Průmyslové i stavební výrobě dochází dech, přesto zatím rostou

Praha - Stavební výroba v červenci obnovila růst a meziročně se zvýšila o 6,9 procenta. V červnu přitom meziročně klesala o tři procenta. Analytici výsledky přesto interpretují pesimisticky. Nejvíce rostly sektory, do nichž nejčastěji plynou peněžní prostředky ze strukturálních fondů Evropské unie. Průmyslová produkce mezitím svůj růst zrychlila z 3,4 na 6,7 procenta, proti předchozímu měsíci se ovšem sezónně očištěná produkce snížila o 0,8 procenta.

„Výsledky z ekonomiky jasně naznačují, že zpomalení je tady,“ uvedl ekonom ČSOB Petr Dufek. Analytici se shodují, že stavebnictví ztratilo růstový potenciál a především soukromá sféra výrazně omezuje nové projekty.

Potvrdili význam evropských fondů pro stavebnictví, podle
samotných stavařů by však situace mohla být lepší. "Veřejné zdroje sice
díky čerpání EU fondů pokles oboru brzdí, ale jejich čerpání omezuje
legislativní nepřipravenost dopravních investic," podotkl mluvčí Metrostavu František Polák.

Na stavební výrobě se také začíná odrážet větší opatrnost bank při
poskytování hypoték, horší dostupnost úvěrů pro investory administrativních budov však zatím ještě stavební trh výrazněji neovlivnila, míní mluvčí společnosti Skanska CS Ondřej Šuch.

I průmyslovou výrobu čeká pád

„Nad českým průmyslem se už delší dobu stahují mračna a nic na tom nemění ani na první pohled solidní výsledek průmyslové produkce v červenci. Růst výroby sice převýšil hodnotu z minulého měsíce, ale jen díky meziročně vyššímu počtu pracovních dnů,“ komentoval výsledek analytik UniCredit Bank Patrik Rožumberský.

„Na domácí výrobce nedopadá jenom slabší zahraniční poptávka, ale potýkat se musejí i s dopadem silné měny,“ doplnil analytik Komerční banky Jan Vejmělek. Index aktivity v průmyslu se v srpnu propadl hluboko pod hodnotu 50, která odděluje růst od poklesu v sektoru. „Domníváme se, že růst průmyslové výroby se letos smrskne na pouhá čtyři procenta z loňských devíti procent,“ podotkl Rožumberský.

Nové zakázky v průmyslových podnicích ve vybraných odvětvích v červenci vzrostly o 0,6 procenta na 143,9 miliardy Kč. Z toho ze zahraničí byly zakázky za 90,9 miliardy Kč.

Vydáno pod