Praha – Nařízení, které mělo původně vymýtit alkohol podezřelého původu, po dvou letech končí. Vláda ruší povinnost opatřovat lahvím takzvaný rodný list, tedy údaje o původním výrobci i všech, přes které alkohol putoval. Šlo o nařízení spojené s kauzou metylalkoholových otrav. Podle mnohých už ale nyní rodné listy procházejí minimální kontrolou a obchodníkům spíše přidělávají zbytečnou práci. Pokyn definitivně skončí od 1. září.
Rodné listy alkoholu se po dvou letech nenápadně ruší
Takzvaný rodný list, který potvrzoval bezpečný původ alkoholu, musely mít všechny druhy tvrdého alkoholu. Obchodníci a provozovatelé barů či restaurací se nyní shodli s vládou, že jde o přílišnou administrativní zátěž. „Pokaždé, když vám přijde nové zboží, tak musíte pořád a pořád hledat ty rodné listy a zálohovat je, dokud to zboží máte. Teď jich mám asi 380,“ tvrdí majitel ostravského baru Ondřej Crha.
Podle vlády Bohuslava Sobotky už nejsou rodné listy potřeba. Problémy s padělaným alkoholem prý dostatečně řeší novela zákona o lihu a o potravinách. Jak je na tom ale Česko se strašákem jménem metanol, kvůli němuž rodné listy existovaly? Podle policistů se dosud nepodařilo dohledat asi 2 000 litrů toxického alkoholu.
Výrobci i kontroloři jsou nicméně přesvědčeni o tom, že trh je v současnosti v pořádku, „Šlo o nadbytečnou administrativu a de facto v současné době ty rodné listy už nikdo nekontroluje,“ říká šéf Unie vývozců a dovozců lihovin Petr Pavlík.
Podle hospodských je přitom účinným řešením pouze speciální plastový uzávěr. Tím by nebylo možné obsah lahví přelévat bez porušení bezpečnostního patentu. Pro výrobce a prodejce zrušení rodných listů znamená, že už nebudou muset trávit čas vyplňováním a tisknutím formulářů. Co to znamená pro černý trh, ale nikdo odhadnout nechce.
Rodné listy prokazující jasný původ alkoholu byly zavedeny ke konci listopadu 2012. Každý, kdo je nebyl schopen u nabízeného alkoholu prokázat, mohl dostat pokutu a o alkohol přijít. K dalším krokům patřily koncese na prodej alkoholu, nová forma kontrolních pásků či snížení objemu spotřebitelského balení z šesti litrů na jeden.
Při rozsáhlé aféře s metanolem prokazatelně zemřelo už přes 50 lidí a vážně se otrávily desítky dalších. Hlavní obžalovaní dostali vysoké tresty včetně dvou doživotí. Následky případu překonaly i dosavadní největší katastrofu novodobých dějin samostatné České republiky – povodně z roku 1997.