Rating evropských bank se sype jako domeček z karet

Londýn/Lisabon - Mezinárodní ratingová agentura Moody's Investors Service dnes zhoršila úvěrové hodnocení 12 britských finančních institucí kvůli pochybnostem ohledně rozsahu státní podpory. Rating propadl také devíti portugalským bankám v reakci na zvýšené riziko související s vlastnictvím portugalských státních dluhopisů.

Britské státní bance Royal Bank of Scotland například Moody's zhoršila rating o dva stupně na A2. „Moody's se domnívá, že (britská) vláda pravděpodobně bude i nadále poskytovat určitou podporu systémově důležitým (finančním) institucím,“ uvedla agentura. „Zvýšila se však pravděpodobnost, že nechá menší instituce padnout, pokud se dostanou do finančních problémů,“ dodala.

Britský ministr financí George Osborne na snížení ratingu tamních bank reagoval prohlášením, ve kterém zdůraznil své přesvědčení, že jsou britské banky dostatečně kapitalizované. „Naše banky nezažívají ty typy problémů, kterými nyní prochází některé banky v eurozóně,“ zdůraznil Osborne.

I portugalské banky by si podle Moody’s zasloužily další peníze

Moody's dnes rovněž upozornila, že v portugalském bankovním sektoru počítá s dalším poklesem kvality domácích aktiv kvůli slabým vyhlídkám pro hospodářský růst a úsporným opatřením vlády. Důvěru v portugalský bankovní sektor by podle Moody's pomohla obnovit úspěšná rekapitalizace.

O rekapitalizaci evropských bank se v poslední době mluví stále častěji. Poprvé ji Evropské unii doporučil zhruba před měsícem Mezinárodní měnový fond. Tehdy ale ještě evropští politici i centrální bankéři nutnost nalití dalšího kapitálu do bank striktně odmítli. Fond obvinili z podjatosti a špatných výpočtů a odkazovali na „úspěšné“ výsledky nedávných zátěžových testů.

Angela Merkelová
Zdroj: ČT24

Nyní už na urychlenou rekapitalizaci tlačí i Evropská komise. Volá v tomto ohledu po koordinované akci národních vlád. Váhat by se s rekapitalizací nemělo ani podle německé kancléřky Angely Merkelové. „Upozornění, která dostáváme – že evropské banky nemají dostatečný kapitál – by měla být brána velmi vážně,“ zdůraznila.