Platy už neporostou jako dříve všem. Přidávat se bude pečovatelům, úředníci a policisté přijdou zkrátka

4 minuty
Události: Vláda opouští plošné zvyšování platů
Zdroj: ČT24

Učitelé, pracovníci v sociálních službách nebo v kulturních institucích – právě ti by měli dostat přidáno, a to až o dvojciferné číslo, řekl České televizi premiér v demisi Andrej Babiš (ANO). Začíná totiž jednání o platech pro příští rok. Naopak nárůst u úředníků nebo policistů nebude tak výrazný. Na rozdíl od let minulých tak vláda opouští plošné zvyšování platů.

Lucie Lahová pečuje o nemocné seniory. Loni jí vzrostl plat o třetinu – na nynějších 19 tisíc hrubého. „To nebyla zrovna malá částka, kterou nám přidali, a promítla se výrazně v platu, určitě nás to udrželo v zaměstnání,“ konstatuje pečovatelka. A přidat teď znovu potřebuje – aby v nelehkém zaměstnání zůstala a mohla dětem přispívat na studium. „Každé finanční ohodnocení je pro nás motivací do další práce,“ potvrzuje pečovatelka.

Právě lidé, kteří pracují v sociálních službách a také učitelé si mají nejpozději od příštího ledna vydělávat víc. Podle premiéra v demisi o minimálně deset procent. „Chceme razantně navyšovat pedagogům, samozřejmě sociální služby, kulturní služby,“ povrdil premiér v demisi a předseda hnutí Andrej Babiš (ANO).

Průměrný plat ve státní správě
Zdroj: ČT

Ministr školství zas mluví o lednovém zvýšení platů učitelů o 15 procent. Podobně by chtěl přidávat i ministr kultury. „Aby průměrně až do toho roku 2021 se každoročně ten rozpočet ministerstva kultury zvyšoval o 12, o 13 procent,“ říká ministr kultury v demisi Ilja Šmíd (nestr. za ANO).

Naopak státním úředníkům už zřejmě platy tak výrazně neporostou. „Určitě to chceme diverzifikovat. U státních úředníků není potřeba nárůst dvouciferný,“ říká Babiš.

Úřednice
Zdroj: ČT24

V minulých letech platy rostly stejně

V minulých letech přitom rostly platy všech státních zaměstnanců stejně. Třeba loni v listopadu o deset procent. Fakt, že vláda už nechce přidávat plošně, se nelíbí odborům. „V žádném případě my nebudeme přicházet s tím, že bychom se nějak odlišili od dynamiky růstu pro rok 2018,“ zdůrazňuje předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula.

Průměrná mzda v Česku
Zdroj: ČT

„Pokud se podíváme, jak reagují například některé velké řetězce, které navyšují nástupní platy třeba pokladních, které jsou vyšší třeba než platy učitelů, tak ten stát s tím musí něco dělat,“ uvedl předseda strany ČSSD Jan Hamáček.

  • Zatímco ještě v roce 2014 pobírali státní zaměstnanci průměrně necelých 26 tisíc měsíčně, letos už to má být – po zmiňovaném listopadovém navýšení – o téměř sedm tisíc víc.
  • Mzdy rostou v celé ekonomice. Průměrný plat v posledním čtvrtletí loňska podle statistiků překročil 31 a půl tisíce; je to o šest tisíc víc než koncem roku 2013. Poslední kvartály v roce tradičně vykazují vyšší čísla než ostatní: k celoročním odměnám se v posledních letech přidalo i podzimní zvyšování platů státních zaměstnanců.

V příštím roce by podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (nestr. za ANO) neměly plošně růst ani platy v českých nemocnicích. A právě to kritizují jak lékařské a zdravotnické odbory, tak i Česká lékařská komora. Argumentují tím, že už v létě 2016 tehdejší premiér Bohuslav Sobotka slíbil zvýšit platy zdravotníků o deset procent tři roky po sobě. „Pokud je zde závazek České republiky zvýšit také v příštím roce platy zdravotníkům o deset procent, potom není co řešit,“ míní prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Podle Vojtěcha by nemělo dojít k nějakému plošnému navýšení, ale měla by být zohledněna konkrétní situace z hlediska regionu, z hlediska nemocnic. Vláda začne s odbory o růstu platů v příštím roce vyjednávat už na jaře.

Načítání...