Razie v EU včetně Česka kvůli daňovým únikům kolem emisních povolenek

Frankfurt nad Mohanem - Policejní složky několika zemí Evropské unie včetně České republiky podnikly sérii zásahů a dalších opatření v souvislosti s vyšetřováním daňových úniků při obchodu s povolenkami na emise oxidu uhličitého. Tři lidé byli zadrženi v Německu a jeden v Británii. Koordinovaná akce se kromě daňových úniků týká i vyšetřování praní špinavých peněz.

„Zátahy a další opatření se uskutečnily v Británii, Dánsku, Belgii, Finsku, Nizozemsku, Norsku, Portugalsku, České republice a na Kypru,“ uvedl podle agentury Reuters mluvčí prokuratury ve Frankfurtu nad Mohanem. Mluvčí české kriminální policie Pavla Kopecká i mluvčí protikorupční policie Roman Skřepek zátah na daňové úniky z emisních povolenek nepotvrdili. Oba řekli, že o akci nevěděli.

Frankfurtský vrchní státní zástupce Günter Wittig serveru Focus Online řekl, že v Německu provedlo asi 1000 policistů prohlídky ve více než 230 bytech a kancelářích po celé zemi, mezi nimi i v centrále největší německé banky Deutsche Bank ve Frankfurtu nad Mohanem. Vyšetřování se zaměřuje proti zhruba 150 podezřelým z asi 50 společností. Daňovými úniky při obchodech s emisními povolenkami údajně způsobili škody za nejméně 180 milionů eur (4,6 miliardy korun).

Podle Wittiga jsou mezi podezřelými převážně firmy, které vznikly před nedávnem už s nezákonnými úmysly. Žádná významná společnost mezi nimi prý není. Vyšetřování v Deutsche Bank není podle něj vedeno proti instituci, ale sedmi jejím spolupracovníkům, kteří se zabývali obchody s emisními certifikáty.