Pověst o kvalitě japonského průmyslu se drolí. Přední firmy přiznávají falšování údajů

Světový lídr ve výrobě uhlíkových vláken řadu let podváděl a falšoval údaje o kvalitě své produkce. Japonská textilka Toray Industries se tak podle britského ekonomického listu Financial Times přiřadila k dalším předním ostrovním firmám Kobe Steel, Mitsubishi Materials či Nissan Motor, které také přiznaly manipulaci s údaji o svých produktech.

Toray Industries, coby jeden z nejvýraznějších japonských symbolů špičkového průmyslu podváděl řadu let, uvedl list. Agentura Reuters dodala, že firma odhalila zpětně za posledních osm let 149 případů, kdy byla upravena data o dosažené kvalitě. Šetření však ještě neskončilo. 

Společnost v úterý informovala, že problém se týká její pobočky Toray Hybrid Cord, která vyrábí materiály používané v pneumatikách a jiných komponentech pro automobilový průmysl. Jejími zákazníky jsou jak domácí, tak zahraniční podniky.

Prezident společnosti Akihiro Nikkaku přiznal, že vedení vědělo o falšování dat zhruba rok. Informaci o tom nezveřejnilo proto, že se neobjevily žádné relevantní bezpečnostní problémy.  

Letos v listopadu se ale zprávy o falšování začaly objevovat na internetu, kde na to upozornil whistleblower (bývalý či současný zaměstnanec, který zveřejnil podezřelé aktivity uvnitř firmy). Akcionáři společnosti ji poté začali bombardovat dotazy. 

Šéf Toray Hybrid Cord doplnil, že firma zatím od zákazníků nemá informace, že by došlo k ohrožení bezpečnosti, vyšetřování ale ještě neskočilo.

  • Problém vyplul na povrch v červenci 2016 a firma Toray Industries poté v rámci interního šetření objevila 149 případů prodeje produktů, které svou kvalitou neodpovídaly deklarovaným údajům. 
  • K falšování docházelo v období 2008 až 2016.
  • Zdroj: ČTK

Vzhledem k tomu, že se do skandálů s daty zapletlo už více gigantů japonského průmyslu, mají někteří analytici podezření, že problém je systémový. Firmy do něj tlačí požadavky na „nebetyčnou kvalitu“ a nerealistické úvahy o výši zisku, poznamenal britský list. 

Šéf vlivné lobbistické organizace Keidanren Sadayuki Sakakibara přitom již v pondělí popsal krizi rozsáhlého falšování jako „extrémně vážnou situaci, která by mohla podkopat věrohodnost japonských firem, zejména průmyslových výrobců“. 

Provoz společnosti Kobe Steel
Zdroj: Kim Kyung Hoon/Reuters

Problém mají ocelárna i automobilky

V říjnu přiznala falšování údajů o kvalitě japonská ocelárna Kobe Steel. Týkalo se to dodávek pro více než 500 zákazníků. Rozsah skandálu je tak mnohem větší, než se původně předpokládalo (200). Připustil to generální ředitel firmy Hiroja Kawasaki.

Mimo Japonsko se podle listu Nikkei skandál týká více než 30 zákazníků, včetně německé automobilky Daimler a evropského výrobce letadel Airbus.

Mluvčí Airbusu prohlásil, že firma přímo od ocelárny Kobe Steel nenakupuje, ale že nyní prověřuje svůj dodavatelský řetězec. „Zatím jsme neidentifikovali žádného dodavatele, který by do součástek pro naše letadla nakupoval materiály od Kobe Steel,“ řekl.

Kontroly používaných materiálů kvůli skandálu provádějí také americký výrobce letadel Boeing, automobilky General Motors a Toyota a další podniky, píše server BBC.

  • Kobe Steel je třetí největší ocelárnou v Japonsku. 
  • Firma v říjnu přiznala, že falšovala údaje o některých svých produktech tak, aby odpovídaly požadavkům zákazníků.
  • Zdroj: ČTK

V pátek minulého týdne přiznala falšování údajů o svých produktech také společnost Mitsubishi Materials. Uvedla, že ve třech jejích divizích se falšovaly údaje o produktech využívaných například při výrobě letadel či automobilů. Tyto produkty firma dodávala téměř třem stovkám odběratelů.

Automobilka Nissan v říjnu zjistila, že v jejích třech závodech stále provádějí závěrečnou kontrolu zaměstnanci bez potřebné certifikace. Proto pozastavila na několik týdnů veškerou svou výrobu aut v Japonsku. Na počátku října firma pozastavila prodej aut a svolala ke kontrole 1,2 milionu vozů vyrobených v uplynulých třech letech.

Provoz firmy Nissan Motor v Japonsku (snímek z roku 2011)
Zdroj: Stringer Japan/Reuters

Potíže zasáhly i automobilku Subaru, která odhalila pochybení při výstupních kontrolách. Svolává kvůli tomu v Japonsku zhruba 400 tisíc vozů. Koncem října firma přiznala, že finální kontroly nových aut v jejím hlavním továrním komplexu severně od Tokia po desetiletí prováděli i ti inspektoři, kteří k tomu neměli příslušné oprávnění. Problém se týká pouze automobilů určených pro japonský trh. 

