Ruský oligarcha nechce bonus, za miliony koupí zaměstnancům akcie

Káhira – V Rusku vědí, jak své zaměstnance potěšit. Třeba miliardář Oleg Děripaska se vzdal bonusu za rok 2012. Hodlá za něj nakoupit akcie jako odměnu pro své podřízené. Informoval o tom britský server BBC News. Jedná se přitom o celé tři miliony dolarů (zhruba 60 milionů korun). Děripaska stojí od roku 2009 v čele hliníkárenské společnosti RUSAL. Časopis Forbes odhaduje majetek „hliníkového krále“ na 8,5 miliardy dolarů.

O akcie se rozdělí zaměstnanci v ruských i zahraničních továrnách RUSALu. Jde o celkem 120 lidí. Jestli se tento způsob odměny osvědčí, vedení společnosti prý program zaměstnaneckých odměn rozšíří.

  • RUSAL je největším světovým producentem hliníku.
  • Má továrny v 19 zemích a po celém světě zaměstnává více než 72 tisíc lidí.

Deník The Moscow Times na webu uvedl, že bonus přejde do zvláštního fondu pro odměňování nejlepších zaměstnanců. Fond pak postupně koupí až 0,05 procenta celkového množství vydaných akcií.

Jde o populismus, ozývají se kritické hlasy

Někteří analytici krok uvítali. Firma ruského miliardáře Viktora Vekselberga Sual Partners, která je menšinovým akcionářem RUSALu, ho ale označila za populistický. Upozornila přitom, že svým akcionářům společnost naposledy vyplatila dividendy v roce 2008.

Podle Moscow Times měl šéf RUSALu řadu konfliktů s pracovníky ve svých podnicích. V roce 2009 například zaměstnanci v Leningradské oblasti zablokovali federální dálnici, jelikož Děripaskova místní společnost Basic Element zastavila výrobu. Většina místních obyvatel se tak ocitla bez práce.

Oleg Děripaska
Zdroj: ČTK/AP/Kin Cheung

Děripaska měl údajně obchodní styky s britskými politiky

Děripaska se dostal na hlavní stránky novin poprvé v roce 2008, kdy se museli britští labouristé i konzervativci obhajovat kvůli údajně nevhodnému jednání s oligarchou.

Stínový ministr financí George Osborne ale důrazně popřel, že by Děripaska žádal o dar v hodnotě 50 tisíc liber. Stát se tak mělo na Rusově jachtě na Korfu. Sám Děripaska podobné obchodní styky s britskými politiky popírá, dodává BBC.