku byl vyhlášen koncem května 2011. Firmu získaly skupiny PPF a KKCG, které ve výběrovém řízení nabídly nejvyšší částku 3,81 miliardy korun. Z těchto peněz Cupka v březnu vyplatil 567 milionů korun The Bank of New York Mellon, která měla svůj dluh zajištěný budovou a pozemky Sazky v Praze na Vysočanech. Zajištěný věřitel je uspokojován přednostně.  

K Městskému soudu v Praze se loni v květnu přihlásilo 2 075 věřitelů Sazky s pohledávkami za 41,1 miliardy korun. Velkou část z nich ale insolvenční správce popřel. Sazka se do insolvence a následně do konkurzu dostala kvůli problémům se splácením úvěru na výstavbu pražské O2 areny. Hala nyní slouží jako zajištění dluhopisů vydaných kvůli její stavbě.