Rusko a Ukrajina opět ve spárech obchodní války

Kyjev – Na rusko-ukrajinské hranici vzplála obchodní válka. Spory začaly už na konci července kvůli cukrovinkám firmy Roshen. Ty údajně obsahovaly toxické látky, a tak hlavní ruský hygienik Gennadij Oniščenko označil veškeré ukrajinské zboží za rizikové a zatížil je přísnými kontrolami. Přes hranice tak v praxi nic neprojde. Ukrajina se proti postupu Kremlu ostře ohradila, její hospodářské ztráty jdou do miliard.

Kamiony charkovské ocelárny Martina Frunzeho stojí na odstavném parkovišti u hranic už týden a manažeři firmy i řidiči se marně domáhají proclení. Slyší stále to stejné: Nemáte kompletní dokumentaci a náklad musíme pečlivě prohledat kvůli nebezpečným látkám. V kamionech jsou přitom jen dráty, pletiva a plechy, na které marně čekají objednatelé, a hrozí penále. Jsou mezi nimi přitom i stavaři sportovišť pro olympiádu v Soči.

„Už takhle máme napnuté termíny. Jedeme na tři směny, abychom všechno stihli. A pak nám náklad zůstane trčet na hranici. Kromě našich dvou kamionů víme o dalších zhruba třech stovkách dalších. Nejsme první ani poslední. Všichni mají problémy,“ stěžuje si Olexandr Vasylenko, předseda představenstva ocelárny Martina Frunzeho.

Pokud by stejný režim vydržel až do konce roku, Ukrajina by mohla utrpět hospodářské ztráty v přepočtu za 50 miliard korun. Obě země však tvrdí, že současný stav není v jejich zájmu. Dohodly se alespoň na utvoření zvláštní pracovní skupiny, která by měla problémy urovnat. Rusko trvá na tom, že chce jen vyřešit administrativní a bezpečnostní otázky.

„Chceme spolu s ukrajinskými laboratořemi a zkušebnami vypracovat nové certifikáty a doklady, které by odstranily pochybnosti a rizika. Jakmile se přesvědčíme, že všechno je v pořádku, cesty zprůchodníme,“ slibuje ruský hlavní hygienik Oniščenko.

Je to trest za přibližování k Bruselu

Ukrajina ale vidí jádro sporu úplně jinak – celní blokáda je prý mstou za její námluvy s Evropskou unií, už v listopadu by totiž chtěla podepsat smlouvu o asociovaném členství a zóně volného obchodu. Kyjev nyní hrozí, že pokud Rusko neustoupí, bude si stěžovat u Světové obchodní organizace.

Rusko-ukrajinské spory tématem Ekonomiky ČT24 (zdroj: ČT24)

Analytici nicméně upozorňují, že Ukrajina už nemusí být otloukánkem Moskvy. Objem ukrajinského vývozu do Ruska dlouhodobě klesá, v květnu nedosáhl už ani na čtvrtinu z celkového exportu. Ukrajina přitom může být pro Ruskou federaci důležitým partnerem v jejím novém projektu celní unie. Mnozí proto vnímají současný postoj Ruska jako nátlak: Buď vstoupíte do celní unie s námi, anebo si běžte k EU.

„Je tu jasná politická motivace. Jestliže Ukrajina nevstoupí do chystané celní unie, bude mít problémy s vývozem svého zboží k jejím signatářům. A tohle je ukázka,“ poznamenal Michail Pogrebinskij, ředitel Kyjevského centra pro studium politiky a konfliktu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Firmy vyhlížejí, zda Trump zavede další cla. Část by mohla přesunout výrobu

Řada českých podniků po nástupu Donalda Trumpa do Bílého domu už předpokládá, že dojde k uvalení nových cel, případně zvýšení těch aktuálně platných. Pro evropskou ekonomiku by to podle nich byl problém. Některé firmy pak přiznávají, že by v takovém případě přemístily výrobu právě do Spojených států.
před 9 mminutami

