Pošta nebude zavírat pobočky, dokud nebude mít nového šéfa

Praha – Česká pošta nebude do jmenování nového generálního ředitele zastavovat provoz v dalších pobočkách v rámci projektu optimalizace poštovní sítě. Zástupci vedení podniku se na tom dohodli se Svazem měst a obcí, Sdružením místních samospráv a Spolkem pro obnovu venkova.

Rušení poboček, respektive jejich nahrazování jinou formou poštovních služeb bylo jedním z důvodů, proč ministr vnitra Radek John ke konci února odvolal generální ředitelku pošty Marcelu Hrdou. Podle předsedy sdružení místních samospráv Josefa Bartoňka ale rušení pošt v malých obcích pokračovalo dál.

Podle svazu pošta od září zrušila nejméně 21 poboček a 31 dočasně uzavřela. Seznam rušených poboček podle mluvčího Iva Mravinace obsahuje i pošty, které jsou zavřené nikoliv kvůli optimalizaci, ale například pro vypovězení nájmu nebo z jiných důvodů. „Služby pošty jsou v těchto místech dostupné, pouze jinou formou obsluhy. Desítky let už tento model obsluhy funguje ve více než polovině obcí ČR ke spokojenosti zákazníků,“ dodal.

Pošta se už dřív se zástupci samospráv dohodla, že je bude o záměru rušit konkrétní pobočky informovat s půlročním předstihem. Podle plánu optimalizace pobočkové sítě si má podnik z nynějších 3346 poboček ponechat přibližně 1600, asi 700 poboček chce nahradit výdejními místy a tisícovka poštovních úřadů má být provozována jiným subjektem v rámci projektu Partner. Vedle toho má ale vzniknout přes 800 nových obslužných míst například v obchodních centrech nebo nových aglomeracích.