Poplatky na obnovitelné zdroje neporostou. Zlevní i elektřina?

Praha - Hospodářský výbor posvětil vládní novelu zákona o podporovaných zdrojích, která zavádí 10procentní solární odvod pro majitele fotovoltaických elektráren uvedených do provozu v roce 2010. Navíc budou zastropovány poplatky na obnovitelné zdroje na úrovni 495 korun za MWh. Zástupci průmyslu by je rádi ještě více přiškrtili, solárníci jsou naopak proti. Energetický regulační úřad rovněž oznámil, že chce v příštím roce snížit poplatek za distribuci elektřiny.

Dolní komora parlamentu už návrh na omezení podpory obnovitelných zdrojů energie schválila v prvním čtení. Norma stanovuje strop pro příspěvek na zelené energie, který platí domácnosti a firmy. Pokud návrh nakonec projde, poplatek přestane růst.

Zároveň se majitelé fotovoltaických elektráren uvedených do provozu v roce 2010 nezbaví placení solární daně, která měla původně platit do konce letošního roku (daň 26 procent) - vláda její platnost prosloužila a snížila odvod na 10 procent.

Menší poplatky za obnovitelné zdroje jsou podle zástupců firem v Moravskoslezském kraji jedním z řešení krize tamního průmyslu. Spolu s politiky se taky shodli na tom, že by do kraje měly proudit dotace z programu Nová zelená úsporám. Právě Moravskoslezský kraj totiž trpí nejhorším ovzduším a nedostatkem pracovních míst.

Co když zákon nevstoupí v platnost včas?

Tuzemské firmy a domácnosti zaplatí další miliardy na podporu obnovitelných zdrojů, pokud zákon nevstoupí v platnost včas. Zelená energie je teď přijde na 2 200 korun ročně. Příští rok by cena vzrostla o stokoruny. Tomu má zabránit první návrh zákona, který poslancům předložila vláda Jiřího Rusnoka. „Když je zákon v pořádku a správný, tak ne, že se může, nýbrž se musí schválit včas,“ podotkl ministr průmyslu a obchodu Jiří Cienciala.

„Autoři návrhu na prodloužení solární daně se při jeho zdůvodnění zmohli na pouhé dvě věty a ministr průmyslu nepředložil žádné analýzy ani na jednání Hospodářského výboru. Rusnokova vláda tak špatně podloženým rozhodnutím riskuje prohru v mezinárodních arbitrážích nebo zrušení celé novely u Ústavního soudu. Podle bank může 10procentní solární daň vyvolat problémy u 20 až 30 procentech fotovoltaických elektráren z roku 2010,“ říká Martin Sedlák, ředitel Aliance pro energetickou soběstačnost.

Na schválení normy tlačí čas. Předkladatelé chtějí už od ledna omezit podporu zařízení, která vyrábějí elektřinu ze slunečního záření nebo z bioplynu. O rok později by se měla zastavit podpora i pro další nové projekty - třeba vodní a větrné elektrárny.

„Poslanci jsou jediní, kdo může ve zkráceném řízení přijmout novelu tohoto zákona s tím, že zastaví podporu obnovitelných zdrojů od roku 2014,“ konstatovala už dříve šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková.

To se ale nelíbí ekologickým organizacím. Vadí jim hlavně to, že zatímco obnovitelné zdroje o podporu přijdou, dál ji budou moci čerpat jiná zařízení - třeba spalovny odpadu. Návrh teď proto projedná ještě výbor pro životní prostředí. Pak budou následovat druhé a třetí čtení.

Bude elektřina v příštím roce levnější?

Energetický regulační úřad oznámil, že chce v příštím roce snížit poplatek za distribuci elektřiny. Podle předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové by se měl snížit zhruba o deset procent, přesnou hodnotu úřad právě dopočítává. Snížení distribučního poplatku přitom může snížit i ceny elektřiny pro koncové odběratele.

Velkoodběratelé, kterými jsou zpravidla velké firmy, mohou podle úřadu průměrně ušetřit až 35 milionů korun ročně. Nezanedbatelné úspory mohou očekávat také domácnosti.