Trump bude chtít Americe vrátit ztracený respekt, říká Topolánek

Nový americký prezident Donald Trump bude chtít podle bývalého předsedy vlády Mirka Topolánka vrátit Spojeným státům částečně ztracený respekt. „Amerika ten respekt částečně ztratila za Baracka Obamy a nepochybně i za Joea Bidena,“ sdělil Topolánek v Interview ČT24. Trump podle něho určitě neopustí svoji základní myšlenku, kterou je heslo „America first“. To, co nový prezident USA říká, je podle bývalého českého premiéra třeba brát velmi vážně. „Trump je člověk z byznysu, je významně transakční a je to dobrý vyjednávač,“ míní Topolánek.
před 58 mminutami

Polské nábytkářství zažívá krizi, sektor opustily desetitisíce lidí

Polský nábytkářský sektor, jeden z největších na celém světě, čelí hluboké krizi. Jen vloni ho muselo opustit dvacet tisíc zaměstnanců. Na vině jsou vysoký kurz zlotého, ceny energií, ale také obcházení evropských sankcí ze strany ruských firem.
před 13 hhodinami

Lidí v exekuci nadále ubývá

Počet lidí v exekuci loni meziročně klesl o více než třicet tisíc. Loni tak bylo zatíženo exekucí přibližně 615 tisíc lidí. Vyplývá to z nejnovějších dat Institutu prevence a řešení předlužení. Dlužníků přitom ubývá dlouhodobě. Hlavními důvody snižujícího se množství exekucí jsou postupné právní úpravy a proces oddlužení, díky kterému se každý rok zbaví exekuce desítky tisíc lidí.
před 13 hhodinami

Podnikatelé prezidenta Trumpa obklopují z oportunismu, míní Koubský

Vztah nového amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska, který povede úřad pro efektivitu, komentoval v pořadu 90' ČT24 redaktor Deníku N Petr Koubský. Podle něj je vztah obou mužů těžko odhadnutelný, protože oba jsou velmi nepředvídatelní, rychle se rozhodují a „často velmi zvláštně.“ Trumpovo obklopení podnikateli z technologického světa Koubský vnímá jako jejich snahu zajistit si přízeň vlády kvůli státním zakázkám.
před 14 hhodinami

Senátoři by tento týden mohli vrátit sněmovně až tři vládní předlohy

Přestože má koalice v horní komoře jasnou většinu, senátoři by mohli tento týden vrátit sněmovně až tři vládní předlohy. Konkrétně jde o úpravy energetického a vysokoškolského zákona a také o další normy pro ukrajinské uprchlíky. Výhrady v rozhovorech pro ČT připustily všechny senátorské kluby.
před 23 hhodinami

V Česku se loni vyrobilo rekordních 1,453 milionu aut

Výroba osobních aut v Česku v předchozím roce vzrostla meziročně o 3,9 procenta na rekordních 1,453 milionu vozů. Produkce elektrických aut naopak klesla o 16 procent na 151 162 elektromobilů a plug-in hybridů. Více než 93 procent vyrobených automobilů firmy vyvezly. Export vozidel tak v meziročním srovnání zaznamenal 4,5procentní nárůst, oznámilo Sdružení automobilového průmyslu.
včeraAktualizovánovčera v 13:45

Výroba elektřiny v Česku dál klesá, oslabují hlavně uhelné elektrárny

České energetické zdroje loni vyprodukovaly 68,7 terawatthodiny elektřiny, což je meziročně o čtyři procenta méně. Důvodem tohoto trendu je především nižší produkce uhelných elektráren, vyplývá ze zprávy oborových webů oEnergetice.cz a Ušetřeno.cz za rok 2024. Loňská výroba byla podle propočtů ČTK nejnižší přibližně od roku 2001.
včera v 09:26
Načítání...