Se skandálem, že zveličuje úspornost spotřeby pohonných hmot svých aut, se před rokem potýkala také společnost Mitsubishi Motors. V dubnu 2016 přiznala, že její zaměstnanci u některých modelů prodávaných v Japonsku manipulovali s testy spotřeby pohonných hmot a nadhodnocovali efektivitu využití paliva.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Máte nárok na bezúročný úvěr, nebo na dotaci? Jak na Novou zelenou úsporám

Začíná příjem žádostí do další fáze programu Nová zelená úsporám (NZÚ), který motivuje k investicím do úprav budov, aby bylo jejich vytápění ekologičtější a ekonomičtější. Nově má program dva směry, kterými stát rekonstrukce podporuje – bezúročné úvěry a přímé dotace. Majitelé rodinných domů, bytová družstva a společenství vlastníků jednotek (SVJ) mohou získat bezúročný úvěr. Na nízkopříjmové domácnosti v bytových domech lze k tomu získat dotační bonus až 120 tisíc. Nízkopříjmoví vlastníci rodinných domů pak mohou dosáhnout na dotaci.
před 1 hhodinou

VideoNová zelená úsporám opět startuje, doznala ale změn

Po víc než půlroční pauze stát znovu podpoří renovace budov, které mají snížit spotřebu energií a účty za ně. Startuje opět Nová zelená úsporám. Dotaci ale získají už jen zranitelné domácnosti. Pro ostatní budou k dispozici bezúročné úvěry. Fond životního prostředí začne přijímat elektronické žádosti ve čtvrtek od deseti hodin. S přípravou žádostí by měli pomoct energetičtí poradci, a to nejen zranitelným domácnostem. Novinkou, kterou budou zájemci o podporu potřebovat, nebo aspoň řada z nich, je renovační pas. To znamená posouzení, jaká opatření by v budovách měli udělat, a to i po jednotlivých etapách. Nová zelená úsporám by měla pokračovat průběžně a podle současného nastavení podpory trvat až do podzimu 2029.
před 5 hhodinami

Záměr zestátnit ČEZ je pro občany nevýhodný, tvrdí skupina odpůrců

Proti záměru zestátnit výrobu energetické skupiny ČEZ vystoupila skupina deseti signatářů otevřeného dopisu adresovaného premiérovi Andreji Babišovi (ANO). Patří mezi ně například bývalý předseda vlády a exguvernér centrální banky Jiří Rusnok, bývalý generální ředitel ČEZu Jaroslav Míl nebo předseda Národní rozpočtové rady Mojmír Hampl. Chystané rozdělení firmy je dle nich nevýhodné pro občany a pomůže jen minoritním vlastníkům společnosti.
před 14 hhodinami

Jídlo i vitaminy se mohou ve výdejních boxech přehřát

Potravináři varují před doručováním potravin a doplňků stravy do výdejních boxů. V samoobslužných boxech může být i 50 stupňů Celsia, hrozí tak třeba zkažení potravin, uvedl mluvčí komory Marek Zemánek. Lidé si touto cestou často nechávají posílat pečivo, nápoje, müsli tyčinky či vitaminy.
včera v 07:47

ČEZ založil dceřinou firmu ČEZ Energy, dle analytiků jde o krok k zestátnění

Energetická skupina ČEZ v úterý založila svou dceřinou firmu s názvem ČEZ Energy. Do ní chce v následujících měsících vyčlenit prodej a distribuce energií, obchodování nebo energetické služby, řekl serveru iRozhlas.cz předseda představenstva a generální ředitel ČEZu Daniel Beneš. Vyčlenění nevýrobní části podniku do nové firmy je podle analytiků zásadním krokem pro připravované zestátnění společnosti. ČEZ chce krok stihnout do konce prvního čtvrtletí příštího roku, následně chce vedení skupiny pro novou firmu hledat investory.
23. 6. 2026

Dubaj ztrácí image „bezpečného přístavu“. Saúdi se radují

Dubaj si v uplynulých letech vybudovala pověst oázy stability v neklidném regionu, čímž lákala ve velkém investory i turisty. Nedávné íránské útoky ale způsobily, že se byznysový model založený na službách otřásá v základech. Příliv kvalifikovaných pracovníků naopak hlásí Saúdská Arábie či Katar. Ekonomická krize ale tíží všechny země Perského zálivu.
23. 6. 2026

Britové před dekádou rozhodli o brexitu. Nyní toho většina lituje

Před deseti lety britští voliči v referendu rozhodli o vystoupení Británie z Evropské unie. Tehdejší premiér David Cameron jej prezentoval jako „událost jednou za život“, která definitivně vyřeší otázku napjatého vztahu Británie k EU. Po bezmála tříletém vyjednávání a výměně dvou premiérů Británie na konci ledna 2020 opustila formálně EU po 47 letech. V současnosti většina Britů v průzkumech veřejného mínění říká, že brexit byl chybou. A objevil se i nový termín „brejoin“, což je hovorový výraz pro potenciální návrat Británie do EU.
23. 6. 2026

Ve sto letech zemřel bývalý šéf Fedu Alan Greenspan

Ve věku sta let zemřel vlivný americký ekonom a někdejší šéf centrální banky (Fed) Alan Greenspan. V pondělí o tom informovala televize NBC s odvoláním na ekonomovu manželku Andreu Mitchellovou. Příčinou úmrtí byly komplikace spojené s Parkinsonovou nemocí. V čele Fedu stál Greenspan do roku 2006, celkem osmnáct let, kdy byl často označován za druhého nejmocnějšího člověka v zemi.
22. 6. 2026Aktualizováno22. 6. 2026
Načítání...