„Pro běžnou domácnost to představuje úsporu zhruba 800 korun ročně, což není nezanedbatelné. Odběratelé všech kategorií to pocítí a ceny za elektřinu v příštím roce budou výrazně nižší,“ předpokládá odborník na energetiku Jiří Gavor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Turecké aerolinky Pegasus kupují Smartwings

Turecké aerolinky Pegasus Airlines podepsaly závaznou smlouvu za 154 milionů eur (3,8 miliardy korun) na koupi společnosti Smartwings patřící ČSA. Informuje o tom web Türkiye Today.
08:43Aktualizovánopřed 10 mminutami

Klasickým restauracím přebírají zákazníky fastfoody. A přibývá jich

Restauracím rychlého občerstvení se v tuzemsku daří a podle provozovatelů pokladních systémů přebírají část zákazníků tradičním podnikům. Zavedené řetězce rozšiřují síť svých poboček a přicházejí i nové značky, které jsou zaměřené i na zdravější stravování. Provozovatelé i analytici očekávají další růst fastfoodového sektoru. Lidé podle nich stále častěji vyhledávají rychlost, jednoduchost a moderní prostředí.
před 13 hhodinami

EK by mohla brzy představit zmírnění zákazu spalovacích motorů, píše Reuters

Evropská komise by mohla 16. prosince zveřejnit balíček opatření na podporu automobilového průmyslu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Jeho součástí by měla být i mírnější verze plánovaného zákazu spalovacích motorů od roku 2035.
před 17 hhodinami

Lyžování v Itálii se tuto zimu kvůli olympiádě citelně prodraží

V tuzemsku roste zájem o lyžování v Alpách. Letos se tam chystá o desetinu Čechů víc než loni, vyplývá z dat cestovních kanceláří a rezervačních platforem. Tuto sezonu si ale lyžaři budou muset připlatit. V době zimní olympiády, která v Itálii začíná 6. února, se v tamních střediscích zvýší ceny až na pětinásobky. Kvůli tomu se zvedá zájem i o menší lyžařské areály – a to i v sousedním Rakousku nebo ve Francii.
před 19 hhodinami

Čeští vědci by si měli více věřit, zaznělo v Událostech, komentářích z ekonomiky

České start-upy i zavedené společnosti vyvíjejí špičkové technologie, se kterými jsou úspěšné v tuzemsku i na mezinárodním poli. Stát se je snaží motivovat přímo prostřednictvím různých dotací, ale i nepřímo skrze daňové odpočty na výzkum a vývoj. Navzdory tomu se česká ekonomika v takzvaném indexu inovativnosti spíše propadá. O příčinách poklesu a možnostech zlepšení v Událostech, komentářích z ekonomiky debatovali výzkumnice z Technické univerzity Liberec Markéta Hujerová, výkonná ředitelka Czechitas Senta Čermáková a hlavní ekonom ČSOB Jan Bureš. Debatou provázely Vanda Kofroňová a Tereza Gleichová.
před 19 hhodinami

Šest zemí včetně Česka vyzývá EU k zachování hybridních aut po roce 2035

Představitelé Itálie, České republiky, Slovenska, Polska, Maďarska a Bulharska vyzývají Evropskou unii, aby od roku 2035 nezakazovala hybridní automobily. Požadují rovněž zařazení biopaliv mezi paliva s nulovými emisemi. Informovala o tom v pátek agentura ANSA s odvoláním na dopis, který podle ní podepsal mimo jiné český premiér v demisi Petr Fiala (ODS).
5. 12. 2025

ČSÚ: Maloobchodní tržby v Česku v říjnu meziročně stouply o 2,8 procenta

Maloobchodní tržby v Česku v říjnu opět meziročně vzrostly, bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel se zvýšily o 2,8 procenta. V září to bylo po revizi rovněž o 2,8 procenta. Meziměsíčně tržby v říjnu stouply o 0,4 procenta. Data na svém webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
5. 12. 2025

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
5. 12. 2025Aktualizováno5. 12. 2025
Načítání...