Pražský dopravní podnik vydělal na stávce tři miliony

Praha - Pražský dopravní podnik (DPP) podle svých výpočtů vydělal zhruba tři miliony korun na celodenní stávce, při níž odboráři minulý čtvrtek ochromili městskou dopravu. Podle serveru Aktuálně.cz stávkovalo v tento den 3 283 pracovníků. Poprvé v historii se na 24 hodin zastavilo metro a nevyjel stejný počet autobusů a tramvají jako v běžný pracovní den.

Úspory však podle ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka nejsou při stávce v konečných důsledcích vítězství: „Považuji to spíš za velké minus než za velké plus. My jsme povinni zajistit dopravu.“

Na mzdách ušetří DPP až 4,3 milionu

Dopravní podnik ušetřil největší částku na mzdách. „Pokud někdo stávkoval celou osmihodinovou pracovní dobu, přišel asi o 1 300 korun,“ prohlásil jeden z odborářských předáků Oldřich Schneider. Společnost tak nebude muset stávkujícím vyplatit na mzdách až zhruba 4,3 milionu korun. Dále firma ušetřila za energii při zastavení metra, a to cca 1,2 milionu korun, za nižší provoz tramvají jeden milion korun a za nižší počet autobusů ve městě dva miliony korun.

Navíc tím, že před týdnem lidé cestovali po Praze na kolech či chodili pěšky, přišel dopravní podnik zhruba o 4,8 milionu korun. Další peníze tratila společnost tím, že revizoři nekontrolovali cestující. V běžných dnech si díky nim přijde podle mluvčí DPP Ilony Vysoudilové asi na 600 000 korun.

V současné době čeká dopravní podnik už pouze na to, kolik zaplatí na náhradní autobusy společnost Ropid, která MHD v Praze organizuje. Poté bude účet za čtvrteční stávku kompletní. „Vyčíslené to zatím nemáme a předem to odhadovat nebudeme,“ uvedl mluvčí Ropid Filip Drápal.

Odboráři protestovali čtvrteční stávkou, která v Česku minulý týden zastavila na celý den železniční dopravu a kromě Prahy omezila MHD i v dalších městech, proti vládním reformám.